Zeeland Zeeuws Museum herboren na Cios-student is geen leerkracht Minder papierwerk voor ondernemers VERKOOP MAKELAAR Zeeuwse gymleraren zien mbo-ers wel geschikt voor bso. Nieuwe enquête komt in de plaats van jaarlijks ERBO-onderzoek. 36 Zaterdag 27 september 2008 PZC behartigt de belangen van de verkoper van een huis adviseert u over de beste vraagprijs zorgt ervoor dat zoveel mogelijk potentiële kopers uw huis zien probeert voor u een zo hoog mogelijke verkoopprijs te krijgen helpt u bij de notariële afhandeling fcftSL \<V *T Valentijn Byvanck wordt directeur van het Nationaal Historisch Museum. Het is een landelijke erkenning van de bijzondere prestatie die hij in Zeeland heeft verricht. door Rolf Bosboom Minister Plasterk noemt het duo dat het Natio naal Historisch Mu seum gaat leiden 'de Victor Rolf van de museumwe reld'. Erik Schilp, nu nog directeur het Zuiderzeemuseum in Enkhui zen, en Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum zijn allebei rela tief jong en hebben naam gemaakt met spraakmakende en vernieu wende publiekspresentaties. „Het zijn professionals met uitgespro ken ideeën die zonder twijfel aan het Nationaal Historisch Museum een vernieuwende opzet zullen ge ven", verklaarde Atzo Nicolaï, voorzitter van de raad van toe zicht, gisteren. Byvanck heeft niet zelf gesollici teerd naar de prestigieuze functie, had naar eigen zeggen ook geen di recte plannen om het Zeeuws Mu seum te verruilen voor een andere betrekking. „Ik stond helemaal niet op de wip, maar ik ben ge vraagd voor deze functie door Plas terk en Nicolaï. Dan ga je erover nadenken en realiseer je je dat dit een enorme kans is. En bovendien zit ik toch ook al bijna zeven jaar bij het Zeeuws Museum." Byvanck werd daar begin 2002 be noemd. Voordien werkte hij bij het Rotterdamse centrum voor he dendaagse kunst Witte de With, samen met onder anderen Rutger Wolfson, die indertijd directeur wan De Vleeshal in Middelburg werd. Wolfson is sinds kort direc teur van het International Film Festival Rotterdam. Byvanck stapt nu eveneens over naar een zeer vooraanstaande functie binnen de nationale cultuurwereld. Byvanck arriveerde in Middelburg op het moment dat het Zeeuws Museum al meer dan twee jaar dicht was, in afwachting van een noodzakelijke verbouwing. Zijn op dracht was een nieuw concept voor het museum te ontwikkelen en het weer op de kaart te zetten. Het werd een moeizaam en daar door ook langdurig proces dat uit eindelijk nóg vijfjaar in beslag zou nemen. Dat lag niet zozeer aan de plannen die de nieuwe directeur had maar vooral, zoals hij zelf vo rig jaar stelde, aan 'de moeizame procedures, de stroperigheid van de besluitvorming en het politieke geharrewar'. Byvanck slaagde er ondertussen wel in het Zeeuws Museum voor de vergetelheid te behoeden, door cultuurdebatten op touw te zetten, door toch regel matig exposities en manifestaties te organiseren en door bij Omroep Zeeland een televisieprogramma te presenteren. Bij de heropening, vorig jaar juni, werd pas goed duidelijk hoezeer het Zeeuws Museum een andere weg was ingeslagen. Er waren radi Valentijn Byvanck Valentijn Byvanck (1964) is gepromoveerd historicus. Hij studeerde in Utrecht en New York en was fellow bij Smithsonian In stitution (Washington) en The Metropolitan Museum of Art (New York). Van 1999 tot 2002 werkte hij voor Witte de With, het centrum voor he dendaagse kunst in Rotterdam. Onder zijn redactie verscheen daar de pu blicatie Conventies in de hedendaagse kunst (2002). Sinds 2002 is Byvanck directeur van het Zeeuws Museum in Middelburg, waar hij een grootscheeps veranderingstraject inzette met cultuurdebat ten, tentoonstellingen en televisieprogramma's. »- Byvanck publiceerde artikelen over architectuur, cultuurbeleid en musea. Bij de heropening van het ingrijpend vernieuwde Zeeuws Museum in 2007 verscheen van zijn hand Kunst moet je voelen. door Lilian Dominicus GOES - Een afgestudeerde van het Cios is prima inzetbaar op de bui tenschoolse opvang van een basis school. Maar voor het geven van lessen bewegingsonderwijs is toch echt hbo-niveau nodig. Dat vin den de gymleerkrachten uit de re gio, zo bleek gisterochtend tijdens een discussiebijeenkomst in Sport - punt Zeeland in Goes. De aanwezige vakleerkrachten, zelf hbo-ers, waren er in meerder heid van overtuigd dat alleen hbo-ers een schoolplan kunnen opstellen. „De uitvoering kan je wel aan een mbo-er overlaten", zei Karin Biesterbosch, directeur van Nationaal Historisch Museum Het Nationaal Historisch Museum wordt een nieuw rijksmuseum. Het wordt gevestigd in Arnhem, naast het Openluchtmuseum. Ook ande re steden waren in de race voor het museum, waaronder Amsterdam en Den Haag. Minister Plasterk koos in juni 2007 voor Arnhem. Het nieuwe museum moet een samenhangend overzicht bieden van de nationale geschiedenis. Het zal daarnaast op allerlei manieren en op ver schillende plekken activiteiten organiseren, ook al in de aanloop naar de opening. De verwachting is dat het museum in 2011 kan worden geopend. Er wordt gerekend op ongeveer een kwart miljoen bezoekers per jaar. Het museum moet een vernieuwend concept krijgen. De resultaten van verkenning daarvoor worden volgende maand gepresenteerd. Aan de hand van de verkenning ontwikkelt de directie vóór de zomer van 2009 een eigen concept. cale keuzes uit de omvangrijke col lectie gemaakt en de stukken wer den ineens op een verrassende wij ze getoond, waardoor ze een nieu we glans kregen. Ook opvallend was de vermenging van het erf goed met eigentijdse presentatie vormen. De wijze waarop nu bij voorbeeld de streekdrachten wor den getoond, is eigenzinnig, ge durfd, controversieel ook en dus spraakmakend. Het vernieuwde museum kreeg veel lof toege zwaaid door de museumwereld, trekt nu landelijk de aandacht en is bijvoorbeeld kandidaat voor The European Museum of the Year Award 2009. „Het is me niet slecht bevallen in Zeeland", zegt Byvanck, nu zijn vertrek duidelijk is. Het museum zelf zegt hem 'met spijt' te zien weggaan. Hoewel er slechtere mo menten denkbaar waren geweest, begint de raad van toezicht nu 'met spoed met de werving van een nieuwe directeur die het ver nieuwingsbeleid van het museum kan voortzetten'. Voor Byvanck betekent de benoe ming dat hij wederom kan bou wen aan een nieuw museum, met het verschil dat hij in Middelburg beschikte over een rijke collectie en in Arnhem feitelijk met niets begint. „Alle ervaring die ik in Middelburg heb opgedaan, kan ik gebruiken. Zoals: hoe breng je iets, hoe verbeeld je iets, hoe ga je om met draagvlak?" Nog een groot verschil is dat de voorbereidingen van het nieuwe rijksmuseum landelijk nauwlet tend zullen worden gevolgd. „Ie dereen kijkt je op de vingers. Niet alleen de complete historische we reld en museumwereld, maar ook de TWeede Kamer. Dat is heel span nend." Hij zegt echter er veel ver trouwen in te hebben, ook gezien de samenwerking met Erik Schilp. „Ik heb, nadat ik voor de functie was gevraagd, hem er zelfbij ge vraagd." Over tweeënhalf jaar zou het Na tionaal Historisch Museum een feit moeten zijn. „In principe gaan we in 2011 open. Of dat lukt hangt vooral onder meer af van de situa tie in de bouwmarkt. Het streven is zo snel mogelijk te werken als we kunnen." Byvanck, die ook in Zeeland een huis wil houden, maakt een gelei delijke overstap. Vanaf 1 oktober werkt hij één dag in de week voor het nieuwe museum en de rest van de tijd voor het Zeeuws Mu seum. Per 1 januari 2009 kan hij zich volledig wijden aan zijn nieu we baan. Eén project wil hij hoe dan nog af ronden: het behoud van het schil derij Gebed voor de maaltijd van Jan Toorop, dat het museum voor een relatief laag bedrag kan kopen van de gebleken rechtmatige eige naar. Het museum moet daarvoor bijna 260.000 euro bij elkaar krij gen en heeft daarvoor een beroep gedaan op fondsen en de provin cie Zeeland.. Het ziet er goed uit, zegt Byvanck. „Het zou me verba zen als het nog zou mislukken." het Cios in Goes. Volgens Miriam Hoogendijk van de vakbond Ko ninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding 'beteke nen afgestudeerden van het Cios eerder een kans dan een gevaar'. „Dat geldt althans voor de bso. Maar ze zijn geen leerkracht. Basisscholen mogen van staatsse cretaris Dijksma van Onderwijs een afgestudeerde van het Cios zelfstandig gymlessen laten geven, mits onder verantwoording van een leerkracht. Maar veel gymleer krachten, zelf afgestudeerden van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, een hbo-opleiding, zien daarmee hun banen verdwij nen. „Een afgestudeerde van het Cios is goedkoper voor een school", verklaarde discussieleider Simone Visser van de afdeling Zee land van de KVLO. door Ben Jansen MIDDELBURG - Vanaf volgende week ontvangen ongeveer 750 Zeeuwse bedrijven met meer dan vijf werknemers de zogeheten Conjunctuurenquête Nederland, kortweg COEN. Deze enquête vervangt de maand- enquêtes van CBS en EIB en wordt gecombineerd met de jaar lijkse ERBO-enquête van de Ka mer van Koophandel en het onder zoek van VNO-NCW. Door de bundeling van deze in be ginsel verplichte enquêtes neemt de papierwinkel voor onderne mers af Een veelgehoorde klacht in die kringen was dat wel erg veel tijd gaat zitten in het steeds maar weer invullen van allerlei vragen lijsten. Grote ondernemingen heb ben daar wel mensen voor, maar iemand met een kleiner bedrijf krijgt al gauw het gevoel dat de tijd beter aan echt ondernemen kan worden besteed dan aan het zoveelste onderzoek naar de stand van zaken in de conjunctuur. De Kamer van Koophandel publi ceert de resultaten van de eerste COEN in december, net als het ge val was met de jaarlijkse Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO). De COEN brengt vier keer per jaar de belangrijkste ontwikkelingen en verwachtingen in het bedrijfsle ven in Zuidwest-Nederland in kaart, uitgesplitst naar regio en be drijfstak. COEN levert informatie over pro ductie, omzet, orders, prijsontwik kelingen, personeelsomvang, inves teringen, rendement en productie belemmeringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38