Zeeland Havens gegijzeld door regelgeving Met de vinger naar China wijzen heeft geen zin Waarde van Zeeuwse agrarische grond in afgelopen jaren gestegen Vlaams premier Peeters hekelt ingewikkelde en slepende procedures. Zeeuwse scholieren debatteren in simulatie Europees Parlement. Het Gesprek verdringt RNN7 van de kabel PZC Zaterdag 27 september 2008 131 door Wout Bareman TERNEUZEN - De havens in het Scheldegebied mogen niet worden gegijzeld door regelgeving. De pro cedures om havenwerken uit te voeren en ook de bereikbaarheid te verbeteren, worden steeds inge wikkelder en slepender. Vlaams minister-president Kris Peeters wil daar korte metten mee maken, in het belang van de toekomst van de havens. Peeters kondigde gisteren, tijdens de Scheldeconferentie in Terneu- zen, actie aan 'om de sleutelrol van de havens te waarborgen'. Peeters toonde zich nogmaals be reid met de noorderburen mee te denken over natuurcompensatie voor de Scheldeverdieping. Zodra het eindrapport daarover van de commissie Nijpels is gepresen teerd, gaat hij daarover praten met minister Gerda Verburg (land bouw, natuur en visserij). „Ik be sef dat het voor u in Zeeland ge voelig ligt; daarom ben ik graag be reid mee te denken." De Vlaamse premier sprak de hoop uit dat de zeven drempels in de Westerschelde nu snel zullen worden weggebaggerd. „Wij heb ben die hindernissen in het Vlaam se deel van de rivier al wegge haald. Laat het niet zo zijn, dat de onze straks weer zijn aangeslibd voordat u die in de Westerschelde hebt weggehaald." Gedeputeerde Marten Wiersma (economie) hamerde net als Pect in Pleidooi voor nauwere samenwer- king tussen de Vlaamse en Zeeuwse havens. Vlaanderen moet ook meebetalen aan veilig heid op de Westerschelde. ers op het belang van goed nabuur schap. Hij had daarbij vooral de veiligheid op de Westerschelde voor ogen. In navolging van Com missaris van de Koningin Karla Peijs (eerder deze week) pleitte hij voor een grensoverschrijdende aan pak: samen blusboten en andere veiligheidsvoorzieningen financie ren en snel graag. En ook de infra structuur dient versneld te wor den verbeterd. Wiersma pleitte in de marge ook voor 'vergroening' van de Scheldehavens. Ha venschapsvoorzitter Toine Poppe- laars waagde, na een vraag van één van de 150 mensen in de zaal, een gokje. Hij voorspelde dat de contai- nerisatie in de haven van Vlissin- gen nu écht voor de deur staat. De Scaldia Container Terminal is in 2010 operationeel, de Verbrugge Container Terminal in 2011 en de Westerschelde Container Termi nal in 2012. Veel langer mag het ook niet meer duren, want met de huidige één procent containerover slag is Vlissingen niet eens een klei ne speler op de wereldmarkt. Pop- pelaars: „Dit zal en moet verande ren. Het havenschap zal in de vraag - die er zeker is - moeten voorzien om de havens modern en toekomstvast vorm te geven." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Agrarische grond in Zeeland is in twee jaar tijd met bijna 30 procent in waarde toege nomen. Gemiddeld kost een hecta re 'groen' in Zeeland 42.085 euro. Dat blijkt uit de grondprijsmoni tor 2007 van de Dienst Landelijk gebied (DLG). Die brengt jaarlijks de ontwikkelingen van de agrari sche grondmarkt in beeld. Minis ter Gerda Verburg (CDA, land bouw) heeft het rapport aan de Tweede Kamer aangeboden. Uit het stuk blijkt dat agrarische grond ook in 2007 duurder is ge worden. De afgelopen twee jaar is de gemiddelde grondprijs in totaal 16% gestegen. Voor een hectare 'Zeeuws groen land' moest in 2005 nog 32.470 euro worden betaald. In 2007 was dat gestegen tot 42.085. Gemiddeld genomen kost een Nederlandse hectare groen 34.969 euro. Ook de grondprijs in stedelijke gebieden is gestegen. Voor een hectare 'Zeeuws rood' moest in 2007 bijna 240.000 euro worden betaald, tegen ruim 221.000 euro in 2005. Ondanks ho gere prijzen is de verkoop van grond nauwelijks gestegen. ÉiiltÉiiV::.;:;::: WÊÈËÊÊSÊÊÈËBBBÊËÊÊm Aanbesteding met voorafgaande selectie Verbouwing voormalige brandweerkazerne aan de Looierssingel te Middelburg Aanbesteden Provinciaal Bestuur van Zeeland, Abdij 6, 4331 BK Middelburg, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. (0118) 631011, fax (0118) 631295 Rectificatie heeft betrekking op de bedragen van de economische en technische eisen: Economische en technische eisen aan gegadigden Deze staan vermeld in de Selectieleidraad. Daartoe behoren o.a.: 1. Ervaring met een combinatie van zowel nieuw bouw als renovatiewerkzaamheden in omvangrij ke gebouwen 2. Ervaring met werktuigbouwkundige en elektro technische installaties in depotruimten 3. In de afgelopen vijf jaar een vergelijkbaar werk naar genoegen van de opdrachtgever hebben uit gevoerd waarvan de aannemingssom gelijk aan- of groter is dan: 1.500.000,00 voor de B&U sector 500.000,00 voor de elektrotechnische sector 500.000,00 voor de werktuigbouwkundige sec tor Alle bedragen exci BTW Provincie Zeeland Voor verdere informatie betreffende aanbesteding kunt u terecht op http://nieuws.zeeland.nl/aanbeste- dingen/brandweerkazerne_middelburg Directie Samenleving, Bestuur en Organisatie door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Europa kan de handels macht China niet negeren. De mensenrechten zijn niet in orde en op het gebied van milieu valt veel aan te merken. Maar het wijs vingertje heffen heeft geen zin. De dialoog aangaan wel. Een ferm standpunt van vice-presi dent Bos gisteren na afloop van de ministerraad? Nee. Wel wijze woorden van Petra Izeboud (16). Ze zit in VWO 5 van Nehalennia en deed afgelopen week mee aan het Model European Parlement in Den Haag. „Echt super." In de oude vergaderzaal van de Tweede Kamer debatteerden 150 Nederlandse scholieren over on derwerpen waar Europese politici dagelijks het hoofd over buigen, zo- MIDDELBURG - De televisiezender Het Gesprek wordt vanaf 1 okto ber ook doorgegeven via de kabel in Zeeland. Het praatkanaal van Frits Barend komt in de plaats van RNN7, dat achter de decoder ver dwijnt. Het Gesprek verkeert in fi nanciële nood, maar Delta rekent op behoud van de zender. als immigratie, wereldhandel en klimaat. Uit elke provincie verte genwoordigde een delegatie scho lieren een EU-land. De tien Zeeuwse scholieren 'speelden' Ne derland. Ze verdiepten zich in tal van onderwerpen en vormden zich een mening. „Je leert in die vijf dagen meer dan op school", vertelt Petra. „Je leert nadenken, discussiëren en compromissen slui ten. Echt heel vet." 'Je leert discussiëren en compromissen sluiten. Echt heel vet.' Petra richtte zich op de relatie tus sen China en Europa. „Als Neder land probeerden we de andere lan den ervan te overtuigen dat China sterker is dan Europa. Maar dat wa ren andere landen niet met ons eens. Om te zorgen dat we onze re solutie er door zouden krijgen, hebben we hem na de discussie aangepast: dat Europa moet uitkij ken voor China. Europa kan Chi na niet negeren als handelsmacht en heeft het meest aan een weder zijds goed contact. Daarin past niet dat Europa met de vinger wijst. Wel moet Europa erop aan dringen dat er maatregelen wor den genomen op het gebied van mensenrechten en milieu. De dia loog aangaan dus." Dat kreeg de delegatie Zeeuwen moeiteloos door het gesimuleerde Europees Parlement geloodst. „Een ruime meerderheid stemde voor onze resolutie." Voor Martijn Heugen (Nehalen nia) krijgt het Haagse avontuur nog een staartje. Want hij mag in in november naar de internationa le conferentie in Bratislava (Slowa kije). Petra: „Echt heel leuk voor hem. Want hij heeft het echt heel goed gedaan." Beloningsmanagement Pensioenconsultancy Financiële planning Hypotheken foto Jos van Leeuwen Petra Izeboud en Jeroen de Jonge tijdens het Model European Parlement in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81