Forse boetes voor kartels in thuiszorg Kunstmarkt Weer zaak mislukt door afluisteren 'Horrortandarts' krijgt zeven maanden cel J Instellingen zijn woedend over besluit van NMa. Gesprek tussen advocaat en cliënt werd afgetapt, informatie gebruikt. Artiesten in de dop Man met beide benen in landbouwmachine Verdachte 't Zandt blijft op vrije voeten Gemeente krijgt meer geld voor inburgeren Akkoord overdracht gevangenen uit Brazilië 6 Zaterdag 27 september 2008 PZC DEN HAAC - De Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) heeft gis teren forse boetes opgelegd aan twee kartels in de thuiszorg. Vijf instellingen uit 't Gooi en Kenne- merland moeten in totaal ruim 8 miljoen euro betalen, omdat ze de markt onderling geografisch had den verdeeld. De hoogste boete, ruim 4 miljoen euro, is opgelegd aan de Stichting Viva! Zorggroep. De instellingen, waarvan de meeste hebben laten weten niet failliet te gaan door de boete, zijn woedend omdat ze eerder deze maand hebben aangegeven dat ze hun gedrag willen herzien om boe tes te ontlopen. Volgens NMa-bestuurder René Jan sen kwam die toezegging veel te laat en ging die bovendien niet ver AMSTERDAM - Opnieuw is een straf vervolging ongeldig verklaard om dat politie en justitie telefoonver keer tussen een advocaat en zijn cliënt hebben afgeluisterd. Dit maal werd de daardoor verkregen informatie zelfs gebruikt om de verdachte te kunnen arresteren, nota bene tijdens een bezoek aan zijn advocaat. De rechtbank in Amsterdam maak te gisteren korte metten met de zaak. De beklaagde in kwestie werd verdacht van een gewapende straatroof In maart 2006 werd zijn telefoon afgeluisterd toen hij een afspraak maakte met zijn advocaat. Nadat hij op het kantoor was ver schenen, meldde de politie zich om hem in de boeien te slaan. Vorig jaar veegde de rechtbank de strafzaak tegen de Hells Angels van tafel nadat was gebleken dat tal van telefoongesprekken met ad vocaten waren afgeluisterd. De uit gewerkte gesprekken waren tegen de regels in niet vernietigd. Ook daarna dienden zich nog enkele soortgelijke gevallen aan. Vorige week maakte OM-topman Brouwer bekend dat tapkamers zullen worden ingericht met een nummerherkenningssysteem, om te voorkomen dat gesprekken tus sen advocaten en hun clientèle worden afgeluisterd. Opnieuw is een strafvervolging ongeldig verklaard omdat politie en justitie informatie uit afgetap te gesprekken tussen advocaat en cliënt hebben gebruikt. genoeg. „We zijn in december vo rig jaar een onderzoek begonnen. Daaruit blijkt dat de betrokken in stellingen er bewust voor gekozen hebben via onderlinge afspraken te voorkomen dat ze moesten gaan concurreren. Als je dan pas er gens diep in september komt met een toezegging dat je het in de toe komst anders wilt gaan doen, is dat zwaar onvoldoende." Het NMa-besluit wordt zowel door de politiek als door het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) toegejuicht. Al sinds 2004 is gekozen voor marktwerking in de zorg. „Als zorginstellingen onderling afspra ken maken, schakelt dat de concur rentie uit", aldus een woordvoer ster van VWS. Het NMa-besluit om thuiszorg- instellingen te beboeten vanwe ge kartelvorming wordt door de politiek toegejuicht. Belangenor ganisatie Actiz is boos. Volgens Tweede Kamerlid Agnes Wolbert (PvdA) zijn dit soort kartelafspraken 'bijzonder ernstig', omdat ze ertoe leiden dat zorginko- pers minder keus hebben en de cliënt meer betaalt voor de zorg. Jan de Vries (CDA) zei te hopen dat dit soort praktijken niet wijder verbreid zijn in de thuiszorg. Volgens de NMa gaat het niet om een incident. De toezichthouder heeft nog onderzoeken lopen. Jan sen wil niet op de conclusies voor uitlopen, maar zegt wel dat de NMa 'het vermoeden heeft dat er meer aan de hand is'. De belangenorganisatie van thuiszorgbedrijven Actiz wil dat de Tweede Kamer een parlemen tair onderzoek instelt naar de nieu we zorgmarkt. Actiz is verbijsterd over de uit spraak van de NMa. Volgens de be langenorganisatie hebben de be drijven samenwerking met elkaar gezocht in het belang van de cliën ten. AMSTERDAM - De rechtbank in Am sterdam heeft gisteren een 64-jari- ge voormalige tandarts uit Amster dam veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijftien maanden, waarvan acht voorwaardelijk. De rechtbank acht hem schuldig aan mishandeling of oplichting van acht patiënten. Ook oefende de man zijn beroep uit terwijl hij dat niet meer mocht. Justitie had dertig maanden cei, waarvan zes voorwaardelijk, geëist. De rechtbank zal de uit spraak publiceren in meerdere dag- en vakbladen om mensen voor hem te waarschuwen. Verder moet de tandarts vijf slachtoffers een schadevergoeding tot ruim 4000 euro betalen. Hoewel het Regionaal Tuchtcolle ge voor de Gezondheidszorg hem had verboden nog langer als tand arts te werken, hield hij van 2003 tot 2005 gewoon praktijk in de RHENEN - Bij een bedrijfsongeval in Rhenen is een man met beide benen in een landbouwmachine terechtgekomen. Het slachtoffer is zwaargewond naar een ziekenhuis gebracht, zo meldde de politie. Over de identiteit van het slachtof fer en over het soort machine waarin hij terechtkwam, kon de politie niets zeggen. De arbeidsinspectie heeft de zaak in onderzoek. GRONINGEN - De van brandstich ting verdachte man uit 't Zandt blijft op vrije voeten. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Groningen gisteren bepaald. De raadkamer bevestigde daarmee het oordeel van de rechter-commissa- ris die eerder de eis van het Open baar Ministerie om de man vast te houden naast zich neerlegde. De kans op herhaling zou klein zijn. DEN HAAG - Het kabinet stimuleert gemeenten om meer inburgerings- programma's op te zetten die het leren van Nederlands combineren met het opdoen van praktijkerva ring. Dit jaar is voor deze .'partici patiebonus' 11 miljoen euro be schikbaar en in 2009 15 miljoen eu ro. Inburgeraars zouden praktijker varing kunnen opdoen via een sta ge, vrijwilligerswerk, opleiding of gewoon werk. DEN HAAG - Nederlandse gevange nen in Brazilië kunnen hun straf straks uitzitten in eigen land. Ne derland en Brazilië hebben over eenstemming bereikt over een ver drag om gedetineerden aan elkaar over te dragen. Dat heeft minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie gis teren aan de Tweede Kamer ge schreven. In Brazilië zitten zo'n tachtig Nederlanders in de cel. EINDHOVEN - De welpjes vari circus Renz knauwen op een stuk vlees. Domp teurs Knut en Yvonne Muderack uit Berlijn zijn sinds kort de 'ouders' van in totaal vijf leeuwenwelpen en een tijgerwelp. Renz heeft het koppel inge huurd voor de leeuwenshow. De jonkies worden klaargestoomd voor het ar tiestenleven als ze twee jaar oud zijn. De leeuwen waar het koppel dit week einde nog mee optreedt in Eindhoven gaan over enkele jaren met pen sioen. foto Irene Wouters Amsterdamse wijk Buitenveldert. Daar ruïneerde de man de gebitten van meerdere mensen. Een van hen hield er een weggerot te kies aan over. Ook lichtte de tandarts patiënten en de verzekering op. Zo plaatste hij valse, goedkope kronen en bracht hij niet-uitgevoerde behan delingen in rekening. Volgens de rechtbank heeft de tandarts 'de li chamelijke integriteit van zijn pa tiënten aangetast' en 'het vertrou wen in de tandartsenstand ernstig beschaamd'. Ook liet de rechtbank meewegen dat de kans op herhaling niet is uit gesloten. Hij had al sinds het be gin van de jaren negentig meerde re berispingen, boetes en schorsin gen gekregen. In 2004 veroordeelde de rechtbank in Rotterdam hem nog tot drie maanden cel, waarvan twee voor waardelijk. Zakenbanken vallen om, aandelenkoersen maken een duikvlucht en overheden grijpen in. Maar de kunstmarkt staat vooralsnog als een huis. „Er is een tsunami aan geld." door Annemieke Kooper en Fran^oise Ledeboer Rijken zoals Roman Abramovitsj houden de stemming er lekker in op de kunstmarkt. In mei telde de Russi sche oligarch in New York zonder blikken of blozen 60 miljoen euro neer voor een schilderij van Fran cis Bacon. Oké, doe ook die Lucian Freud er maar bij van 22 miljoen euro. De kunsthandel is de afgelopen ja ren door internet en snelle vlieg verbindingen geglobaliseerd. De nieuwe rijken die de kunstmarkt stutten, komen vooral uit Rus land, India, China en Brazilië. Ge- fortuneerden uit de oliestaten lo pen al wat langer mee, maar ook zij blijven kopen. De koninklijke familie van Qatar telde vorig jaar bij Sotheby's 12 miljoen euro neer voor een werk van Damien Hirst, de Britse kunstenaar die vorige week in Londen 140 miljoen euro bij elkaar veilde. „Wie heel rijk is, bekijkt het aan bod van een veiling op internet en stapt zó op het vliegtuig", zegt di recteur Jop Ubbens van Christie's Amsterdam. En als ze weten dat Brad Pitt ook komt, voegt hij er aan toe, twijfelen ze al helemaal niet langer. Het veilingwezen is steeds meer een wereld geworden van glitter en glamour. De nieuwe rijken zorg den het afgelopen seizoen voor veel spektakel. In New York stond de teller voor hedendaagse kunst dit voorjaar op een ongekende 680 miljoen euro. Directeur Mark Grol van Sotheby's Amsterdam ziet, ondanks de we reldwijde economische tegenwind voor de kunstmarkt geen reden tot zwartkijkerij. Hij verwijst naar Sotheby's Hongkong, waar van 4 tot en met 8 oktober veel 'traditio nele' Chinese kunst wordt geveild. Voor het het eerst is er ook een aparte sessie voor moderne en ei gentijdse Aziatische kunst. Ver wachte omzet: 185 miljoen euro, 31 procent hoger dan op de najaars veiling van vorig jaar. Ubbens van Christie's rekent op 14 oktober in Parijs op grote be langstelling voor de veiling van de collectie van wijlen de graaf en gra vin van Parijs, de laatste grote erfe nis van het Franse vorstenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6