Zeeland Bankgebouw Poetsdametjes laten wijkt voor zorghuizen Eerste deel 't Verlaet gaat volgend jaar plat Aanpak wegen Absdale gepland vanaf 2010 Terneuzenaar langer vast 26 I Zaterdag 27 september2008 PZC Overzichtsexpositie van religieuze voorwerpen parochie Koewacht. Plannen corporatie voor ouderenwoningen in Sint Jansteen. Trekje Verbetering van kruispunten staat op de rol bij provincie. door Harold de Puysseleijr sint jansteen - Woongoed Zeeuws-Vlaanderen bouwt vol gend jaar zorgwoningen voor ouderen in Sint Jansteen. De wo ningcorporatie werkt volgens direc teur Cees Reinhoudt gestaag door aan de plannen voor de locatie van de voormalige elektronicawin kel Polspoel op de hoek van de Ge- slechtendijk en de Hoofdstraat en het terrein van de voormalige Ra bobank op de hoek van de Ge- slechtendijk en de Van Hovestraat. De aanvraag voor de bouwvergun- aing voor twee groepswoningen 'oor in totaal achttien demente- ende ouderen op het Polspoelter- ein ligt al bij de gemeente, -let plan voor de voormalige loca te van de Rabobank kan volgens leinhoudt eind dit jaar bij de ge- neente in procedure. Daar wil Woongoed één groepswoning voor acht dementerende ouderen laten bouwen. Verder is hier de bouw voorzien van twee apparte- nentengebouwen. Het ene com plexje telt tien woningen in de Woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen bouwt vol gend jaar op twee locaties zorg woningen voor ouderen in Sint Jansteen. koopsector, het andere een even groot aantal appartementen die voor de verhuur bestemd zijn. De woningcorporatie kondigde di rect na de aankoop van het bankge bouw begin dit jaar aan, eerst te willen onderzoek of het mogelijk was het pand te verbouwen tot ap partementencomplex. Dat bleek echter zowel financieel als tech nisch geen haalbare kaart, aldus de directeur van Woongoed. Dat bete kent dat het gebouw volgend jaar onder de slopershamer komt. Hoewel de gedetailleerde uitwer king van het bouwplan voor het Raboterrein nog gestalte moet krij gen, kan Reinhoudt wel al kwijt dat omwonenden niet de vrees moeten hebben, dat de twee appar tementsgebouwen hoger worden dan het gebouw dat er nu staat. „De appartementengebouwen be staan uit twee bouwlagen met een totale hoogte van zes meter. Dat is lager dan het huidige bankge bouw", zegt Reinhoudt. Voorzitter Lex Janse van de Raad van Bestuur van zorgstichting Cu- ramus zegt heel blij te zijn dat er nu vaart achter de plannen wordt gezet. „Wij zitten te springen om die groepswoningen, want dan kunnen we in Hulst onze oude af deling Elzenboom eindelijk slui ten." Janse zegt dat Curamus samen met andere zorgaanbieders ook zorg gaat verlenen aan de bewo ners van de seniorenwoningen. door Raymond de Frel westdorpe - De bewoners van woonzorgcentrum 't Verlaet in Westdorpe moeten nog tot 2010 wachten op de verhuizing naar een nieuwbouwcomplex. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en de Stichting Ouderenzorg Kanaal zone (Soka) ondertekenden giste ren een samenwerkingsovereen komst over de sloop en nieuw bouw van het complex aan de Bernhardstraat. Het nieuwe cen trum krijgt een spilfunctie in het dorp en biedt zowel oud als jong een plaatsje. De ouderen zijn eerst aan de "4SEUV/3H ALMANAK De kalende man op het kantoor in Terneuzen gaat als een bolleboos door het leven. Niet zo vreemd, want hij heeft ooit geleerd voor on derwijzer en die willen zich nogal eens manifesteren als enorme bet weters. Een dag of wat geleden had hij een gesprek met een goede vriend. Een gedachtenwisseling op niveau, uiteraard. Na een halfuur door Sheila van Doorsselaer koewacht - Het liturgisch vaat werk van de Heilige Philippus en Jacobuskerk van Koewacht heeft zo lang in de vochtige kluis ge staan dat het zilverwerk helemaal zwart was uitgeslagen. En in die staat mag het publiek de mon stransen, de miskelken, de pyxus en de andere vasa sacra (gewijde vaten) natuurlijk niet zien tijdens de komende expositie, dus is er de afgelopen weken flink gepoetst. Initiatiefnemer van de tentoonstel ling, Piet Apers en koster Frans Ot to vonden het nogal wat; aan de zeven poetsdames van de kerk vra gen of ze ook al het edelmetaal wilden poetsen. De dames zijn im mers allemaal al op gevorderde leeftijd. „Ze vonden het juist een eer!", zegt koster Otto. „Al die ja ren hebben ze de kerkschatten al leen maar vanuit de kerkbanken mogen bekijken en nu van dicht bij en ze mochten ze zelfs aanra ken!" Apers; „De kreten van be wondering waren tijdens het poet sen niet van de lucht. Ze hadden bijvoorbeeld nooit eerder gezien dat onze zonnemonstrans zoveel mooie details had." Tijdens het poetsen kwamen ook de verhalen los. Verhalen over een ren- dez-voustje met de kapelaan on deraan de dijk, bijvoorbeeld. Juist om zoveel mogelijk parochia nen en andere belangstellenden te tonen wat voor moois de Koe- wachtse parochie allemaal in bezit heeft, is er van 6 tot en met 27 ok tober de overzichtstentoonstelling. Die wordt om praktische redenen in de bibliotheek van het dorp ge houden. De kerk hoeft nu niet de 'Als meneer pastoor vroeger voorbij fietste, ging iedereen meteen op de knieën.' hele tijd opengehouden te worden en de beveiliging van de tentoon gestelde voorwerpen en gewaden speelt ook een rol. De tentoonstelling bestaat uit vier delen; de paramenten (liturgische gewaden), de vasa sacra, no- beurt. Nadat een deel van het hui dige complex voor de bouwvak van 2009 is gesloopt, verrijzen er 25 intramurale verzorgingshuis plaatsen, achttien huurapparte- menten, twee appartementen voor tijdelijk verblijf, een ruimte voor dagverzorging, een grand ca fé en een servicepunt van de Rabo bank. Eind 2010 wordt het reste rende deel van het oude complex gesloopt. Dit maakt plaats voor een groepswoning voor zes oude ren met een psychogeriatrische aandoening en de huisvesting van kinderopvang Het Kreekeitje. De nieuwbouw is eind 2011 klaar. Relikwie uit 1725. Tip? redactie@pzc.nl waren de twee toe aan een klein si gaartje. Ze repten zich naar het ter ras van het horeca-etablissement om daar tot hun schrik te constate ren dat hun aansteker het niet deed. Geen nood. Er stonden kaars jes op tafel. Ze hielden gretig hun sigaartje bij het vuurtje, maar er gebeurde niets. Logisch, het waren van die handige led-lampjes. door Harold de Puysseleijr HULST - De verbetering van de ver keersveiligheid op de kruispunten van de Tolweg met de Absdaalse- weg in Absdale staat in de meerja renplanning van de provincie voor uitvoering gepland vanaf 2010. Wethouder Clen de Kraker deelde dat afgelopen donderdagavond mee in de gemeenteraadsvergade ring. De fractie van de PvdA had er op aangedrongen bij het college van burgemeester en wethouders om stalgische herinneringen (aan de eerste communie en het doopsel) en overige zaken. Vijf paramenten bevat de expositie, van een tuniek (overkleed van de subdiaken) en een dalmatiek (van de diaken) tot een kazuifel en de bijzondere koorkap die alleen tijdens bij zondere gelegenheden werd gedra gen. Hoewel de Koewachtse parochie niet rijk te noemen is, herbergt de kluis toch best veel erg mooi litur gisch vaatwerk. Zo zijn de miskel ken van pastoor Joseph Ligthart, kapelaan Verdurmen en die van bouwpastoor Matheus Swagema- kers in de kerk gebleven. Valt de kelk van Ligthart op door de uit bundig versierde knoop (tussen de kelk en de voet), de kelk van de bouwpastoor is dan weer heel een voudig, maar elegant met de ivo ren knoop. Apers toont vol trots de glimmen de pyxus. Een rond zilveren doos je met deksel waarin meneer pas toor de geconsacreerde hostie mee nam voor bijvoorbeeld het sacra ment der zieken. De pyxus zit in een, vermoedelijk door een nonne tje, kunstig gehaakt tasje. Apers; „Als meneer pastoor vroeger voor bij fietste, ging iedereen meteen op de knieën. Hij had immers on ze lieve heer bij zich!" In de afdeling 'overige zaken' valt meteen de enorme altaarmissaal op. Het oude altaarboek met daar in de Latijnse misgebeden heeft een rode kaft vol zwaar zilverbe slag. Het is er een in zijn soort in de Koewachtse kerk. Waar de paro chie er opvallend veel van heeft zijn relikwieën; vermeende over blijfselen van heiligen. Zo bezit de kerk relikwietjes van Sint Bernardus, Sint Antonius, de heilige Godelieve (patrones tegen keelziekten en koorts) en Sint Alo- ysius van Gonzaga en nog een he leboel meer. Wat de kerk echter ontbeert zijn voldoende reliekhou ders. Maar daar heeft men in Koe wacht wat op gevonden! De paar zilveren reliekhouders die men wel heeft, zijn zo gemaakt dat de relikwietjes verwisselbaar zijn. De kerk bezit ook nog een heel mooie reliekhouder uit de achttiende eeuw die gelovigen ook konden kussen. Als ze dat al niet deden met de kapelaan... De tentoonstelling is tijdens ope ningsuren te bezoeken in de biblio theek. druk uit te oefenen op de provin cie voor een snelle reconstructie. Dat gebeurde naar aanleiding van het ernstig ongeval op een van de kruisingen vorige week. Wethouder De Kraker zei verder, dat de gemeente de problematiek van de verkeersonveiligheid ter plaatse in het verleden al meer dan eens bij de provincie onder de aandacht had gebracht. Gemeenteraadslid René van Dom burg nam geen genoegen met de uitleg van De Kraker. Daarop stel de burgemeester Jan-Frans Mulder voor namens de gemeenteraad van Hulst de zorgen over de ver keerssituatie in Absdale nogmaals bij de provincie kenbaar te maken. AANNEMINGSBEDRIJF IJtiMySiMi NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING )m)mado" VEKA zonwering Tel. 0115-491282 heroal www.haers.net MIDDELBURG - De 56-jarige inwo ner van de gemeente Terneuzen die zichzelf begin deze maand aan gaf voor het ombrengen van de 44-jarige schipper Ronald van Pelt, wordt primair moord en sub sidiair doodslag ten laste gelegd. In afwachting van de rechtzaak is de man negentig dagen in bewaring gesteld. Het drama voltrok zich op 9 september in Sluiskil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66