'Jeugd vernielt steeds meer in Middelburg' Ride for the Roses dupeert Kunstspoor N-Beveland Nieuwe bestemming voor terreinen Kinderen leren elkaar kennen door kunst SGP: Nazomerfestival ging over de schreef Middelburger klaagt over toename van uitgaansvandalisme. Vier bedrijvenlocaties in Vlissingen krijgen één bestemmingsplan. Dauwendaelse scholen werken samen in project over de wijk. Wethouder Bostelaar gaat niet in op verzoek om in te grijpen. Afgesloten wegen brengen evenement in financiële problemen. 26 Zaterdag 27 september 2008 PZC W door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Het is de laatste maanden weer erger geworden en nü is hij het zat: een bewoner van één van de kaaien in Middelburg, die liever niet herkenbaar in de krant komt, luidt de noodklok over het toenemend vandalisme langs 'de uitgaanswegen' in de stad. In een brief die hij samen met zijn vrouw schreef aan het Middelburgs college en de gemeen teraad klaagt hij over herhaaldelij ke vernielingen, volgens hem ge pleegd door jongeren die na het uitgaan langs zijn huis met winkel komen. Onlangs werd de winkel ruit ingegooid, daarvoor waren er al kleinere vernielingen. In de vlak bij gelegen Sint Janstraat was het pasgeleden ook al raak: daar wer den grote, stenen bloembakken bij een winkel kapot getrapt. De man klaagt ook over te hard rijden op de kaaien, zowel door automobilis ten als door scooterbestuurders. Volgens hem komt de toename van het racen met scooters door het andere publiek dat coffeeshop Sixty Two in de Sint Janstraat meer volk trekt sinds de andere coffeeshops in de stad dicht zijn. Toch denkt hij niet dat het toene mend vandalisme in zijn buurt te maken heeft met de coffeeshop. „Het is wel agressiever publiek en ze blijven in groepen op straat han gen, maar de vernielingen worden eerder gepleegd door jongeren die na het uitgaan in het centrum naar Dauwendaele lopen." Volgens de politie zijn er de afgelo pen maanden niet meer meldin gen van vandalisme binnengeko men, maar het kan zijn dat gedu peerden geen aangifte doen. Burgemeester Koos Schouwenaar, Volgens een binnenstadbewoner worden er vaker vernielingen ge pleegd door jongeren die zijn we zen stappen. De politie krijgt ech ter niet meer meldingen binnen. portefeuillehouder orde en veilig heid, zegt geen signalen te hebben van toenemende overlast en van dalisme in de stad. De burgemees ter ziet daarom ook geen aanlei ding om extra maatregelen te ne men, ook al omdat er veel politie- aandacht is voor overlast in het centrum. Hij is nog bezig met uit te zoeken of coffeeshop Sixty Two gesloten moet worden wegens overtreding van de regels. De cof feeshop werd onlangs betrapt op verkoop aan minderjarigen en was daarmee voor de vierde keer in vijf jaar in overtreding. Schouwe naar denkt eind volgende week voldoende informatie te hebben om te kunnen beslissen over het al dan niet definitief sluiten van Six ty Two. De fractie van de Christenunie in de gemeenteraad heeft naar aanlei ding van de klacht schriftelijke vra gen gesteld aan Schouwenaar. De CU wil de kwestie komende dins dagavond bespreken tijdens de ver gadering van de commissie alge meen bestuur. Aanvang 19.30 uur. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse bedrij venterreinen Baskensburg I, Vrij burg, Souburg en het Edisonpark krijgen een gezamenlijk bestem mingsplan. De huidige bestem mingsplannen zijn verouderd. Dat van Vrijburg dateert van 1990 en dat van Baskensburg is zelfs nog uit 1981. Omdat de terreinen vergelijkbaar zijn qua invulling, hebben B en W er voor gekozen de vier bedrijven locaties in één juridische"regeling te vervatten. Met de invoering van de nieuwe Wet ruimtelijke ordening (1 juli 2008) moeten alle verouderde be stemmingsplannen binnen vijf jaar geactualiseerd worden. Ge beurt dat niet, dan mag de ge meente voor straf geen bouwleges meer heffen. De andere Vlissingse bedrijven terreinen zoals de Poortersweg, Buitenhaven, Vlissingen-Oost en de Schelde/'t Eiland behouden hun eigen bestemmingsplan om dat op deze terreinen veel zwaar- De huidige bestemmingsplannen van Baskensburg I, Vrijburg, Sou burg en het Edisonpark zijn ver ouderd. Dat van Baskensburg da teert zelfs nog uit 1981. dere bedrijvigheid is toegelaten. Bij het opstellen van het nieuwe bestemmingsplan voor die vier ste delijke bedrijventerreinen wordt uitgegaan van de situatie zoals die was op 1 september 2008. Nieuwe plannen van ondernemers of pro jectontwikkelaars die binnenko men terwijl de gemeente aan het bestemmingsplan werkt, worden niet in het plan verwerkt. Een uit zondering kan worden gemaakt als de planologische procedure voor zo'n nieuw initiatief, tijdig is afgerond. De gemeente begint nu met de voorbereidingen voor het nieuwe bestemmingsplan. Het inspraaktra ject gaat naar verwachting in het eerste kwartaal van 2009 lopen. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Enthousiast laten de kinderen in een lokaal van basis school De Vossenburch de kliko's klepperen. Het geluid van het open- en dichtgaan van de vuilnis bakken was hun opgevallen tij dens een rondgang door Dauwen daele. Twee weken geleden gingen de kinderen de Middelburgse wijk in om te luisteren naar welke gelui den er zijn. Vorige week vrijdag be gonnen ze met het maken van een muziekstuk over die geluiden en gistermiddag oefenden ze voor het concert dat ze op de slotmiddag op 24 oktober geven. De kinderen doen mee aan een kunstproject, bedoeld voor de groepen zeven van de drie basis scholen in Dauwendaele (De Vos senburch, De Wilgenhof en de Franciscusschool). In gemengde groepjes, steeds bestaand uit leer lingen van de drie scholen, verwer ken ze op creatieve wijze hun in drukken van de wijk. Ze worden daarbij geholpen door docenten van Kunsteducatie Walcheren. Behalve met muziek doen ze dat ook onder meer door dans, toneel en 'beeldende kunst'. Zo was een ander groepje op De Vossenburch gistermiddag in de weer met do zen, papier en verf „We zijn een wijkwachter aan het maken", zegt Reinaldo Kokje (10) van de Fran ciscusschool. „Dat is iemand die de wijk beschermt." Het wordt een groot, kleurig kartonnen soort robot. Het is leuk om samen te werken met kinderen van andere scholen, vindt Avirash Velayud- han van De Vossenburgh. „Ik heb nu het telefoonnummer van die jongen daar. Daar wil ik wel een keer mee gaan spelen." Kinderen maken muziek met kliko's. Ze doen mee aan een kunstproject over hun wijk Dauwendaele in Middelburg. foto Ruben Oreel door Henk Postma DOMBURG - Als het aan de Veerse SGP-fractie ligt, krijgt het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) geen sub sidie meer voor projecten als het toneelstuk Dodendans, dat deze maand werd opgevoerd bij een bunker in Koudekerke. Het stuk re kende 'genadeloos af met het hu welijk als hoeksteen van de samen leving' en 'druiste daarmee in te gen Gods woord en de goede ze den', constateert fractieleider René de Visser. Hij wil dat burgemees ter en wethouders het ZNF tot de orde roept. Maar het college is dat niet van plan. Subsidie vragen, dat kan. Maar dan zul je in Veere wel de geloofs overtuigingen, de normen en de waarden moeten respecteren. Met die boodschap wil SGP'er De Vis ser het college op pad sturen. Wethouder Jan Bostelaar (PvdA) weigert de moraalridder uit te han gen. „De overheid is geen beoorde- Ier van kunst. We hebben subsidie criteria. Maar als het om de in houd gaat, dan moeten we daar on ze mond over houden." Dat is, be nadrukte hij, al sinds 1862 hoek steen van regeringsbeleid. De SGP volgen betekent 'afstappen van een 146 jaar lange traditie'. Bovendien, voegde de wethouder daar aan toe, „we hebben niet de indruk dat het ZNF de afgelopen jaar niet respectvol is omgegaan met geloofsovertuigingen." En wat Dodendans betreft, de wethouder was daar zelf bij. En constateerde dat het uiteindelijk helemaal niet zo'n zedeloos stuk was. Want hij herinnert zich nog goed de slot zin: 'En het gezin bleef overeind.' door Luc Oggel KATS - Kunstspoor Noord-Beve land, een jaarlijkse evenement waarbij (semi-) professionele kun stenaars op het eiland hun ateliers openstellen voor publiek, zit in de financiële problemen door de Ri de for the Roses. Dat zegt Gerard van der Wal, die als adviseur bij Kunstspoor is betrokken. Vanwege het wielerevenement ten bate van de kankerbestrijding wa ren zondag 31 augustus een aantal belangrijke wegen op Noord-Beve land afgesloten. In datzelfde week einde was ook het Kunstspoor, dat dit jaar het tienjarig jubileum vier de. In plaats van de gebruikelijke achthonderd man, bezochten nu slechts tachtig mensen de ateliers, zegt Van der Wal. „We zijn be hoorlijk getroffen. Doordat we 31 augustus werden geconfronteerd met een afsluiting van het eiland, hebben we veel extra onkosten ge had aan het verhuizen van deelne mers en uitzetten van alternatieve routes. Daarnaast hadden we door 'Niemand voelt zich verantwoordelijk, maar wij zijn getroffen' het kleine aantal bezoekers veel minder inkomsten." Het gaat vol gens Van der Wal om enkele dui zenden euro's. „Wij zijn een vrij willigersorganisatie, dus voor ons is dat een hoop geld." De landelijke Ride-organisatie heeft een verzoek om hulp inmid dels afgewezen. Zij beroept zich op de rechtmatig verkregen ver gunningen en voelt' zich daarom niet aansprakelijk. „Iedereen schuift het af, de Ride zegt dat we bij Goes moeten zijn, Goes ver wijst ons naar de gemeente Noord-Beveland. Niemand voelt zich verantwoordelijk, maar wij zijn getroffen door iets waar we part noch deel aan hebben ge- had.Inmiddels heeft Kunstspoor drie 'claims' liggen; bij de organisa tie van de Ride, bij de gemeente Goes en bij de provincie." Volgens burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland is in eerdere gesprekken niet aangege ven dat het voorbestaan van Kunst- spoor in gevaar is. Hij gaat met Kunstspoor in gesprek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28