Het kaarsje van Togo blijft branden Sport §n Kwadendamse ronde dateert alweer uit 2002 Goese korfbalvereniging wil al 75 jaar vooral een gemoedelijke club zijn. Wielerseizoen op de weg wordt afgesloten in Zeeuws wielerdorp. Zeeuwse waterpoloploegen Laatste ZceUWSC ZGgO moeten met weinig tevreden zijn °B 45 I Zaterdag 27 september 2008 PZC door Roeland van Vliet GOES - In de jaren vijftig en zestig had elk dorp in Zeeland nog zijn eigen korfbalclub. Tegenwoordig zijn er nog maar zestien van over. „Dat Togo daar bij zit, zegt wel iets over de vereniging", vindt Addy Rouw, voorzitter van de Goese club. „Iedereen bij Togo werkt heel hard. Dat motiveert en daar door blijft het kaarsje bij iedereen Lbranden." [Togo bestaat maandag 75 jaar en is fcaarmee bijna de oudste korfbal vereniging van de provincie. Al leen Volharding uit Yerseke gaat nog langer mee. De meeste tegen standers uit de begintijd - Madjoe uit Vlissingen, Excelsior uit Zierik- zee, Die Gouw uit Noordgouwe, SSS uit Colijnsplaat, Seolto uit Ter- neuzen en Rapide uit Axel - zijn al lang ter ziele of opgegaan in een sa menwerkingsverband. Togo werd in de afgelopen 75 jaar ook enkele keren in het voort bestaan bedreigd. In 1939, toen het jyederlandse leger zich aan de ^»ravond van de Tweede We- |H^orlog mobiliseerde, raakte de ■T plotsklaps vijf van de zes ^ptuursleden (en dus ook bijna I Jubileumfeest Het feestprogramma begon gis teravond al met een receptie voor leden, oud-leden en geno digden. Vandaag zijn op sportpark Het Schenge diverse festiviteiten. Om 10.30 uur zal de jeugd bal lonnen oplaten. Tussen 11.00 en 15.00 is er voor alle leden een zeskamp. Aan het einde van de middag volgt een barbe cue, met aansluitend een lange feestavond. GOES - Voor de Zeeuwse waterpo- loploegen lijkt er dit seizoen geen hoofdrol weggelegd in de competi tie. De Schelde zag veel spelers ver trekken en moet met een jeugdige ploeg de eer hoog houden in de bond. De overige ploegen komen uit in het district. Bij De Stormvogel kiest men ook voor de jeugd. De mannenploeg is teruggetreden. De oude garde heeft het stokje overgedragen aan de jeugd, die vorig seizoen kam pioen werd in de vierde klasse dis trict. De Vlissingse club is sinds ja ren succesvol bezig met een jeugd opleiding en heeft dit seizoen teams in competitie onder de 13, onder de 15 en onder de 17 jaar. Dat het komend seizoen lastig gaat worden voor de jeugdige ploeg staat buiten kijf, maar de oudere spelers hebben beloofd dat als de nood aan de man is er een beroep op hen gedaan kan worden, zodat er overlevingskansen zijn in de eer ste klasse van het district. In het huidige eerste team is Jeroen Piek de oudste met 20 jaar en is hij degene die samen met Le- naert Swennen al eens bond ge speeld heeft. Martijn Mechielsen is de drijvende kracht in de ploeg. een half team) kwijt. Maar de Goesenaren overleefden die aderla ting. En tien jaar later voorkwam Foort Dominicus - niet alleen om die re den benoemd tot erelid - een fusie met handbalvereniging Hellas. Tij dens een gezamenlijke vergade ring in café De Landbouw, waar Togo in 1933 ook was opgericht, nam hij het woord. Hij zei dat To go volgens de statuten eerst opge heven diende te worden als de twee clubs samen wilden gaan. Maar voor opheffing was niet het juiste aantal Togo-leden aanwezig. En dus had verder praten geen zin. Iedereen ging onverrichterzake naar huis en een nieuwe afspraak Hij heeft het laatste jaar veel erva ring opgedaan in het eerste. Ver der lijken ook Jasper Rowendal en Simon Marijs door te breken. Bij de mannen is de derde klasse district voor Zeeland een mooie klasse geworden. De Schelde 2, De Bruinvis, De Stormvogel 2 en De Ganze komen er in uit. De Storm vogel 2 lijkt de beste papieren te hebben. De Vlissingse ploeg bestaat uit ge routineerde spelers. De Schelde 2 en De Bruinvis konden zich vorig seizoen met moeite handhaven. De Ganze is na een goed seizoen vorig jaar gebrand op een plaats in de top drie. De Goese ploeg zag Jaap Bovendorp naar De Stormvo gel 2 vertrekken. Bij de vrouwen zijn er twee ploe gen actief De Schelde speelt eerste klasse district en gokt op de mid denmoot. Aanvoerster Rowena Witkamp, met haar 32 jaar nestor van de ploeg ziet zeker kansen. Nieuw is Saskia van der Hooft. De andere Zeeuwse ploeg is het combinatieteam van De Ganze/De Stormvogel. Speelde de ploeg vo rig seizoen nog in Goes dit seizoen worden de wedstrijd in Vlissingen gespeeld. werd nooit meer gemaakt. Anno 2008 is Togo een stabiele derdeklasser met ruim 150 leden. Hoewel in Goes gelauwerde korf ballers als Piet van Beugen, Ella Deurloo, Dennis Voshart, Jan Kooi- Voorzitter Addy Rouw: 'ledereen bij Togo werkt heel hard. Dat motiveert' man en Roel Harting hebben ge speeld, kwam de club nooit in één van de hogere klasses uit. „In het verleden speelden we tegen Tjoba, Swiff en All Ready", weet Van Beugen, die momenteel nog ver- door Rudy Boogert GOES - Traditiegetrouw wordt het Zeeuwse wielerseizoen op de weg afgesloten met de Ronde van Kwa- dendamme. De renners voor de 55e editie van deze koers worden vanmiddag om 15.30 uur wegge schoten voor tachtig kilometer door en rond het wielerdorp Kwa- dendamme. Ruim vijftig renners hebben zich al aangemeld voor de ronde. On der hen de top drie van vorig jaar: Maurice Vrijmoed (Rijswijk), Rob Disseldorp (Rijpwetering) en Frank Wiersta (Burgum). Andere oud-winnaars aan de start zijn Mi chel Sijmens (2004, Rucphen) en Gerwin de Regt (2003, Nispen) De laatste Zeeuwse winnaar was Francois Franse in 2003. Verschei dene renners zullen staan te pope len om als zijn opvolger de boeken zorger is bij het eerste team. „Die ploegen zitten nu allemaal in de eerste klasse. Hebben zij dan iets heel goed gedaan of doen wij wat verkeerd?" Van Beugen, die in de jaren zestig in het Nederlands zaterdagteam speelde en in de Zeeuwse selectie zat, is al 57 jaar lid en weet dus ook wel het antwoord op zijn ei gen vraag: Togo wil vooral een ge moedelijke vereniging zijn, waar bij iedereen zich thuisvoelt. „Het echte knokken komt er bij ons maar niet in. Dat vind ik jammer", zegt de man die zelf graag 'met het mes tussen de tanden' het veld be trad. „Bij die andere clubs zie je dat veel meer." in te gaan. Dirk van Dam (Arne- muiden), Pieter Israel (Kruinin- gen), Bart Maas (Hansweert), Niek Rentmeester (Goes), Peter Tol (Ka- pelle) en Nico Ringelberg (nu Den Haag) zijn de Zeeuwse ijzers in het vuur. De Ronde wordt opnieuw omlijst door de Kwêdamse Dag. Op die dag kunnen de bezoekers zich in allerhande krachtmetingen stor ten: appeltaart bakken, bierpul- schuiven, hoefijzergooien, spijker broekhangen, et cetera. Vanaf 14.15 uur begint het sportieve aspect met de wielerwedstrijd voor ama teurs B, amateurs 40+ en S/P-ren ners. Vanaf 15.30 uur gaan de elites, be loften en amateurs A van start. De finish wordt rond 17.30 uur ver wacht. Vanaf 15.30 uur strijden de ren ners voor de laatste keer dit sei zoen voor een Zeeuwse wieier- prijs. De Ronde van Kwadendam- me is de traditionele slotkoers. KLOETINGE Tegenstander: Rijsoord (thuis). Afwezig: Joffrey Geldof (geschorst), Björn Quartel (liesblessure) en Jeroen Westrate (rugklachten). Bijzonderheden: De tuchtcommissie van de KNVB heeft Joffrey Geldof voor vier wedstrijden geschorst. De verdedi ger kreeg vorige week in de wedstrijd tegen GPC Vlissingen (1-1) de rode kaart vanwege natrappen. Kloetinge wil vandaag in de thuiswedstrijd tegen Rijsoord de nare smaak van vorige week wegspoelen. „Aan dat duel zat kop noch staart", aldus trainer Die- derik Hiensch. „We hebben er geen plezier aan beleefd." GPC VLISSINGEN Tegenstander: Wilhelmina'26 (uit) Afwezig: Wessel Leijer (knieblessure). Erik de Ruijter vormt een vraagteken. Hij heeft nog altijd last van een knie blessure. Bijzonderheden: GPC Vlissingen gaat bij Wilhelmina'26 op zoek naar de eer ste overwinning van het seizoen. Lun- ven Vermeer maakt vandaag zijn ren tree in het tweede elftal van GPC. Terneuzense Boys Tegenstander: Zaamslag (thuis). Afwezig: Ali Eryürük (geschorst), Ra- mazan Kesikbas, Anrico van Hecke en Ruud Hoogesteger (allen geblesseerd). Bijzonderheden: Naar aanleiding van zijn twee rode kaarten tegen Rijsoord is Ali Eryürük door de KNVB voor drie duels geschorst. De middenvelder ont breekt daardoor vandaag in de derby tegen Zaamslag. Zijn trainer heeft er zin in. „Want het is een van de mooi ste wedstrijden van het jaar", zegt Leendert Geelhoed. „Het heeft ook wel wat dat we elkaar op dit niveau weer tegenkomen." Terneuzense Boys wacht na twee gelijke spelen en één nederlaag nog altijd op de eerste zege. Geelhoed: „Die hopen we natuurlijk te gen Zaamslag te pakken." Zaamslag Tegenstander: Tern Boys (uit). Afwezig: Tom Nieuwelink (gebles seerd). Bijzonderheden: Mario de Fouw is weer fit en kan dus aantreden tegen de club waar hij zijn opleiding genoot. Zaamslag pakte vorige week in een aantrekkelijk duel met Nivo Sparta j (4-3) voor het eerst drie punten. „Ik was blij met het resultaat, maar aan de andere kant toch ook bezorgd", be kent Rinus Zegers. „Je kunt eigenlijk niet tevreden zijn als je een half uur zó slecht speelt en zóveel kansen weg geeft. Vandaag spelen we een derby en is het weer heel anders. Dan ko men er heel andere zaken bij kijken. I Ais we winnen hebben we na vier duels zes punten. Dan hebben we denk ik wel overlevingskansen in deze f klasse." RCS Tegenstander: OSS'20 (thuis). Afwezig: niemand. Bijzonderheden: RCS wacht morgen de tweede thuiswedstrijd van het sei zoen. De eerste won de ploeg uit Sou burg knap met 4-2 van het sterke Unft' tas uit Gorinchem. Tegenstander OSS'20 staat na drie wedstrijden op een zevende plaats en heeft vier pun ten behaald. De enige Zeeuwse zon dag-eersteklasser is vierde met zes punten uit drie wedstrijden. Togo 1 in 1963. Staand, vlnr: Anti Verburg, Huub Bellaart, Cora Fraanje, Piet de Ronde, Susan Leys, Piet van Beu gen en Adri de Jager. Gehurkt, vlnr: Ella Deurloo, Teun van Dalen, Stieneke Berrevoets, Daaf Lankester, Lenneke Bruggeman, Herman Heuperman, en Lia Bruggeman. foto archief Togo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63