Geld en werk Goede bedoelingen, maar toch aansprakelijk - ,w PFFF... IK BEL NOG EENS DE VRIJWILLIGE BRANDWEER! Sharon Stone verliest voogdij over zoontje Travis Barker heeft engeltje op schouder' Keanu Reeves van aanval vrijgesproken Jelka van Houten verwacht eerste kind 1 8 Zaterdag 27 september 2008 P2C Een vrijwilliger werkt in een voetbalkantine. Hij stoot, daar een kop koffie om, waarbij een van de voetballertjes brandwon den oploopt. Ook raakt de kleding en het mobieltje van de vrijwilli ger zelf beschadigd. Wie is er nu aansprakelijk voor de schade? In principe is iedereen zelf aanspra kelijk voor de schade die hij veroor zaakt. Maar je kunt volgens de wet ook aansprakelijk worden gesteld voor schade veroorzaakt door per sonen of goederen die onder jouw verantwoordelijkheid vallen. In ju ridische taal heeft dat 'kwalitatieve aansprakelijkheid'. Zo kunnen werkgevers verantwoordelijk wor den gesteld voor schade die hun werknemers veroorzaken. Omdat vrijwilligers geen échte werknemers zijn, ligt de zaak daar wat complexer. Wie aansprakelijk voor toegebrachte schade wordt ge steld, hangt af van de aard van het vrijwilligerswerk. Is de werkrelatie erg vrijblijvend - geen vaste werk tijden en afgesproken werkwijze - dan zal de vrijwilliger als privéper- soon aansprakelijk worden gesteld. In de voetbalkantine kan het gaan om een ouder die bijspringt als het druk is. Sluit als vrijwilliger daarom een aansprakelijkheidsver zekering voor particulieren af, ook wel een WA-verzekering ge noemd. Vervoer je als vrijwilliger personen, dan is het verstandig een inzittendenverzekering af te sluiten. Doe je als vrijwilliger veel advieswerk, overweeg dan een be roepsaansprakelijkheidsverzeke ring af te sluiten. Is het vrijwilligerswerk zo geor ganiseerd dat de relatie tussen vrijwilliger en organisatie lijkt op die van een arbeidsovereen komst, dan zal de rechter deze ook als zodanig beoordelen. Dat bete kent dat je als werknemer meer rechten, maar ook meer plichten hebt. Heb je goede instructies ge kregen, maar hou je je daar niet aan, dan zal de aansprakelijkheid eerder bij jou berusten. Is de werk gever nalatig of hoort de veroor zaakte schade bij de risico's van het vak, dan zal de werkgever eer der aansprakelijk worden gesteld. In veel gevallen houdt de relatie tussen vrijwilliger en organisatie het midden tussen een losse rela tie en één die lijkt op een arbeids overeenkomst. Van tevoren is dan niet duidelijk hoe bij schade het oordeel van een rechter zal uitval len. Beide partijen dienen dus goed verzekerd te zijn. „Wij advise ren om altijd te controleren of de organisatie een aansprakelijkheids verzekering voor bedrijven heeft afgesloten. Zoniet, dring er dan op aan dat dit alsnog gebeurt", zegt een woordvoerder van Movi- sie,kenniscentrum en adviesbu reau op het terrein van vrijwillige inzet. Terug naar de voetbalkanti ne. Als de vrijwilliger iede re zaterdag in de kantine werkt en niet nalatig is ge weest, dan is de kans groot dat de kantine aansprakelijk wordt ge steld. Is deze niet verzekerd en ook niet draagkrachtig genoeg, dan kan het zijn dat de vrijwilliger de schade aan zijn kleding en tele foon niet vergoed krijgt. „Blijf als vrijwilliger ook altijd kri tisch op de taken die je krijgt toe bedeeld. Ligt het bijvoorbeeld niet meer voor de hand dat de taken worden uitgevoerd door een pro fessional? In de thuiszorg moeten vrijwilligers nog wel eens medicij nen toedienen, omdat professione le krachten daar geen tijd voor heb ben. Gaat het fout, dan is de orga nisatie aansprakelijk. Maar het is uiteraard beter als fouten voorko men worden", stelt de woordvoer der van Movisie. Meer informatie over de rechten en plichten bij vrijwilligerswerk op www.movisie.nl en www.vrijwilligerswerk.nl Bijna de helft van de Nederlanders doet aan vrijwilligerswerk. Ondanks alle goede bedoelingen kan er tijdens het werk iets misgaan. Zorg daarom voor een goede verzekering. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer A a V - y ■yyyyfyWMM1yyy yy -ily-iy:iy:l|y||yy.yy yyfT'y.-y'-v yyylT yy,yy:: yy.yy ^.iyyyyyiyyy' yy y Ty ;y v;y yyy-yy yyyy yy-1y y; :T-'y' yy-'-'.,.:.y y/yy;y Sharon Stone is de voogdij over haar oudste zoon Roan kwijt, zo blijkt uit documenten die in het bezit zijn van het Amerikaanse tv-programma Entertainment To night. Tijdens een hoorzitting op 12 september kreeg haar ex Phil Bronstein de volledige voogdij over de jongen. Vorig jaar werd de voogdij nog aan beide ouders toegewezen. Volgens de Engelse krant de Daily Mail verloor Sto ne de voogdij omdat ze Roan wilde verhuizen naar Los Ange les, waar Stone met haar twee andere kinderen woont. Volgens de rechtbank was er geen reden Roan midden in het schooljaar van zijn school in San Francisco te halen. Als Stone verhuist naar San Francisco, is er een kans dat ze de voogdij terugkrijgt. Ze heeft op dit moment wel het recht haar zoon te bezoeken. Travis Barker (32), die vrijdag een vliegtuigongeluk overleefde, is geopereerd aan diverse brand wonden. Hoewel hij bij het onge luk twee vrienden verloor, wil de ex-drummer van Blink-182 optimistisch blijven. Hij zegt dat er een engeltje op zijn schouder zit. „Als je zo'n ongeluk over leeft, is er iemand die over je waakt." Barker en Adam Gold stein (DJ AM) waren de enige overlevenden. TWee passagiers en twee piloten stierven toen de jet van de landingsbaan raakte. Acteur Keanu Reeves reed niet opzettelijk een fotograaf met zijn auto aan, oordeelde de jury in Los Angeles. Paparazzo Alison Silva klaagde de acteur aan om dat Reeves hem zou hebben aan gereden toen hij in maart vorig jaar een foto wilde maken. Vol gens Silva raakte hij gewond. De jury: „Er is geen bewijs dat Ree ves de fotograaf raakte." Silva zet echter door en heeft ook nog een claim wegens nalatigheid lo pen tegen Reeves. Die wordt vol gende maand behandeld. Reeves is bekend van films als The Ma trix, Speed en The Lake House. Jelka van Houten (30) is in ver wachting van haar eerste kind. De actrice is half maart uitgere kend. De zwangerschap kwam vrij onverwacht voor de actrice en haar vriend. „We wilden wel kinderen, maar hadden niet ge dacht dat het zo snel zou gebeu ren." Van Houten zou Tinkelbel ALLEMENSEN Jelka van Houten foto ANP spelen in de muscial Peter Pan was hier, maar dat gaat niet door omdat ze voor de rol in een tuig je door de lucht moet zweven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18