Mes in tarief bouwleges Lof voor aanpak laaggeletterdheid Achter elk ding zit verhaal Gemeente onderzoekt prijs bouwvergunning bij grote projecten. Monnikenwerk voor nieuw museum over de Slag om de Schelde. Schouwen-Duiveland pakt problemen met lezen en schrijven aan. OP ZOEK NAAR WOONRUIMTE? OF WILT U WOONRUIMTE VERHUREN? www.rotsvast.nl Zwart-witte boodschap S PZC Zaterdag 27 September 2008 29 door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Nog dit jaar laat wet houder Wijnand Renden weten of de kosten die de gemeente in reke ning brengt voor een bouwvergun ning bij een groot project, verlaagd kunnen worden. Donderdagavond ging de gemeen teraad akkoord met het voorstel de leges voor planontwikkeling bij grote projecten te verlagen. De ambtelijke inzet, bijvoorbeeld voor het wijzigen van een bestemmings plan, verschilt niet zoveel of het nu gaat om een groot of een klein bouwproject. Daarom wordt een soort staffelkorting ingevoerd. Tot een miljoen bouwkosten bedraagt het legestarief 1,4 procent. Daarna geldt: hoe hoger de bouwkosten, hoe lager het tarief Dat voorstel werd donderdag bij meerderheid door de raad goedgekeurd. Maar WD en Alert! wilden meer. Wat voor planontwikkeling geldt, kan ook worden ingevoerd bij de reguliere bouwvergunningen, vin den beide partijen. Samen dien den ze een motie in, waarin Ren den wordt opgedragen dit te on derzoeken. „De burger heeft het recht te weten dat hij voor de dien sten van de gemeente een reëel be drag betaalt," zei Joost Felius van Alert!. WD'er Wout van den Berg verwees naar gerechtelijke uitspra ken waarbij gemeenten werden ge dwongen hun tarieven bij te stel len. „Tientallen gemeenten gingen ons voor." Hij gaf een voorbeeld uit Arnhem waar een legesbedrag van twee ton door deze 'degressie' werd teruggebracht tot 5500 euro. Tegengas kwam van het CDA en de PvdA. Zij gingen ervan uit dat de totaalopbrengst voor de ge meente gelijk moet blijven. Als je dan het tarief van de grote projec ten verlaagt, zal een bouwvergun- Na verlaging kosten voor aanpas- sen bestemmingsplan, wil een raadsmeederheid dat ook wordt onderzocht of de kosten van bouwvergunning lager kunnen. ning van een klein project duur der worden. „Het gevaar bestaat dat de sterkste schouders de licht ste lasten gaan dragen," illustreer de Nico de Danschutter van het CDA zijn vermoedens. „Dit kan consequenties hebben voor min der draagkrachtigen. Daar moet de raad een politiek besluit over ne men," waarschuwde PvdA'er Hugh Winfield. Na enige discussie greep voorzitter Jack Asselbergs in. „Wij kunnen dit onderzoek doen. Daarna mag u besluiten." Renden zegde toe dat zijn ambtenaren het onderzoek nog dit jaar kunnen afronden. Toen er gestemd moest worden over de motie, bleef alleen de PvdA tegen een onderzoek. Pearyweg 6, Goes, 0113 - 233 689 www.nationalcar-rental.com door Harmen van der Werf BORSSELE - Het enthousiasme spat er vanaf bij Stef Traas (23) uit Nieuwdorp. Hij werkt met andere vrijwilligers aan een exacte be schrijving van veertigduizend spul len uit de Tweede Wereldoorlog. Zijn vader, Kees Traas (50), heeft die verzameld. Zijn collectie wordt straks de basis van hét Zeeuwse museum over de Slag om de Schel de in de herfstdagen van 1944. Jaren sloeg Kees het oorlogstuig op in een tijdelijke museum- schuur bij zijn huis. Hij is nu op dezelfde locatie een groot pand aan het optrekken. Stef: „De ruw bouw moet tegen het einde van het jaar af zijn en 30 oktober 2009, precies 65 jaar na de bevrijding van Nieuwdorp, is de opening." Stef zit op vrijdagen en maanda gen in een gebouw van de Centra le Opslag voor Radioactief Afval (Covra) bij Borssele. Alle objecten van zijn vader zijn daarheen ge bracht bij aanvang van de verbou wing in Nieuwdorp. De Covra doet dit soort culturele activiteiten graag. „We hebben de ruimte", zegt medewerker Ewoud Verhoef Het beschrijven van de duizenden voorwerpen is monnikenwerk. Elk voorwerp krijgt een nummer, wordt gefotografeerd en ingevoerd in de computer, waarna Kees - die zijn collectie als zijn broekzak kent - het verhaal erbij vertelt. Dit wordt uitgewerkt en ook opgesla gen. Het Rijk heeft subsidie gege ven voor computerapparatuur en het inhuren van een enkele des kundige. De rest is liefdewerk. Stef en Ad vinden dat geen punt. Ze zijn gedreven om de vaak vergeten Slag om de Schelde de aandacht ge ven die zij verdient. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Onderwijswethouder Roel van der Wekken is niet ver baasd dat Schouwen-Duiveland als één van de weinige Zeeuwse ge meenten een voldoende scoort als het gaat om aanpak van laaggelet terdheid. „Ik sta zelf versteld van wat we allemaal doen", stelt hij na een korte zoektocht naar alle pro jecten op dat gebied. Zeeland kent zo'n 65.000 mensen die een achterstand hebben op het gebied van lezen en schrijven. Af gelopen week maakte het Rijk be kend dat slechts vier gemeenten voldoende hun best doen hen te helpen. Schouwen-Duiveland is er één van. De gemeente richt zich vooral op kinderen, blijkt uit een inventarisa tie van de projecten op dit gebied. Zo is er een 'makkelijk le- zen-plein' in de Zierikzeese biblio theek, kunnen basisscholen subsi die krijgen voor projecten en steunt de gemeente peuterspeelza len en scholen die gebruik maken van een leerlingvolgsysteem. Daar mee wordt de ontwikkeling van kinderen vastgelegd, zodat proble men bij de overgang naar een nieu we school meteen bekend zijn. Van der Wekken weet zelf wel een verbeterpunt. „Andere gemeenten gaan actief op zoek naar volwasse nen die moeite hebben met lezen I** bat het Rijk tevreden is met de eilandelijke aanpak van laaggelet terdheid, komt volgens wethou der Van der Wekken vooral door de vele projecten voor kinderen. en schrijven", zegt Van der Wek ken. „Dat doen wij niet. We bie den hen via het ROC wel cursus sen aan en betalen daar ook aan mee, maar mensen moeten zich er zelf voor opgeven." Dat komt mede doordat de ge meente geen zicht heeft op de om vang van het probleem bij volwas senen. Van der Wekken gaat daar voorlopig niet actief achteraan. „De landelijke overheid doet veel onderzoek op dit gebied. Mochten er signalen zijn dat het bij ons een groot probleem is, dan springen we daar wel op in." n «roonbemlddtllng I Bezoek ons aan de Londensche Kaai 45 in Middelburg. GRATIS VOOR VERHUURDER! ROTS-VAST GROEP De grootste verhuurmakelaar van Nederland T. 0118-611412 E. middelburg@rotsvast.nl I ZIERIKZEE - Enorme zuilen, schreeuwigere affi ches of volgeplakte auto's: niets is bedrijven te gek om de consument duidelijk te maken dat die echt niet om hun aanbieding heenkan. Het wordt echter lastig als het hoofdkantoor wat laat is met het sturen van kleurrijke posters, ter wijl de nieuwste aanbieding al lang en breed op de eigen internetsite staat. Dan moet je toch echt zelf een manier vinden om te communice ren met de man op straat, vinden ze bij de ABN-Amro in Zierikzee. Dus ging daar iemand achter de computer zitten, tikte in dat mensen met hun spaargeld toch echt bij dé bank moeten zijn, drukte op 'afdrukken' en hing het witte pa piertje met de zwarte letters half voor de pinau tomaat. Valt-ie, wapperend in de wind, tóch nog lekker op. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79