Miljoenenstrop scholen' Landelijk overzicht gezochte criminelen op website OM 'Marokko jaagt op geheimen' Mishandeling kinderen veel vaker gemeld Vrees dat verplichte aanbesteding boeken leidt tot contractbreuk. Nieuwe richtlijn biedt meer mogelijkheden voor gebruik internet. 4 I Zaterdag 27 september 2008 PZC DEN HAAG - De Marokkaanse in lichtingendienst probeert geheime informatie in te winnen in Neder land. Dat constateert de Neder landse veiligheidsdienst A1VD. Marokko werft in Nederland infor manten en probeert toegang te krijgen tot besloten gegevensbe standen die het land kunnen hel pen in de strijd tegen radicalise ring. Marokko wil ook zicht hou den op oppositiegroepen die in het land verboden zijn. Het kabinet heeft dat gisteren be kendgemaakt. Het parlement eiste vorige week opheldering na het ontslag van een Rotterdamse agent van Marokkaanse afkomst. De brigadier zou spioneren. Ook geheime diensten uit andere lan den proberen hier politici en amb tenaren te ronselen. ALMELO - Het Advies- en Meld punt Kindermishandeling (AMK) in Overijssel heeft in het afgelopen jaar een recordaantal meldingen van kindermishandeling binnenge kregen. In totaal ging het om 1204 meldingen, een toename van bijna 40 procent vergeleken met 2006. Landelijk was sprake van een groei van 21 procent. Opvallend is de stij ging van het aantal meldingen dat betrekking heeft op verwaarlozing en mishandeling van zeer jonge kinderen. Volgens Francien Reij- mers, praktijkleider bij het AMK Overijssel, gaat het vooral in T\ven- te om 'extreem veel baby's'. De stij ging van het aantal meldingen is volgens het AMK te verklaren doorde toegenomen belangstelling voor kindermishandeling. DEN HAAG - Doordat de schoolboe ken gratis zijn geworden moeten onderwijsinstellingen ruim 100 miljoen euro aan boetes betalen omdat zij hun contractverplichtin gen aan de huidige boekleveran- ciers niet kunnen nakomen. De gratis schoolboeken moeten vanaf volgend jaar verplicht Euro pees worden aanbesteed, maar veel scholen hebben een meerjarig contract bij leveranciers, zoals Van Dijk Educatie. De distributeurs ko pen de boeken in en maken er pak ketjes van voor leerlingen. Als scholen de contracten verbreken door de Europese aanbesteding, moeten zij betalen, zegt algemeen directeur Hans van der Wind van Van Dijk. „Voor een school met 1.600 leerlingen kan dit oplopen tot een miljoen euro of meer." De schoolleiders en bestuurders, verenigd in de VO-raad, vrezen voor een strop. 70 procent van de scholen besteedt het kopen en dis tribueren van de boeken uit. Iets meer dan de helft daarvan doet dat bij Van Dijk Educatie. Omdat Van Dijk werkt met meerjarencon- tracten zijn de problemen daar het grootst. „Wij kunnen die contrac ten niet nietig verklaren, omdat wij dan met de boeken blijven zit ten", zegt Van der Wind. Het ministerie van Onderwijs rea geert onduidelijk, zegt voorzitter Sjoerd Slagter van de VO-raad. „De een zegt dat scholen de con tracten moeten verbreken, een an der dat ze moeten worden uitge diend." Dat laatste kan volgens hem niet omdat scholen dan mo- Schoolboeken moeten vanaf vol gend jaar Europees worden aan besteed, maar veel scholen heb ben nog contracten lopen bij Ne derlandse leveranciers. gelijk voor de rechter worden ge sleept voor het niet aanbesteden van de boeken. Slagter vindt dat staatssecretaris Van Bijsterveldt moet opdraaien voor de kosten. Zij zegde in de Eerste Kamer ooit toe kosten te betalen die scholen bij de aanbestedingsprocedure bui ten hun schuld om maken. Het ministerie zegt dat scholen ge noeg mogelijkheden hebben om goed van de contracten af te ko men. Ze moeten gaan praten met distributeurs. Onderwijs trok voor invoering van de gratis boeken 45 miljoen uit. „Dat kan hier ook voor worden gebruikt", aldus de woordvoerder. ZWOLLE - Commandant der Strijdkrachten Peter honderd militairen ontvingen de medaille giste- den zich collega's van de gesneuvelde militairen van Uhm reikt in Zwolle een Herinneringsmedail- ren in de IJsselhallen als blijk van waardering Mark Schouwink en generaal Van Uhms zoon Ie Vredesoperaties uit aan een militair. Veertien- voor hun inzet in Afghanistan. Onder hen bevon- Dennis. foto Rick Nederstigt/ANP door Jan Salden DEN haag - Er komt een landelijk overzicht van gezochte personen op internet, waarschijnlijk volgend jaar. Het kan zowel gaan om ver dachten van misdrijven, ontsnapte criminelen en veroordeelden die hun straf nog moeten uitzitten, als om vermisten. Dat heeft Diederik Greive gezegd. Hij is voorzitter van de Landelijke Selectiecommissie Opsporingsbe richtgeving (LSO) van het Open baar Ministerie. Diederik Greive, hoofdofficier van het OM in Middelburg, benadrukt dat het niet gaat om een 'most wanted'- lijst naar Amerikaans voorbeeld. „We gaan geen ranglijst maken van meest gezochte crimi nelen. je moet eerder denken aan lijsten van verdachten, uitgesplitst naar delict. Denk aan een lijst met gezochte roofovervallers of een lijst van verdachten van moord en doodslag. Bovendien is het geen statische lijst, je zou je kunnen voorstellen dat we iedere dag tien andere portretjes laten zien." De 'gezochtlijsten' zijn onderdeel van een voorstel voor een nieuwe Aanwijzing Opsporingsberichtge ving. Dat voorstel zal naar verwachting in december worden voorgelegd aan het college van procureurs-ge neraal, de OM-top. Volgens Greive biedt de nieuwe richtlijn politie en justitie veel meer mogelijkheden om burgers bij de opsporing te betrekken, vooral via het internet. De hoofd officier denkt daarbij onder meer aan het bijhouden van weblogs door de politie. Hij wijst op de al bestaande websi te www.politieonderzoeken.nl, waarop informatie over oude, on opgeloste zaken wordt gepubli ceerd. „Maar waarom zou je niet al bij het begin van een onderzoek infor matie op het internet zetten?" Vol gens Greive kunnen dergelijke we blogs dezelfde functie vervullen als een buurtonderzoek. Nu gaan rechercheurs na een misdrijf alle deuren langs om getuigen te bevra gen. Vaak is dat maar eenmalig, meteen na het delict. Nu kunnen burgers mee blijven denken en op elkaar reageren." Volgens de hoofdofficier vereist de aanpak een gedegen beheer van de website, om 'GeenStijl-achtige toe standen', te voorkomen. „We moe ten niet in een situatie terechtko men dat verdachten al bij voorbaat worden veroordeeld." Greive verwacht verder dat de poli tie binnen afzienbare tijd een ei gen 'YouTube' zal beginnen. Op zo'n filmpjeskanaal kunnen vi deo's van misdrijven worden ge plaatst afkomstig van bewakingsca mera's, maar bijvoorbeeld ook van burgers die met hun mobieltje een delict hebben gefilmd. Sommige politiekorpsen experimenteren al met een eigen kanaal op YouTube. pagina 3: commentaar PETER OOM liOPJ cv ik Gfifl&O EEhJ ü&W ISKIE-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4