lonomie Heijmans houdt opruiming Weer Amerikaanse bank kopje onder Spaardeposito? Kies voor de zekerheid van de Rabobank. Philips reserveert geld Reiziger voor asbestclaims wacht af Bouwconcern zet Duitse en Belgische divisies in de etalage. Nederlander hecht zich niet erg aan auto Man wacht 25 jaar op laatste restje salaris Centrale banken: meer dollars in geldmarkt Tilburgers positief over komst shoppingmall Het is tijd voor een bank die het anders doet. PZC Zaterdag 27 september 2008 I 1 7 door Kees Bechtold ROSMALEN - Heijmans zet de activi teiten in Duitsland en België op een laag pitje. Het bouw- en vast goedconcern uit Rosmalen richt zich op de Nederlandse en Britse markt. De nieuwe Heij mans-topman Rob van Gelder zette de Duitse en Bel gische tak zelfs in de etalage. „Als een goede koper zich aandient voor onze activiteiten, dan staan we daar voor open", zo zei hij. De al gepensioneerde Van Gelder, voormalig topman van baggeraar Boskalis, is tot juli 2010 benoemd om Heijmans uit het slop te halen. Gisteren ontvouwde hij zijn plan nen tijdens een buitengewone aan deelhoudersvergadering. Zijn voor ganger Guus Hoefsloot moest in juni het veld ruimen na vijf winst waarschuwingen binnen ander halfjaar tijd. Heijmans kampt met de naweeën van vijftig slechte con tracten uit 2005, aangenomen on der het regime van Guus Hoef sloot. Grootaandeelhouder Van Herk Groep vindt dat de ingreep bij He ijmans niet ver genoeg gaat. „Wij hebben er geen vertrouwen in dat dit tot het herstel van Heijmans leidt. Liever hadden we dat de divi sies wat onafhankelijker van elkaar opereren. Wij zien meer in een op deling van het concern", aldus een woordvoerder van de Van Herk Groep. Ook de Vereniging van Effectenbe zitters heeft zo zijn twijfels over de plannen. „Het plan lijkt wel overgeschreven van de cover van een management boek. Het biedt te weinig concrete oplossingen", aldus een woord voerder. Van Gelder beaamde deze uit spraak. Het bouw- en vastgoedconcern Heijmans wil af van zijn divisies in Duitsland en België. De nieu we topman Rob van Gelder wil het bedrijf zo uit het slop halen. „Het lijkt inderdaad meer op pagi na één van een managementhand- boek, maar dat is hoever ik ben vandaag. Vervolgstappen zullen er zeker komen. We zetten in op een strakkere en slagvaardiger organisa tie." Het opschonen van Heijmans zal volgens Van Gelder leiden tot een plattere en goedkopere organisatie. Haast is geboden, maar zegt de top man: „Wat in zeven jaar is scheef gegroeid, is niet in zeven weken te herstellen." Ook moet het risico- en projectma nagement beter. Een gebrek daaraan heeft ertoe ge leid dat de kosten bij vijftig projec ten flink uit de klauwen kon lo pen. Te koop gevraagd voor PROJECTONTWIKKELING - bouwlocaties - (sloop) panden - gronden - percelen - bouwplannen Te koop gevraagd voor BELEGGINGEN - bestaande al of niet verhuurde bedrijfspanden - gronden - woningen Van Dijke Projectontwikkeling b.v. t.a.v. Mr. Adriaan A. van Dijke MBA Pres. Kennedylaan 28 4334 EJ Middelburg T 0118 - 640444 F 0118 - 628115 www.vandijkecs.nlvandijkecs@vandijkecs.nl WASHINGTON - De Amerikaanse bank Washington Mutual (Wa- MU) is in de nacht van donderdag op vrijdag omgevallen. De grootste spaar- en kredietbank in de Vere nigde Staten werd geannexeerd door de federale toezichthouders. Zijn bankactiviteiten werden ver kocht aan branchegenoot JPMor- gan Chase voor 1,9 miljard dollar (1,3 miljard euro). Het jongste slachtoffer van de hy potheek- en kredietcrisis gaat de Amerikaanse geschiedenis in als de grootste bank die ooit omviel. De Amerikaanse overheid ging tot actie over nadat veel klanten hun geld bij de bank hadden wegge haald. In de afgelopen tien dagen liepen de bedragen op tot in totaal 16,7 miljard dollar. Klanten had den bij Washington Mutual in to taal zo'n 188 miljard dollar aan te goeden uitstaan. Met de verkoop aan JPMorgan Chase kunnen de rekeninghou ders van Washinton Mutual ervan op aan dat zij toegang houden tot AMSTERDAM - Hoewel je het niet zou zeggen, hechten Nederlanders zich niet enorm aan hun auto. Van de auto's die in 2007 nieuw zijn gekocht, is 16 procent alweer van eigenaar gewisseld. Dat blijkt uit cijfers van RDC, datacenter voor de autobranche. Naarmate de auto in leeftijd vordert, wordt er makkelijker afscheid van geno men. Eind augustus telde Neder land 7.760.796 auto's. EISENSTADT - Een Oostenrijker heeft na een kwart eeuw alsnog zijn restsalaris uitbetaald gekregen. De inmiddels 41-jarige man kreeg uiteindelijk gelijk in een taaie juri dische strijd, die in 1982 begon toen zijn toenmalige werkgever weigerde omgerekend 51,50 euro op zijn rekening te storten. Door de jaren stapelde rente zich op rente, waardoor de man nu 1165 euro krijgt overgemaakt. hun geld. De overname voorkomt ook dat de Amerikaanse overheid opdraait voor de schade. Net als in Nederland staat de overheid tot een bepaald maximumbedrag ga rant. JPMorgan betaalt de overheid 1,9 miljard dollar (1,3 miljard euro) voor de bankactiviteiten. Naar ver wachting zal de bank voor 31 mil jard dollar aan slechte leningen af schrijven en 8 miljard dollar aan kapitaal ophalen om zijn kasposi- tie te versterken. JPMorgan nam eerder dit jaar al de noodlijdende zakenbank Bear Stearns over. Dit gebeurde met hulp van de over heid. Washington Mutual leed het afgelopen jaar miljardenverliezen. De Britse bank HSBC, de grootste bank van Europa, schrapt elfhon derd banen bij zijn wereldwijde za kenbank- en handelsactiviteiten. Het concern heeft ook veel last van de onrust in de internationale financiële sector. HSBC telt wereld wijd ongeveer 335.000 werkne mers. FRANKFURT - De centrale banken van Europa, Groot-Brittannië en Zwitserland hebben gisteren sa men met het Amerikaanse stelsel van centrale banken opnieuw mil jarden dollars in de geldmarkt ge zet om het gebrek aan dollars op de kredietmarkten op te vangen. Volgens de centrale banken is de geldinjectie nodig, omdat de ban ken extra kapitaal nodig hebben om hun boeken in orde te krijgen. TILBURG - Ruim 70 procent van de Tilburgers is positief over de komst van een zogenoemde shop pingmall, een nieuw megawinkel- centrum. Dat blijkt uit een enquête die on derzoeksbureau Intomart GFK heeft gehouden. Op basis van het onderzoek heeft de ontwikkelaar vertrouwen in de uitkomst van een referendum dat Tilburg waar schijnlijk volgend jaar organiseert. DEN HAAG - Philips maakt op nieuw bijna een kwart miljard eu ro (241 miljoen) vrij voor het afko pen van Amerikaanse asbest claims. In het derde kwartaal van 2006 trok het elektronicaconcern al 265 miljoen uit in verband met claims tegen de Amerikaanse dochter THAN. Dat bedrijf distribueerde tot 1981 decennialang asbest in de Verenigde Staten. Volgens een woordvoerder van Phi lips is de nieuwe reservering be doeld voor het afkopen van alle mogelijk toekomstige claims in de Verenigde Staten. De zaak sleept al jaren. Zo'n 14.000 Amerikanen hebben via een collectieve claim schadevergoe ding geëist voor gezondheidspro blemen die zouden zijn veroor zaakt door asbest dat door THAN is verhandeld. „We hopen dat de zaak hiermee voor eens en voor altijd kan wor den afgedaan, want dit soort sle pende procedures kost alle betrok kenen heel veel tijd en energie", al dus de Philips-zegsman. Philips was de afgelopen jaren al leen al aan advocatenkosten 13 mil joen euro per jaar kwijt aan de Amerikaanse asbestclaims. HILVERSUM - De boekingen voor de zon- en wintersportvakanties bij de reisbureaus komen maar voor zichtig op gang. De reiswereld spreekt van een lichte terughou dendheid. Reisondernemingen denken dat de brandstofprijzen, de vliegbelasting en het gedaalde consumentenvertrouwen een rol spelen. Dat meldde gisteren de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisondernemingen (ANVR). Het zomerseizoen is voor de bij de ANVR aangesloten reisbureaus licht teleurstellend verlopen. De boekingen stegen slechts met 1 pro cent ten opzichte van vorig jaar. Het is tijd voor de Rabobank. Kijk op rabobank.nl Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17