Sport creatief om met zijn tijd Opvolger Zoetemelk staat nog steeds niet klaar Uefa geeft Polen en Oekraïne enig respijt Westwood voorlopig leider British Masters Landen moeten haast maken met uitvoeren plannen voor EK 2012. Nederlandse golfers lopen door mist vertraging op. Experts dichten alleen Robert Gesink kansje toe op WK wielrennen. PZC Zaterdag 27 September 2008 43 BORDEAUX - Polen en Oekraïne blij ven voorlopig de twee gastlanden van het eindtoernooi om het EK voetbal in 2012. Beide landen kre gen gisteren in Bordeaux wel een reprimande van het hoofdbestuur van de Europese voetbalbond (Ue fa). Ze moeten haast maken met de voorbereidingen op het toer nooi, anders neemt de Uefa de or ganisatie van het EK terug. De Uefa maakt zich al geruime tijd zorgen over het gebrek aan pro gressie in de uitvoering van de plannen voor het EK in 2012 in Oost-Europa. Tijdens het congres in Bordeaux besprak het hoofdbe stuur een rapportage over de ach terblijvende vernieuwingen, voor al in de infrastructuur. Voorzitter Platini somde echter ook nog aan tal andere problemen op. „Ons zijn niet alleen wegen beloofd, maar ook hotels en vliegvelden. De regeringen van Polen en Oek raïne zullen in dat opzicht hun be loftes moeten nakomen. Hetzelfde geldt voor de nieuwe stadions in Kiev en Warschau. Als die er niet tijdig komen, kan het EK in beide landen niet doorgaan." De Uefa liet tevens weten dat het toernooi om de Uefa Cup komend seizoen begint met een groepsfase in plaats van een "knock-outronde. De Uefa Europa League, zoals de Uefa Cup gaat heten, start dan met 48 clubs verdeeld over twaalf poules van vier. De groepswin naars en de nummers twee plaat sen zich voor de knock-outronde, waar ook de afvallers van de Champions League instromen. De veranderingen moeten het imago van het toernooi verbeteren. In de strijd tegen de corruptie en het illegale gokken zet de Uefa een speciale eenheid in. Deze groep van experts zal allerlei onregelma tigheden rond voetbalduels in Eu ropa grondig onderzoeken. Mo menteel staan bij de Uefa 25 duels uit dè voorronde van de Uefa Cup onder verdenking van gokfraude. De nieuwe Uefa-unit zal nauw sa menwerken met overheden en po litie. SUTTON COLDFIELD - Lee West- wood is na de tweede ronde van de British Masters de voorlopige leider. De Britse golfer noteerde gisteren 70 slagen en staat nu op 138 (-6). De Indiër Jeev Milkha Singh ligt op vergelijkbare koers, maar hij was pas tot de dertiende hole ge vorderd toen de duisternis viel over The Belfry. De spelers moes ten lang wachten voordat ze de baan op konden. Wegens een dik ke mist moest de start worden uit gesteld. Robert-Jan Derksen kon veertien holes (+1) afwerken en zakte terug naar de gedeelde 24e plaats. Maarten Lafeber is pas hal verwege- de tweede ronde, maar maakte met -2 (twee birdies) een grote sprong voorwaarts. Hij moet vandaag de cut kunnen halen. Voor Joost Luiten lijkt dat een sta tion te ver. De jonge Bleiswijker liep wel een volledige ronde, op nieuw in 74, en kan met een totaal van 148 hoogstwaarschijnlijk naar huis. Ondanks de grote vertraging was 'Pink Friday' een opmerkelijk dag. Bijna alle golfers traden aan in het rose om hun steun te betuigen aan de strijd tegen borstkanker. doorloopt. „En als je jong bent, schaats je in wedstrijden niet veel verder dan 1500 meter." Op de triatlon was hij aanvanke lijk vooral goed in fietsen. Dat on derdeel bleef een beetje steken, ter wijl hardlopen steeds verbeterde. Toen hij in 1991, op z'n 23e klaar was met zijn studie technische na tuurkunde, wilde hij prof worden. Knieblessures gooiden roet in het eten. Twee jaar later, toen hij al lang en breed een baan had, bleek dat geen beletsel om goed te preste ren. Na zijn eerste triatlonzege lgden er nog vele. Op 'Hawaii ek hij zelfs mee te kunnen met wereldtop. Hij werd negende. orden-Nieuwkoop De mededeling dat hij volgende week zaterdag als favoriet van start zal gaan, doet Van der Marei wei nig. Dravend op een smal paadje door een weiland, zo hier en daar een schaap ontwijkend, vertelt hij: „De marathon benader ik heel re laxed. Ik heb veel ervaring en weet hoe het werkt. Ik zal er uithalen wat erin zit. Als dat niet genoeg is voor de overwinning, is dat jam mer. Het is niet mijn eerste doel om te winnen. Mijn eerste doel is zo goed mogelijk presteren. Als dat lukt en iemand is sneller, dan heb ik er vrede mee. Van der Marei blijkt zijn trainings rondje sneller te hebben afgewerkt dan verwacht. Terug bij de ijsbaan is Bram nog druk bezig met aller lei oefeningen. Het geeft wat tijd voor rekoefeningen en om te drin ken. Nieuwkoop-Aarlanderveen In het donker gaat het terug naar Aarlanderveen. Alleen Bram heeft licht aan, wat op een vermaning komt te staan van de voorbij fiet sende buren. Of hij met al die trai ningen veel voedingssupplemen ten gebruikt? „Toen ik nog triat leet was, gebruikte ik met enige re gelmaat vanalles. Vitamine B2, B6, calcium, soms koper, ik weet niet meer wat allemaal. Sinds ik alleen hardloop, gebruik ik niets meer. Ik heb er geen behoefte aan. De training zit erop. Een kilome ter of 25, inclusief twee stops, in iets minder dan twee uur Jan en Bram gaan onder de douche. Ze gaan op tijd naar bed. Morgen vroeg loopt de wekker af. Jan zit voordat de klok zeven slaat in de auto, op weg naar zijn werk in Am sterdam. De komende week is een rustige. Hij gaat zijn trainingen afbouwen. Laat de Kustmarathon maar ko men de finish. foto Ruben Oreel door Patrick Delait VARESE - De kans is klein dat Joop Zoetemelk, in 1985 de laatste Ne derlandse wereldkampioen bij de profs, morgen eindelijk een opvol ger krijgt. Ex-profs Danny Nelis- sen en Adrie van der Poel en weg kapitein Steven de Jongh wikken en wegen de Nederlandse kansen. Nee, zegt Adrie van der Poel, het is niet uitgesloten dat een Neder lander morgen wereldkampioen wordt. „Het zal zeker lastig wor den, maar als ze er niet in geloven, kunnen ze beter thuis op de bank naar televisie gaan kijken. Je weet nooit hoe een koe een haas vangt. Het WK is eigenlijk een gemakke lijke koers omdat je op voorhand weet wanneer de beslissing valt. Het gebeurt altijd in de laatste twee ronden. Voor de Nederlan ders komt het er dan op aan om door de mazen van het net te glip pen. Dat is onze enige kans om we reldkampioen te worden." Van der Poel, 49 intussen, weet hoe een WK moet worden gere den. In het Zwitserse Altenrhein pakte hij in 1983 zilver achter we reldkampioen Greg Lemond. De krachtsverhoudingen lagen toen enigszins anders. Het overwicht van de Italianen en de Spanjaarden was destijds lang niet zo verpletterend. De Italianen hebben morgen Bettini en Rebel- lin. De Spanjaarden kunnen reke nen op Freire en Valverde. En ook de Belgen hebben met Boonen en Van Avermaet een koningskoppel. Tegen al deze raspaarden kan Ne derland alleen het jonge veulen Robert Gesink in stelling brengen, meent Van der Poel. „Ik geloof in Gesink. Als je se kunt worden in de Waalse Pijl, moet je ook op het WK een belangrijke rol kunnen spelen. Robert heeft het grote voor deel dat hij zich 'total loss' kan rij den. Dat is een voorwaarde om een grote eendaagse koers te win nen. Heeft hij een superdag dan kan Karsten Kroon mogelijk voor een verrassing zorgen, maar in hem geloof ik minder. Kroon koerst doorgaans veel te zuinig. In 'een zware wedstrijd als het WK kan hij daardoor nooit diep ge noeg gaan." Danny Nelissen, in Varese aanwe zig als commentator voor Euro sport, gelooft niet in de Drent. „Kroon is een slimme coureur die kan mee sluipen met een groepje. Maar de kwaliteiten om wereld kampioen te worden dicht ik hem niet toe. Het probleem van Kroon is dat hij een scheve situatie niet kan rechttrekken. In de Ronde van Het Nederlandse wielrennen heeft nog steeds geen opvolger klaarstaan voor Joop Zoetemelk, in 1985 de laatste Nederlandse wereldkampioen wielrennen. Spanje bijvoorbeeld kreeg hij een gat van een halve minuut niet dicht gereden. Robert Gesink kan dat wel." Toch is een scenario waarin de jon ge Rabo-renner morgen de macht grijpt bijna ondenkbaar, conclu deert Nelissen. „Gesink kan nog zo sterk rijden, in de sprint zal hij het altijd moeten afleggen tegen een Bettini, Freire of Valverde. Het probleem is dat we geen afmakers hebben. Hoe zouden we wereld kampioen kunnen worden als we niet eens meer klassiekers kunnen winnen? Alleen complete renners worden wereldkampioen, zeker nu er nog zelden op een vlak par cours wordt gereden. Je moet berg op kunnen rijden, kunnen sprin ten en ook niet onbelangrijk: je moet een wedstrijd van 260 kilo meter aankunnen." Dat het Nederlandse wielrennen snakt naar een opvolger van Joop Zoetemelk hoefje Steven de Jongh niet te vertellen. De wegkapitein van Oranje begint morgen aan zijn zevende WK, maar succes heeft hij nog niet mogen vieren. Ook in Varese vreest De Jongh voor een magere buit. „Ik ben er van overtuigd dat er over niet al te lange tijd een opvolger van Zoete melk komt, maar de kans dat het morgen gebeurt, is klein. Vergelijk onze ploeg met de Italiaanse en je weet genoeg. Zij hebben de luxe om Pozzato en Benatti thuis te la ten terwijl wij al blij mogen zijn dat we negen fitte renners kunnen opstellen. Maar in een WK kan het gek lopen. Er zijn morgen drie, vier sterke blokken, maar binnen die blokken is er ook rivaliteit. Re- bellin en Bettini willen allebei we reldkampioen worden, hetzelfde geldt voor Valverde en Freire. Bij de Belgen hebben zowel Boonen, Van Avermaet als Gilbert hun am bities. Dat kan ons in de kaart spe len. In de laatste twee ronden moe ten we de koers naar-ons toe pro beren te trekken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61