Achter elk ding zit een heel verhaal Werk aan golfbaan eerder af dan licentie I H m INTER BORG KEUKENS OP MAAT Vanaf gisteren ligt de vergunning voor werk aan oude dijk ter inzage. Ladies Night voor Reimerswaalse meiden Hogazon Groep Monnikenwerk voor nieuw museum over de Slag om de Schelde. Winnaar ontwerp oorlogsmonument I V iC 5#'* nw K Hi Swi B PZC Zaterdag 27 september 2008 I 27 Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere DE VBO MAKELAAR ZET U OPEN! MEUBELMAKERIJ KOZIJNEN m GEVELS B ROLLUIKEN SERRES «t ZONWERING GARAGEDEUREN door Theo Ciele MIDDELBURG - Wie wil weten wat er met de Westelijke Oude Haven- dijk gaat gebeuren, kan tot 6 no vember naar het Middelburgse stadskantoor gaan. Daar ligt ter in zage het verzoek tot het verlenen van een aanlegvergunning voor grondwerkzaamheden voor de golfbaan in het zuidoostelijke ge deelte van de Mortiere.En dat, ter wijl het werk praktisch al klaar is. En dat is toch wel merkwaardig, vindt Ed de Graaf. Hij is bestuurs lid van de stichting Vrienden van Middelburg en is voorzitter van een werkgroep die zich bemoeit met de plannen voor de dijk. In juni had de werkgroep nog een ge sprek met de gemeente, eigenaar van de golfbaan Burggolf en land schapsarchitect van Bosch Slab bers. Kernpunt was het zoveel mo gelijk behouden van de historische dijk van wat in de VO.C-tijd het toegangskanaal naar Middelburg was. De plannen zijn volgens De Graaf toen 'een heel eind in de goede richting' bijgesteld. Maar het blijft in zijn ogen toch heel vreemd dat de ontwerp-aanlegver- gunning pas ter inzage wordt ge legd op een moment dat het mees te werk voor de golfbaan is verzet. Jean-Marie van Isacker van de Tuin van Zeeland is furieus. Hij vindt dat de oude dijk verminkt wordt. Zijn stichting zal zeker be zwaar aantekenen tegen de plan nen. Twee weken geleden wist de Tuin van Zeeland het grondwerk tegen de historische dijk nog stil te leggen door haar advocaat naar de gemeente te laten bellen. De ge meente gaf toe dat het gedogen van het werk, vooruitlopend op de vergunningverlening, niet lan ger kan. Inmiddels zijn de graafma chines de dijk weer dicht gena derd. Volgens de Tuin van Zeeland wordt er al weer grond tegen de dijk aangebracht. Stef Traas (links) meet een samurai-zwaard op dat een soldaat van het Bataljon Zeeland na de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-lndië buitmaakte op een Japanse officier. Rechts zit fotograaf Ad Kunst. Rondom Stef en Ad allemaal oorlogsspullen die wachten op een exacte beschrijving, foto Willem Mieras door Harmen van der Werf BORSSELE - Het enthousiasme spat er vanaf bij Stef Traas uit Nieuw- dorp. Hij zou het monnikenwerk waarmee hij bezig is, anders ook niet kunnen doen. Stef (23) werkt met andere vrijwilligers aan een exacte beschrijving van veertigdui zend spullen uit de TWeede We reldoorlog. Zijn vader, Kees Traas (50), heeft die allemaal verzameld. Zijn collectie wordt straks de basis van hét Zeeuwse museum over de Slag om de Schelde in de herfstda gen van 1944. Jarenlang heeft Kees zijn oorlogs tuig opgeslagen in een tijdelijke museumschuur bij zijn huis. Hij is inmiddels met steun van vele kan ten op dezelfde plek een pand aan het optrekken waar je 'u' tegen zegt. Stef: „De ruwbouw moet te gen het einde van het jaar af zijn en 30 oktober 2009, precies 65 jaar na de bevrijding van Nieuwdorp, is de opening." Stef zit onderwijl in elk geval vrij dag en maandag in één van de ge bouwen van de Centrale Opslag voor Radioactief Afval (Covra) bij Borssele. Alle objecten van zijn va der zijn daarheen gebracht bij aan vang van de verbouwing in Nieuw dorp. De Covra doet dit soort cul turele activiteiten graag. „We heb ben de ruimte", zegt medewerker Ewoud Verhoef In de kamer waarin Stef met foto graaf Ad Kunst uit Goes zit, ruikt het naar 'oud'. In een hoek han gen uniformen. Op een tafel staan bussen waarin Duitsers de gasmas kers bewaarden. Stef pakt een hou ten wandelstok. „Die was van een in 1940 op de Sloedam gesneuvel- 'Die wandelstok was van een Franse soldaat die in 1940 op de Sloedam is gestorven' de Franse soldaat. Een man van het dorp heeft de stok aan mijn va der gegeven en over die soldaat ver teld. Zo leggen wij van elk object het verhaal vast." Het is serieus werk. Elk voorwerp krijgt een nummer, wordt gefoto grafeerd en ingevoerd in de compu ter/waarna Kees - die zijn collectie als zijn broekzak kent - het verhaal erbij vertelt. Dit wordt uitgewerkt en ook opgeslagen. Het Rijk heeft subsidie gegeven voor computerap paratuur en het inhuren van een enkele deskundige, de rest is 'lief dewerk'. Stef en Ad vinden dat geen punt. Ze zijn gedreven om de vaak vergeten Slag om de Schelde de aandacht geven die zij verdient. Tijdgenoten konden dat moeilijk. Ad: „Mijn moeder woonde in een café aan de haven bij Nieuwdorp. Bijna daarvandaan zijn geallieerde soldaten in 1944 naar het nog be zette Walcheren overgestoken. Ze heeft daar heel weinig van verteld. Ze wilde dat niet." WOLPHAARTSDIJK - Wim Veerhoek uit Scharendijke heeft het winnen de ontwerp gemaakt voor een oor logsmonument in Wolphaartsdijk. Het ontwerp van Veerhoek, oud-inwoner van Wolphaartsdijk, zijn twee betonschalmen, staand in gebroken puin, afgewerkt met een kiezelrand en een bronzen ge denkplaat met tekst. Als de werk groep Kunst in de openbare ruim te en het Goese college het monu ment goedkeuren, krijgt het een plek op het Wolfertsplein. Binnen het dorp bestond al langer de wens voor een monument. WAARDE - Hairstyling, nagelkunst, streetdance, hiphop, turnen en sie raden maken. Het kan woensdaga vond allemaal vanaf 19.00 uur op de Ladies Night in het dorpshuis van Waarde. Reimerswaalse mei den tussen 12 en 25 jaar zijn wel kom. De entree is één euro. Info: j.van.langevelde@reimerswaal.nl Heinkenszand: Schouwersweg 5 T 0113 568800 Middelburg: Klarinetweg 2a T 0118 476658 Een door Hogazon gebouwde serre geeft uw woning meer allure. U geniet iedere dag van de extra ruimte, de bijzondere sfeer. Wij bouwen volgens zeer hoge kwaliteitsnormen. Dat zie je tot in het kleinste detail. de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55