Fransen testen bloed verdachte renners opnieuw Jan van der Marei gaat 42 Zaterdag 27 september 2008 pzc Laboratorium hoopt met nieuwe test oude overtreders te pakken. Drievoudig winnaar lijkt klaar voor z'n vierde Kustmarathon. k Schaatsers trainen op ploegenachtervolging Twee jaar cel geëist tegen Ajacied Oleguer FC Dordrecht kan weer juichen Hamilton en Massa snelst in kunstlicht Standard Luik wint Belgische topper Groene Ster wint zaalvoetbaltopper den haag/parijs - Het Franse agentschap tegen dopinggebruik (AFLD) begint maandag met het testen van het bloed, dat is afgeno men bij verdachte wielrenners tij dens de Tour de France van afgelo pen zomer. Het dopinglaboratorium van de Pa- rijse voorstad Chatenay-Malabry beschikt sinds kort over een nieu we EPO-test, die de nieuwste ver sie van het middel - Cera - in het bloed ontdekt. „Degenen die de zaak hebben willen flessen zullen de komende tijd slecht slapen", al dus directeur Pierre Bordry van het AFLD. De Franse sportkrant l'Équipe maakte twee weken geleden be kend dat het deze zomer afgeno men bloed opnieuw zal worden ge analyseerd. „In die tussentijd heb ben we verder gewerkt aan het ver fijnen van de test. Het is een test die nog nooit is gebruikt", aldus Pierre Bordry gisteren in de krant l'Équipe. Deze zomer werd al een renner be trapt op het gebruik van de 'EPO van de derde generatie'. In de uri ne van de Italiaanse klimgeit Ric- cardo Ricco - die twee etappes in de Tour won - werd het middel al aangetroffen, na de eerste tijdrit rond Cholet. Maar volgens Bordry was dat een gelukstreffer Immers, de nieuwe generatie EPO was moeilijk zicht baar te maken via de urine. „Nu beschikken we over een veel betere test via het bloed", zegt de topman van het AFLD. Met in gang van maandag wordt de test gebruikt op het 'reservebloed' dat deze zomer werd afgenomen, en zo lang was opgeslagen in de kluis van het dopinglab van het Zwitser se Lausanne. De bloedmonsters die worden ge test behoorden toe aan de verdach te renners. Bij een aantal van hen was sprake van abnormale bloed waarden, van anderen werden de prestaties als verdacht aangemerkt. Het gaat in totaal om een dertigtal renners, onder wie de Italiaan Leo nardo Piepoli die tijdens de Tour had toegegeven hetzelfde te heb ben gebruikt als Ricco, alvorens zijn verklaring in te trekken. Hij werd overigens - ondanks negatie ve dopingcontroles - ontslagen bij zijn ploeg Saunier-Duval. „Ér zijn er misschien wel die door de mazen van het net zijn geglipt. Wellicht dat we ze met deze test alsnog kunnen grijpen", aldus de hoopvolle directeur van het agent schap AFLD. I** Een Frans laboratorium gaat met een nieuwe test het bloed van verdachte Tour-renners opnieuw onderzoeken. Wellicht wordt zo 'nieuwe' EPO gevonden. De Italiaan Ricco (voorgrond) werd in de laatste Tour de France betrapt op het gebruik van een nieuw soort EPO. foto Nicolas Bouvy/EPA UITSLAGEN TAFELTENNIS Berlijn. Champions League vrouwen, groep B: 3B Berlin (Dui) - Li Ning/MFS Heerlen (Ned) 0-3; Song Ah Sim - Li Jiao 2-3 (11-6 10-12 13-11 11-6 7-11), Pota - Lin Ling 0-3 (9-11 9-11 2-11), Hain-Hoffmann - Ni Xialian 1-3 (9-11 8-11 11-9 5-11). VOETBAL Eerste divisie: Den Bosch - Veendam 2-2, ACOW - Haarlem 2-0, Omniworld - RKC 1-1, Dordrecht - FC Zwolle 4-0, Fort. Sittard - RBC 0-0, Co Ahead Eagles - sc Cambuur 2-0. MW 8 3 3 2 12 11 - 7 AG OW 9 3 3 3 12 14 - 14 RBC 9 3 3 3 12 11 - 11 Veendam 9 3 3 3 12 12 - 16 SC Cambuur 9 3 1 5 10 14 - 16 Eindhoven 8 2 2 4 8 14 - 19 Fort. Sittard 9 1 5 3 8 8 - 12 Omniworld 9 2 2 5 8 7 - 13 Telstar 8 1 4 3 7 10 - 15 FC Emmen 8 2 1 5 7 9 - 19 Dordrecht 9 2 0 7 6 9 - 13 België. Eerste klasse: Standard Luik-Anderlecht 2-1. Duitsland. 1.Bundesliga: FC Köln-Schalke 04 1-0. Excelsior WV Venlo FC Zwolle RKC TOP Oss Helmond Sp. Den Bosch Haarlem Go Ahead Eagles 2 18 15 - 5 117 17- 6 15 15 - 10 15 13 - 8 14 14 - 10 13 13 - 11 13 16 - 12 13 15 - 16 13 9-13 WIELRENNEN Varese. WK weg. Beloften: 1. Duarte (Col) 173,5 km in 4.17.02 (40,5 km/uur), 2. Ponzi (Ita), 3. Degen- kolb (Dui), 4. Swift (GBr), 5. Rui Costa (Por), 6. Gau- tier (Fra); 9. Van Winden 0.07, 60. Ruijgh 1.33, 92. Vermeltfoort 9.20, 107. Kreder 16.19; opgegeven: Van der Velde. voor meer uitslagen zie www.pzc.nl door Koen de Vries AARLANDERVEEN - Het kopstuk van de Zeeuwse Kustmarathon woont niet in Zeeland. Hij woont in Aar- landerveen, in het hart van het Groene Hart. Voormalig triatleet Jan van der Marei won de edities van 2005, 2006 en 2007 en is ook volgende week de grote favoriet voor de zege. De drievoudig winnaar is veertig, getrouwd, heeft drie kinderen en werkt fiill-time als ingenieur bij Nuon in Amsterdam. Daarnaast is hij ploegleider van het Davi- lex-triatlonteam en loopt hij fana tiek hard. Vijf looptrainingen, één fietstraining en één zwemtraining is zijn gebruikelijke wekelijkse kost. Het is soms zoeken naar trai ningsuurtjes. Met de nodige creati viteit vindt hij tijd om zich voor te bereiden op de Kustmarathon. Soms legt hij de 36 kilometers tus sen huis en werk hardlopend af. En op de woensdagavonden brengt hij al rennend zijn oudste zoon Bram naar de ijsclub in Nieuwkoop. Bram fietst dan ach ter papa aan door de prachtige pol derwegen van het Groene Hart. Tijdens het uur van Brams trai ning schaaft Van der Marei verder aan zijn conditie, en zet hij de puntjes op de i als hij met Bram te rugkeert naar Aarlanderveen. „Loop je het stukje mee?", vraagt Van der Marei door de telefoon. „Nee, ik rijd wel mee op de fiets", is mijn antwoord. „Ik ga veel te langzaam. Dat kan ik je niet aan doen." Aarlanderveen-Nieuwkoop Het blijkt een verstandige beslis sing. Zodra Van der Marei het smalle weggetje richting Nieuw koop opdraaft, is het hard trappen geblazen om hem bij te houden. Hij loopt steeds twee kilometer hard, iets onder zijn marathontem po zegt hij later, en één kilometer iets minder hard. De weg voert over het parkoers van de triatlon van Nieuwkoop, die hij zeven keer won. Van der Marei meldt dat hij volgen de week in Zeeland nog maar zijn tweede marathon van het jaar loopt. Twee weken geleden werd hij tweede in de Mergellandmara thon, met start en finish in Meers- sen. Een knieblessure, een zware griep en een gekneusde rib hiel den hem lange tijd aan de kant. „Ik ben nu nog een beetje aan het 'Ik vind het heerlijk de grens van mijn lichaam op te zoeken, mezelf te pijnigen' herstellen van Meerssen. Mis schien zitten de marathons wat kort op elkaar, maar ik_denk dat ik volgende week precies op tijd uit gerust ben om in vorm te zijn." Van der Marei denkt dat Niels Koole weer één van zijn grootste concurrenten zal zijn. In 2005 en 2006 werd Koole tweede, achter Van der Marei. „Hij belde me drie jaar geleden of ik zin had mee te doen. Ik denk dat hij daar nu spijt van heeft." Jan levert Bram af bij de Kon. Nieuwkoopse Landijsbaan, waar de PV De Vooruitgang zijn domicilie heeft. Hij drinkt wat en dan gaat het met gezwinde spoed verder. Nieuwkoop-Zevenhoven De Kustmarathon van 2006 was de zwaarste van de drie, herinnert Van der Marei zich. De laatste kilo meters zat hij helemaal kapot. Toen hij bij Zoutelande het strand afging en omkeek, zag hij dat Niels Koole kort achter hem zat. „Ik ben toen heel diep moeten gaan", ver telt hij. „Maar daar ben ik juist goed in. Als ik helemaal kapot zit, kan ik toch nog goed tempo hou den. Ik vind het heerlijk de grens van mijn lichaam op te zoeken, mezelf te pijnigen."Van der Marei denkt daarom met genoegen terug aan zijn triatlontijd. Hij greep op verschillende onderdelen tien Ne derlandse titels en won vier keer de triatlon van Almere. Die eerste keer, in 1993, ging zeven kilometer voor het eind de kaars uit maar hij bleef op karakter zijn concurren ten voor. O ja, Koole kwam in 2006 13 seconden tekort om Van der Marei te achterhalen. Zevenhoven-Noorden Jan van der Marei was vroeger een gevreesd triatleet. Tot zijn achttien de concentreerde hij zich echter vooral op schaatsen. Daarin was hij goed. Maar niet goed genoeg. „Ik was niet explosief genoeg", ver telt hij op een smal paadje dat tus sen twee Nieuwkoopse Plassen heerenveen - Enkele schaatsers van de commerciële ploegen van TVM, DSB en VPZ hebben voor het eerst gezamenlijk geoefend op het onderdeel ploegenachtervol ging. De afgelopen jaren oefenden de commerciële ploegen apart van elkaar op het jongste olympische onderdeel. Daardoor ontstond er nooit een 'Oranjegevoel' bij die se lectie. barcelona - Als de Spaanse aan klager zijn zin krijgt, moet Ajax-verdediger Oleguer Presas twee jaar de cel in. De voetballer wordt ervan beschuldigd in 2003 in Sabadell een politieman met een steen te hebben verwond. Of de rechter de eis van de officier zal overnemen is moeilijk te voorspel len. De kans dat Oleguer snel de cel in moet is klein. Een hoger be roep duurt vaak een jaar of vijf. RIJSWIJK - FC Dordrecht heeft in de eerste divisie glorieus afgere kend met een bedroevende serie van zeven nederlagen. De ploeg van trainer Gert Kruys versloeg gis teren het hoog geklasseerde FC Zwolle met liefst 4-0. De Dordte- naren hadden in de voorgaande acht duels pas vijf doelpunten ge maakt. Dordrecht blijft ondanks de nederlaag hekkensluiter. SINGAPORE - Lewis Hamilton en Fe lipe Massa waren gisteravond het snelst in de trainingen op het stra- tencircuit van Singapore, waar zon dag de allereerste Grote Prijs bij kunstlicht wordt verreden. De Brit Hamilton van McLaren leg de het parkoers, verlicht met 1500 felle lampen, af in 1 minuut en 45,518 seconden. De Braziliaan Massa van Ferrari was achthon derdste langzamer. GOES - Standard Luik heeft gistera vond de topper in de Belgische eer ste klasse tegen Anderlecht gewon nen. De Walen keken lang tegen een 1-0-achterstand aan, maar wonnen uiteindelijk met 2-1. In Duitsland leed trainer Fred Rut ten met Schalke 04 de eerste com- petitienederlaag. De koploper van de Bundesliga verloor met 1-0 bij het gepromoveerde FC Köln. VLISSINGEN - De zaalvoetballers van Groene Ster bleven ook in hun vierde competitiewedstrijd zonder nederlaag. Tegen de even eens ongeslagen streekgenoot FC Dauwendaele wonnen de Vlissin- gers met 4-2. Zes minuten voor tijd was het nog 2-2. Voor Groene Ster scoorden André Siereveld, Hoessein Bouzambou (2x) en Etienne Mallie, voor Dauwendaele Guide Lord en Mounir Nabil. Jan van de Marei komt in 2007 als eerste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44