Eerst klotst het 20 Zaterdag 27 september 2008 PZC Wandeling inlagen van Noord-Beveland Heerlijk onvoorspelbaar. Zeker in deze tijd van het jaar weet je niet welke vogels je aan zal treffen. De trek is net begonnen. Hé, er zitten nog boerenzwaluwen. Gids Johan Giglot kijkt ervan op. Nee, de grote populaties ganzen zijn er nog niet. Die zijn nu vanuit het hoge noorden onderweg. Er zitten er wel, maar dat zijn grauwe ganzen, die hier het hele jaar bi vakkeren. En, jawel, Nijlganzen, je herkent hen aan hun witte schouders. Eerst ziet hij er maar twee door zijn kijker. Als er later een grote groep ganzen met veel misbaar van achter de dijk komt vliegen en op het water van de in laag 's-Gravenhoek neerstrijkt, telt hij veel meer exoten. Johan Giglot weet van de weerzin. De Nijlgans hoort hier niet thuis, is agressief en pikt nesten van andere eenden in. Het dier komt hier nog maar sinds 1967 voor, toen er enkele exem plaren ontsnapten. Giglot haalt de schouders op. In zijn thuisland, Vlaanderen, is de.Nijlgans inmiddels als inheemse soort erkend. Ia, j je moet wat. We wandelen aan de noordrand van Noord-Be veland. Rustig aan, de gids heeft het in zijn rug. Ooster- schelde rechts, met storm vloedkering en Topshuis als een veilige begrenzing De tapuit. van de einder. Links een se rie inlagen. Ooit aangelegd om overstromingen te voorkomen als de instabiele zeedijk het mocht begeven. Dat gebeurde nogal eens, de stroomgeul schoof steeds richting kust op, zo dat de landbewoners zich wel moésten terug trekken. Nu de Oosterschelde - voorlopig - ge temd is, hebben de inlagen geen functie meer als reservezeewering. Als,natuurgebied des te meer. - - - Johan Gigloi is Welland Wacht op Noord-Bevo- land. Dat wil zeggen dat hij één van de vrijwilli gers is die een oogje in het zeil houden vóór, Vogelbescherming Nederland. Vermoedt'hij dafjer snode plannen worden gesmeed om het leefgebied van de vogels aan te tasten, dan trekt hij aan de bel. Twee jaar geleden kwam de nu 31-jarige Giglot met zijn vriendin en de kleine Hannes naar Inlaag 's-Gravenhoek. Inlagen Noord-Beveland De noordkust van Noord-Beveland telt zes inlagen, die herinneren aan de eeuwenlange strijd tegen het wa ter. Het grootste deel van de 16e eeuw was het eiland volledig over stroomd. Alle inlagen zijn in beheer bij de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Noord-Bevelanders noemen de in la gen 'kupen'. Inlagen zijn kleine, achter de zeedijk aangelegde polders. Ze werden ver wezenlijkt op die plaatsen waar een dijkdoorbraak werd gevreesd. Voor de aanleg van de reservedijk werd grond uit het net achter de zeedijk gelegen gebied gebruikt. Inlagen zijn dan ook meestal moerassig of be staan uit open water met rietvelden. De inlagen worden gevormd door zand en klei, en bevatten zout, brak en zoet water. Hierdoor komen vele soorten vogels voor: steltlopers, strandlopers, kustpioniervogels, een den, rietvogels. Kortgene. Inmiddels is ook Katrijn van de par tij. Ze woonden in Kontich, een voordorp van Antwerpen. Het leek hem moeilijk om een rus tig plekje te vinden in de driehoek Brussel- Gent-Antwerpen. Daar kwam bij, dat rust in Vlaanderen betrekkelijk is. Er is in elk geval geen enkele garantie dat wat nu idyllisch oogt, dat over vijf of tien jaar ook nog is. De tot nu toe onstuitbare lintbebouwing doet het ergste vrezen. Johan Giglot is vogelaar en was zo be kend geraakt met Zeeland. Kortgene is nu voor hem en zijn gezin een oase in een drukke we reld. Temeer omdat hij als organisator van pop festivals voor scholieren en studenten in Vlaan deren in een luidruchtige, zeg maar hectische wereld leeft. We begin nen de PZC Rolant Quist Noord-Beveland is getekend door de strijd tegen het water. Vooral de noordelijke kust biedt met een serie geschakelde inlagen een mooi beeld van hoe vroeger het water werd bui tengehouden. Nu is het natuurge bied, een eldorado voor vogelaars. 3 -sA 'éÊkk-.-, mk foto Chiel Jacobusse wandeling bij de Oesterput, tussen Wissenker- ke en Colijnsplaat Het is het enige overgeble ven schorrengebiedje van Noord-Beveland, dat in open verbinding staat met de Oosterschelde „Bijna hoog water", constateert Giglot, „daar door ruik je de zilte lucht van de schorren niet." De meerpalen vertellen dat er een land- bouwhaventje is geweest. En wande oesters:be treft: inde 19e eeuw deed het haventje korte tijd dienst als vcrwateringspiaats. Met weinig sutras: - Grijs' overheerst, heifaangekondtgde mooie,' weerlaat op zich wachten. We wenden tie ste ven richting west. Eerst buitendijks, op het pad pet boven de glooiing, met de wind mee. Ver derop, wijst de gids, zijn de stenen op de dijk vernieuwd en is er het,pad geasfalteerd. Ideaal voor fietsers. Het stuk waar wij lopen komt Inlaag Thoornpolder j j Inlaag f Keihoogte Wandeling van ongeveer 5 km. Buitendijks heen en j binnendijks terug. tekst Jan van Damme, foto's Dirk-Jan Cjeltema Vogelkijkschermj Wissenkerke Oosterschelde Observatiehut I Inlaag 's-Gravenhoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20