Mensen moeten weten Twee aanhoudingen bij grote controle in coffeeshop Miami Bureaucratie r PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Zaterdag 27 september 2008 PZC MAIKEL HARTE Ik heb iets heel engs meegemaakt deze week. Nee, ik ben niet overvallen, er zijn geen ongelukken gebeurd en er is niets met mijn vrouw en kinderen aan de hand, niets van dat. Ik heb afgelopen dinsdag naar het 0900-nummer van het UWV gebeld: „Goedemiddag, UWV, wat kan ik voor u doen?" „Ik heb al een paar keer eerder gebeld, maar ik word steeds niet teruggebeld. Vorige week vrijdag heb ik voor het laatst ge beld en toen zou ik binnen 48 uur teruggebeld worden, maar ik heb weer niets meer gehoord. Kan gebeuren, ik vergeet zelf ook wel eens wat, maar ik dacht, ik trek zelf maar weer eens aan de bel." „Ik zie het in het systeem me neer, maar ik kan helaas niet een nieuw terugbelverzoek voor u doen." „Geen nieuw terugbelverzoek? Hoezo niet?" „U bent te laat met terugbellen." „Te laat met terugbellen, ik?" „Ja, het is langer dan een week geleden dat u gebeld heeft?" „Hè? Als ik niet binnen week terugbel, omdat ik niet word te ruggebeld, kunt u geen nieuw terugbelverzoek doen? Begrijp ik dat goed?" „Dat begrijpt u goed." „De groeten!"(Ik verloor even mijn beheersing, het was eruit voor ik er erg in had). „De groeten?", antwoordde de medewerkster geïrriteerd. „Me neer, u zou binnen 48 uur worden teruggebeld en dan wacht u vervolgens anderhalve week om zelf weer te bellen? Ik vind uw opmerking 'de groeten' werkelijk misplaatst." Het gaat inmiddels weer ietsje beter met me. Mocht u het zelf meemaken, ga dan niet net als ik aan uzelf twijfelen, dat zou ik langs deze weg graag willen voorkomen. De groeten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het gaat inmiddels weer ietsje beter met me COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (PS) (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zetgvutóig om met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere informatie Armoedeplatform Splinter presenteert speerpunten: mensen moeten weten waar ze recht op hebben en de beeldvorming over arme mensen moet veranderen. door Tineke Smits Het Zeeuwse Armoede platform Splinter houdt maandag zijn jaarvergadering, gekop peld aan een themadag. Splinter werd gevraagd mee te werken aan de Armoedemonitor, waaraan al leen de gemeente Terneuzen niet meedeed. De feiten van de Armoe demonitor worden maandag gepre senteerd. Voorzitter Conny Miermans (55): „Splinter wil wel concreet zijn, maar er waren geen goede cijfers bekend. Het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) heeft wel cijfers en die berekenen we dan door voor Zeeland, maar je weet nooit zeker of dat klopt." Landelijk heeft ruim negen pro cent van de huishoudens een bru to inkomen lager dan 105 procent van het bestaansminimum. In Zee land is dat bijna zes procent, uitge gaan van 163.682 huishoudens. Dat betekent bijna 9821 huishoudens. Miermans noemt Splinter een plat form, omdat het én de gemeenten én de sociale cliëntenraden posi tief wil beïnvloeden. „Ze helpen de cliëntenraden een vuist te ma ken binnen de gemeenten en zor gen dat armoede op de agenda komt." Daarnaast zorgt men op re gionale schaal voor scholing van cliëntenraden. „Mensen moeten zich er van bewust worden waar ze recht op hebben. Slechts 10 tot 20 procent van de rechthebben den maakt gebruik van de regelin gen die er zijn. En het overgrote deel daarvan gebruikt alleen de landelijke voorzieningen. Splinter probeert de formulieren en proce dures gebruiksvriendelijker te ma ken. Het platform ondersteunt niet de individuele cliënten; men sen die van een uitkering leven, kunnen niet aankloppen bij Splin ter voor hulp of tips. Wel is er in de gemeente Borsele (samen met MEE, Klaverblad, SMWO en met geld van de provincie) een folder reeks gemaakt, getiteld 'Laat het geld niet op de plank liggen'; be doeld om het niet-gebruik terug te dringen. Resultaat binnen Borsele: 10% meer aanvragen naar bestaan de voorzieningen. Miermans: „Ook in de Borselse Bode wordt er wel aandacht aan geschonken. Maar hoe ver moet de gemeente gaan? Mensen moeten zelf op een gegeven moment initiatief ne men." Eén van de speerpunten van Splin ter is dat de beeldvorming over ar me mensen moet veranderen. „Mensen oordelen zo gauw," zegt Conny Miermans, „maar iemand leeft niet voor de lol in een uitke ring! Je kunt zeggen dat iemand die van een uitkering leeft zijn hond moet weg doen, omdat hij voer kost. Maar die hond is de eni ge reden waardoor zijn baasje nog op straat komt. Een bioscoopbe Conny Miermans: „Er wordt te snel geoordeeld over arme mensen." foto Dirk-Jan Cjeltema zoek zit er namelijk niet in. En ze hebben al zo weinig, nu hebben ze in ieder geval hun hond." Hoe bestaat het dat er mensen in een verzorgingsstaat als Nederland zijn die arm zijn? „Ze verhongeren niet, maar hebben te weinig om te overleven. Ook arme mensen ho ren in de maatschappij mee te draaien. Maar onze complexe maatschappij vraagt tegenwoordig steeds meer van de mensen. Zon der een computer ben je nergens meer." „Mensen zijn vaak te trots om te laten zien dat ze arm zijn. Maar er zijn allerlei redenen waardoor je niet uit die armoede kunt ko men." Daarom noemt Miermans het bijzonder dat verschillende mensen zich hebben laten portret teren voor Armoede Live! (zie fei tenkader). „Als mensen al ergens aan de bak kunnen, veranderen ze in zogenaamde werkende armen. Je hebt weinig carrièremogelijkhe den als je in de thuiszorg werkt. Eén van de speerpunten van Splin ter is dat er ook iets aan die 'ar moedeval' gedaan moet worden." Staatssecretaris Aboutaleb van So ciale Zaken en Werkgelegenheid bedacht een convenant voor kinde ren uit arme gezinnen. Het gaat om buitenschoolse activiteiten: muziek, sport en spel. „In Zeeland zijn tussen de 4.000 en 5.000 kin deren die een langdurig arm be staan leiden", aldus Miermans. „Met die activiteiten geef je ze een kans om mee te draaien in de maatschappij. Maar bij zo'n voet balclub vieren ze ook Sinterklaas en dat kost weer vijf euro extra. Zo is er elke maand wel iets extra's." Armoede krijgt een stem »- Stichting Cliëntenperspectief (Clip) is een landelijke organisa- tie die groepen en organisaties helpt beleid te maken vanuit cliëntenperspectief. Maandag presenteert Clip het project Armoede Live! dat ge subsidieerd werd door Zeeland en uitgevoerd door journaliste Ellie Smolenaars. Het brengt onzichtbare armoede in beeld door middel van boek en film. De film volgt vijf mensen die leven of leefden van een gering inkomen. Het boek bevat tien portretten en een analyse van trends die mensen, die langdu rig van een minimum inkomen leven, extra zwaar treffen. Het boek is tot 31 december tegen de aanbiedingsprijs van 10 euro te verkrijgen bij stich ting Clip. Daarna voor 14,90 eu ro. Zie www.stichtingclip.nl. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bij een grootscheepse controle van politie en justitie bij coffeeshop Miami in Terneuzen, zijn gistermiddag twee mensen aangehouden. In de shop werd geen overtreding van de Opium wet geconstateerd. Bij de actie wer den toch in totaal tientallen kilo's softdrugs in beslag genomen. Op zolder, de woning van de aan gehouden bedrijfsleider (36), lag ongeveer een kilo softdrugs. Dit deel van het pand behoort echter niet tot de winkel. „Bestuursrech- terlijk is er dus niets aan de hand. Miami mag gewoon weer open", aldus burgemeester jan Lonink. Het Openbaar Ministerie onder zoekt of er toch een verband is tus sen de zolderwoning en de coffee shop. Is dat het geval, dan kan de overtreding wel gevolgen hebben voor Miami. Lonink benadrukt dat Terneuzen ook in de toekomst met twee shops de illegale handel de baas wil blijven, desnoods met twee andere verkooppunten. De politie viel het pand rond half twee binnen. Aan de achterzijde trof zij een man (34) aan met een tas softdrugs. Hij is aangehouden en bleek elders meer te hebben. In de woning van de eigenaaT van de coffeeshop, elders in Terneuzen, werden geen softdrugs gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2