PIANO'S waar ze recht op hebben O Kunstproject over 'Geloven in....' Winkelen met min twaalf euro per maand Gezocht Kwart miljoen in Delta Fonds ACUSTICA Schilderijen, foto's, beelden en objecten van negen kunstenaars. PZC Zaterdag 27 September 2008 3 Pianospelen "Daar geniet ik iedere dag van" Een advies op maat Acustica Piano's Vleugels Korte Huifakkerstraat 2 Breda Tel.: 076-5602423 WWW.ACUSTICA.NL COMMENTAAR p internet zullen volgend jaar namenlijsten inclusief portretten van gezochte personen verschijnen. Het gaat om verdachten, ontsnapte criminelen en veroordeelden die hun straf nog uit moeten zitten. Dat meldt de Zeeuwse hoofdofficier Diederik Greive in zijn rol als voorzitter van de Landelijke Selectiecommissie Opsporingsberichtgeving. José Traas (48) uit Heinkens- zand zit al een aantal jaren in de bijstand. „En er zijn geen vooruitzichten dat ik daar uitkom, omdat ik arbeidsongeschikt ben." José kreeg vorig jaar november een hartinfarct. Wat ze toen nog aan vrijwilligerswerk deed, moest ze laten liggen. „Vroeger was ik cor respondent bij De Stem en soms kriebelt het nog wel. Ik zou graag nog bijleren en naar school gaan. Dan zou ik jongerenwerker willen worden, werken met moeilijke jon geren. Maar je wordt in een hoek gezet: je bent ziek, daar beginnen we niet aan. En... het kost ook geld. Maar ik wil niet binnen ach ter de geraniums blijven zitten." Sinds dat hartinfarct mag José niet meer hard aan het werk. „Ik kan niet eens veel in het huishouden door Jan van Damme HULST - In Brasserie De Halve Maan in Hulst wordt morgen het startschot gegeven voor de mani festatie 'Geloven in...'. Het evene ment bestaat uit een reizende ex positie en een reeks publieke ge sprekken over geloof De komende maanden zal de expositie in alle doen, laatst werd ik door mijn car dioloog op de vingers getikt dat ik te veel had gedaan. Maar de alpha- hulp van de thuiszorg is al een paar weken niet geweest, ze kon er gens anders een andere baan krij gen. En je wilt toch je huis op or de houden. Het duurt lang voor de thuiszorg met een oplossing komt." Als tijdverdrijf gaat José eens per week helpen bij de konijnenop- vang: „Borstelen, nagels knippen, dat soort werk. Maar hokken schoonmaken doe ik niet meer." Uit die opvang komt ook het ko nijn dat bij José in de achtertuin staat. Er lopen ook vier katten rond en ze heeft twee hamsters. José moet rondkomen van 428 eu ro per maand. „Nadat ik de vaste lasten betaald heb, houd ik min Zeeuwse gemeenten telkens één week te zien zijn. De organisatie is in handen van de stichting Nieuw- Zout, die dit jaar in Zeeland evene menten opzet rond het thema 'Cultuur, Wereldbeeld en Religie'. De manifestatie 'Geloven in...' be staat uit drie onderdelen. Er is kunst die wordt geëxposeerd in op sokkels staande kasten. Op basis van die kunstwerken werden affi ches gemaakt om het straatbeeld te verlevendigen van de gemeente, waar de expositie te zien is. Het twaalf euro over. Daarvan moet ik boodschappen doen. En dat kan niet. Dan ben je blij dat je elke maand wat toeslagen krijgt, waar door je toch boodschappen in huis kunt halen. En met kleren wacht je tot de uitverkoop. Je moet weten waar je je broeken kunt halen. En een broek van hon derd euro hoefik niet." Waar José nu echt behoefte aan heeft? „Een bril! Als ik veel moet liggen en verder niets te doen heb, kan ik niet lezen, want ik heb geen goede bril." Een tijd geleden ging José naar een brillenwinkel - en niet alle winkels doen aan pro formarekeningen. „Je moet eerst een formulier insturen en het duurt acht tot twaalf weken voor je antwoord hebt. En dus ook voordat je die bril hebt." derde onderdeel is een ontmoe ting tussen geïnteresseerden en be trokkenen, die onder leiding van Nico Out van gedachten wisselen over geloofskwesties. De planning is om dat elke woensdagavond te doen in de gemeente, waar de ex positie is ingericht. Theoloog en godsdienstfilosoof Leen den Besten gaat morgen als eerste het gesprek aan tijdens de opening van de manifestatie in Hulst. De bijeenkomst begint om 15,30 uur. Ze vindt dat de gemeente zuinig is met informatie. „Die heeft me bij voorbeeld nooit verteld dat ik recht heb op gratis tijdschriften of dat ik naar een sportvereniging kan. Ze lichten niet voor!" Dat zou José wel willen: dat de gemeente wat meer zou voorlichten en ook uit zichzelf met informatie kwam. En dat er eens iemand van de so ciale dienst kwam kijken. „Ik heb in de zestien jaar dat ik hier woon twee keer het jaarlijkse bezoek ge had!" Ondanks alles is José niet zwaar op de hand, maar zelfs optimis tisch. „Ik zeg maar zo, zolang je nog kunt lachen, gaat het wel. En ik heb het ook niet echt slecht, ik kan wonen en slapen, heb m'n nat je en droogje. Alleen op die bril zit ik echt te wachten!" NieuwZout hoopt de gedachtewis seling tijdens de publieke bijeen komsten zo breed mogelijk te hou den. De kunstenaars, die werk hebben gemaakt voor de manifestatie, zijn: Johan Klein uit Terneuzen, Ko de Kok en Kees de Valk uit Mid delburg, Sietze Koopman uit 's-Heer Abtskerke, Bianca Runge en Denz de Kroon uit 's-Heer Hen drikskinderen, Liesbeth Minder- houd uit Domburg, Reynier de Muynck en Ineke Otte uit Goes. Greive draagt een opmerkelijk argument aan voor deze stap: „Het is een ontwikkeling die niet te stoppen is. Burgers zullen op veel meer maatschappelijke terreinen mee gaan doen. De politiek, de rechtspraak, de journalistiek. Als je er misdrijven mee oplost kan daar toch niemand op tegen zijn?" Op een paar zware jongens na, zal niemand er moeite mee hebben dat criminelen achter de tralies belanden. Deze nieuwe maatregel past in de trend om genadeloos jacht te maken op plegers van misdrijven. Dat is prima. Wat zorgen baart is dat er steeds minder oog lijkt te zijn voor de belangen van verdachten en veroordeelden. MIDDELBURG - Het nieuw opgerich te fonds van energiebedrijf Delta begint op 1 oktober met een. kwart miljoen euro. Met geld uit die pot, die jaarlijks moet groeien in de lijn met het bedrijfsresultaat, worden projecten gesteund 'die specifiek gericht zijn op Zeeland en haar in woners'. Belangrijk criterium is dat het pro ject wezenlijk moet bijdragen aan de samenleving. Zoals bijvoor beeld een hospice of een vernieu wende voorstelling van de fanfare, zegt woordvoerder Mirjam van Zuilen. Het Delta Zeeland Fonds is een maatschappelijke stichting en heeft een eigen bestuur onder voorzitterschap van oud-burge meester Cees van Liere van Noord-Beveland. „Binnen Zeeland is het erg belang rijk dat we met elkaar zaken op pakken die het leven hier voor alle inwoners aangenamer maken", motiveert hij zijn betrokkenheid bij het initiatief Met het nieuwe fonds geeft Delta haar gewijzigde sponsorstrategie vorm. De criteria staan omschre ven op www.deltazeelandfonds.nl. José Traas: „Ik zou graag weer naar school gaan. Maar je wordt in een hoek gezet, omdat je ziek bent. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3