39 wonen Opgeklampte deur en canalures? Ni 11 De verkoper heeft vaker met dit bijltje gehakt llze Rike en haar gezin zijn bezig met (de voorbereidingen van) het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. Vandaag schrijft ze over de details van de buitenkant. :cr waardeer je woning Q wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 27 september 2008 70 7\ De architect vroeg het aan het eind van het gesprek bijna tussen neus en lippen door: „Willen jullie een opge- klampte deur of een paneel deur?" Het lijkt ook een simpele vraag, behalve als je niet weet wat een opge- klampte deur is. En het wordt helemaal lastig antwoord te geven als je je reali seert dat die details het huis 'af maken. We hebben al heel wat beslissingen rond het nieuwe huis genomen. De hele in richting is goed doordacht, letterlijk tot in de kleinste hoekjes. Om daar bijvoor beeld een extra kast (dus de al tijd gewenste bergruimte) kwijt te kunnen. Maar nu komt het aan op de details van de buiten kant. Onze architect is, zoals hij het zelf ook zegt, een pietje-pre cies. Hij wil in het bestek dat straks naar de aannemers gaat liefst alles omschrijven, zodat aan het eind van de rit zo min mogelijk extra kosten ons kunnen verras sen. Een filosofie waar wij volledig ach ter staan. Maar dat betekent wel dat we nü al moeten nadenken over zaken die anderen misschien tot het laatste mo ment laten liggen. Dus rijden we naar de showroom van de stenenleverancier met een hele lijst vra gen van de architect. Willen we hoekste nen met of zonder canalure? Wat voor kleur moeten de waterafslagen zijn, licht zandsteen of Belgisch hardsteen? Welk formaat moeten de stenen hebben die de omlijsting van de deur vormen? En natuurlijk de hamvraag: willen we een Een tekening van de deuromlijsting zoals llze Rike en haar echtgenoot die mooi vinden voor hun toekomstige, nieuwe woning. illustraties llze Rike opgeklampte deur of paneeldeur? Gelukkig had de architect al wel uitge legd wat al die vaktermen betekenen. Een canalure is een soort halfronde in ham op de hoek van een steen, zodat de hoek niet zo snel beschadigt als er bij voorbeeld een fiets tegenaan wordt ge stald. Een waterafslag is een dorpel on der het raamkozijn. En een opgeklampte deur is een deur die aan de achterkant een kruisvormig frame heeft, waar aan de voorkant latjes tegenaan worden ge zet. De buitenkant ziet er dus uit alsof het een latjesdeur is. In de showroom lopen we even ver dwaasd rond, zoekend naar de details tus sen de vele muurtjes met alle soorten bakstenen. We dromen even weg bij de grote stenen schouwen als een verkoper ons aanspreekt. Niet om ons iets aan te smeren, maar om koffie aan te bieden. Kijk, daar heb je wat aan! Met de koffie komt natuurlijk wel de opmerking dat 'we altijd bij hem terecht kunnen als we nog vragen hebben'. We besluiten hem onze dilemma's voor te leggen. In eerste instantie maakt hij het nog moeilijker, want er blijkt nog veel meer mogelijk dan wat de architect ons aan keuzemogelijkheden meegaf Maar behal ve de spullen die in de showroom staan, liggen er boeken vol foto's van huizen die al gebouwd zijn met de materialen waarover wij moeten nadenken. Zo kun nen we constateren dat de blauwachtige kleur van het Belgisch hardsteen mooi contrasteert met de bakstenen die wij al eerder hadden gekozen. Volgens de ver koper is het ook een stuk slijtvaster dan zandsteen. De verkoper heeft duidelijk vaker met dit bijltje gehakt. Hij heeft jaren ervaring in het aanleggen van de materialen die hij nu verkoopt en weet precies wat in welke situatie handig is, zonder ons al leen de duurste spullen te laten zien. Hij is ook degene die aankomt met het ad vies geen halfronde canalure te kiezen, maar een rechte: „Dat past beter bij de hele sfeer van het huis." De omlijsting van de deur moet volgens hem bovenaan niet te breed worden. „Want dat drukt de deur als het ware naar beneden", meent de verkoper. Hij komt zelfs nog met een nieuwe vraag: willen we een brievenbus in de ge vel of aan de straat? Het blijkt dat een brievenbus maximaal 9 meter van de openbare weg verwijderd mag zijn. Dus als ons huis verder dan 9 meter van de stoep staat, moeten we naar buiten om 's ochtends de krant uit de bus te halen! Gelukkig blijkt bij het nakijken van de te keningen dat we binnen die 9 meter zit ten. Alleen met die opgeklampte deur kan hij ons niet helpen. De architect kwam op het idee van die deur na een foto die we in dezelfde showroom hadden gemaakt van de stenen. Maar dat er een opge klampte deur in die muur zit, is volgens de verkoper toeval: „Het is niet eens een echte deur. We hebben in een paar mu ren gewoon wat latjes tegen elkaar getim merd om een beter beeld van de stenen te kunnen geven. We verkopen geen deu ren." Daar moeten we dus apart achteraan. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Met één klik aanbod van alle grote huizensites zien Wie er moe van wordt meerdere huizensites bij te houden, heeft ge luk. Een nieuwe website, Huizenzoe- ker.nl, is onlangs begonnen met het tonen van het woningaanbod van de grote huizensites. Huizenzoeker.nl verzamelt het aanbod van onder an dere Funda, Huislijn, Dimo, Vbo, Era, Remax, Makelaarsland, LMV en Ga rantiemakelaars. De website geeft al leen het overzicht, wie doorklikt komt alsnog op de website van de betreffende huizensite terecht. www.huizenzoeker.nl BNA: 'Gemeenten falen bij beoordeling bouwplannen' Zo'n 40 procent van de Nederland se architectenbureaus beoordeelt de kwaliteit van de dienstverlening van gemeenten bij de afhandeling en beoordeling van bouwplannen en bouwvergunningaanvragen als slecht. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de Bond van Neder landse Architecten (BNA). De mati ge score leidt volgens de BNA tot 'onnodige vertragingen bij nieuw bouw- en renovatieprojecten'. Stro perige procedures en ondeskundig heid van ambtenaren worden als specifieke kritiekpunten genoemd. Umd waarde van je woning kasfl iSÜ tyVrmgiinfesd sp 8r<*Ur Via Brixter.nl krijg je een indicatie van de woningwaarde. foto PR Brixter.nl wijkt 7,5 procent af met indicatieprijs huis Wie de waarde van een huis wil weten, kan op Brixter.nl terecht. Een steekproef van de Consumen tenbond wijst uit dat die 'Wo ningwaarde Indicatie' gemiddeld 7,5 procent afwijkt van de werke lijke verkoopprijs. De bond con cludeert dat voor woningzoekers 'de gegevens van Brixter goed te gebruiken zijn als achtergrondin formatie, maar voor een reëel bod zijn meer bronnen nodig'. www.brixter.ni Liever rechte hoekstenen (links) dan canalures. N /A>-\ s v v v> HoEK^TEflJ EfJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 149