PZC Erik Zabel heeft genoeg gewonnen Van Winden schiet te laat uit slof 41 Bafana Bafana 42 en 43 44 Duitse wielrenner (38) zet volgende maand punt achter carrière. Colombiaan Arevalo verrassende winnaar WK voor beloften. Jan van der Marei aast op vierde overwinning in Kustmarathon Zaterdag 27 september 2008 Regilio Pinas hoopt vandaag te debuteren in hoofdmacht Hoek Tip? sport@pzc.nl door Patrick Delait VARESE - Terwijl de beloften giste renmiddag in Varese hun WK re den, nam een oudgediende offici eel afscheid in de perszaal nabij de finish. Na een profcarrière van zes tien jaar houdt Erik Zabel het na dit seizoen voor bekeken. Parijs-Tours wil hij over twee we ken nog graag meepakken en daar na ook nog een aantal zesdaagsen, waaronder die van Amsterdam, maar daarna is het voor de 38-jari- ge Duitser voorgoed over en slui ten. „Ik neem afscheid als een vriend van de wielersport. Ook in mijn laatste seizoen heb ik nog met veel plezier gekoerst. Ik wilde nog een keer alle drie de grote rondes rij den en dat heb ik ook gedaan", ver klaarde Zabel. Grote overwinningen heeft de sprinter dit seizoen niet meer bij geschreven op zijn indrukwek kende erelijst. Waar Zabel ook fietste, winnen deed hij vaak en op alle mogelijk plekken. In de Tour de France bijvoorbeeld (13 etappezeges en 6 keer winnaar van het puntenklassement), de Vuelta (8 etappezeges) en de Ron de van Duitsland (13 etappezeges). Maar het meest trots is Zabel op zijn vier overwinningen in Mil- aan-Sanremo. „Die wedstrijd heeft een bijzondere plek in mijn hart. Al heb ik er in 2004 ook een van de dieptepunten uit mijn loop baan meegemaakt. Ik werd toen door Oscar Freire geklopt omdat ik mijn handen te vroeg in de lucht stak." Veel pijnlijker nog voor Zabel was zijn ontmaskering als dopingzon- daar in 2007. Nadat zijn voormali ge ploegmaat Bert Dietz gestructu reerd dopinggebruik bij T-Mobile had opgebiecht op de Duitse televi sie, ging ook Zabel voor de bijl. „Het is heel zuur als je een grote fout die je ooit hebt gemaakt, ja ren later moet toegeven", wilde Za bel gisteren niet veel woorden meer vuilmaken aan de schand vlek op zijn blazoen. De honkvas te Duitser reed dertien jaar in dienst van T-Mobile. De laatste drie seizoenen van zijn carrière kwam hij uit voor Milram waar hij nog tot 31 december 2008 onder contract staat. Omdat hij eerst een tijdje afstand wil nemen van het peloton gaat Zabel binnenkort een ambassadeursfiinctie vervullen bij het Duitse fietsenmerk Can- yon.com. „Ik sluit niet uit dat ik ooit nog terugkeer in het wielren nen, maar ik ga me nu eerst bezig houden met andere dingen." VARESE - Dennis van Winden en bondscoach Egon van Kessel had den gisteren een ander WK voor beloften gezien. Van Winden, na een adembenemende inhaalrace gestrand op de negende plek, vond dat hij het tactisch goed had aangepakt. Het 20-jarige talent van Rabobank wilde zich zo lang mo gelijk sparen om in de finale kei hard toe te slaan. 'Het WK had een heel andere wen ding kunnen nemen, vond bonds coach Van Kessel. Van Winden had in zijn ogen veel te lang ge wacht met zijn tegenaanval. „Hij is de enige die van achteruit terug komt. Dat betekent dat hij hartstik ke goede benen moet hebben ge had. Ik snap daarom niet waarom hij zo lang heeft gewacht." Van Winden achterhaalde in de laatste kilometer in zijn eentje de kopgroep. Hij had echter niet de kracht meer voor een sprint. Hij zag hoe de onbekende Colombi aan Fabio Duarte Arevalo na 173 ki lometer nog genoeg over had om drie Italianen op de knieën te krij gen. Het zilver was voor thuisrij- der Simone Ponzi. De Duitser Jo hn Degenkolb won brons. De Colombiaan Arevalo verslaat de teleurgestelde Italiaan Ponzi (links) en de Duitser Degenkolb (uiterst links) in de sprint. foto Daniël Zennaro/EPA Zuid-Afrika is China niet. De voor bereidingen op het WK voetbal van 2010 gaan een stuk trager dan die op de Olympische Spelen van dit jaar. In bijvoorbeeld Kaapstad moet - net als in Peking - een prachtig stadion verrij zen, maar op dit moment zijn alleen nog maar de contouren zichtbaar. En ook het wegennet is nog lang niet berekend op een grote toestroom van mensen. Er wordt wel aan gewerkt, maar vlotten wil het nog niet echt. Wanneer twee bou wers een spa in de grond steken, staan er tien anderen te kijken hoe ze dat doen, leunend op hun gereedschap. Toch maakt Fifa-baas Sepp Blatter zich geen zorgen over de doorgang van het WK, zei hij twee weken geleden. „We hebben geen andere landen in ons hoofd. Het wordt Zuid-Afrika, Zuid-Afrika of Zuid-Afrika", stelde hij in Kaapstad. En als daar in 2010 niet alles tot in de puntjes geregeld is, maakt dat toch ook niet uit. Dat is nu juist de charme van een toernooi in een niet-westers wereld deel. In Johannesburg, Durban, Bloem fontein en Pretoria mag het rond de wed strijden dus best een beetje een Afrikaan se chaos zijn. Zorgelijker vindt Blatter - en terecht - de staat van het Zuid-Afrikaanse voetbal. Bafana Bafana, het nationale team, is er niet in geslaagd zich te kwalificeren voor het Afrikaans kampioenschap van 2010, dat enkele maanden voor het WK in An gola wordt gehouden. Door een flink aan tal slechte resultaten is de Afrikaans kam pioen van 1996 afgezakt naar de zeventig ste plek op de Fifa-ranking. „Er moet iets gebeuren om straks goed voor de dag te komen op het WK", deelde Blatter mee, die diep teleurgesteld was in Benni Mc Carthy en consorten. Toen Peking in 2001 de Olympische Spe len toegewezen kreeg, kwamen de Chine zen gelijk in actie. Er werden grootse staatsplannen gesmeed, met als doel zo veel mogelijk gouden plakken in eigen land te houden. En dat lukte: China ein digde een maand geleden met 51 gouden medailles ruim bovenaan in het landen- klassement. Maar Zuid-Afrika is China niet. Sinds 2004, het jaar waarin voor het eerst een Afrikaans land het WK toebe deeld kreeg, heeft Bafana Bafana weinig gepresteerd. Onder de Braziliaanse coach Joel Santa- na, dit jaar aangesteld, hoopt het nationa le elftal nog een inhaalslag te kunnen ma ken, maar de kans is groot dat dat project niet op tijd afkomt. Het land zelf wordt van het WK alleen maar beter, maar de voetballers blijven achter. Roeland van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43