Een nieuwe 'look' uit de verfspuit 37 wonen m vraag antwoord Bevalt de kleur van de keuken niet meer? Dat kastje van de kringloop past niet bij de rest van de meubels? Kan de piano wel een nieuwe look gebruiken? Laat ze opnieuw spuiten! door Ronald Hooijenga Hoe krijg ik mijn hemelsleutels overeind? De stengels gaan bij de groei al plat. Ik denk dat leidingen onder de vloer lekken. Hoe krijg ik zekerheid zonder te breken? wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 27 september 2008 Waren het van ouds vooral meu belmakers, be drijven en interi eurbouwers die bij hem aanklopten, de laatste tijd constateert meubelspuiter Harry Buiter steeds vaker dat ook parti culieren hem weten te vinden. De zaken gaan zelfs zo goed, dat de zaak om uitbreiding schreeuwt. Buiter begon drie jaar geleden voor zichzelf na vijftien jaar be drijfsleider bij een soortgelijk be drijf te zijn geweest. Inmiddels heeft hij vier man personeel in dienst en is hij verhuisd naar een gloednieuw bedrijfspand op een pas opgeleverd industrieterrein in het Groningse Leek. „Was het in het begin pak 'm beet 8o procent industrieel werk en 20 procent voor particulieren, nu ligt die verhouding al zo'n beetje op 60-40", zegt Buiter. „Het komt steeds vaker voor dat mensen hun oude spullen niet meer weg gooien, maar ze een tweede leven gunnen. Dan komen ze bij mij Een grote tafel wordt in de spuiterij van Harrie Buiter gespoten. om ze over te laten spuiten. Don kereiken kasten kunnen we logen en weer blank maken, maar er kan ook een dekkende laag hoog glans overheen." Buiter 'doet' veel piano's, maar ook meubels van de kringloop winkel. „Mensen zien een kastje of een tafeltje voor een paar tien tjes, dat echter niet helemaal bij de rest van het interieur past. Als je dat voor 70 of 80 euro in de goede kleur laat spuiten, heb je voor rond de 100 euro iets dat he lemaal naar je zin is." Het opkalefateren van verouder de, verkleurde of niet meer in de smaak vallende keukens slokt al leen al een groot deel van de spuitcapaciteit op. Buiter: „Tien jaar terug waren die foliekeukens erg in de mode, met van die glan zende deurtjes met folie erop. Dat folie begint nu her en der los te ra ken, vooral in de buurt van ovens, koffiezetapparaten en ande re warmtebronnen. Geen ramp, want er komt meestal een mooie mdf-plaat onder tevoorschijn, die wij weer goed kunnen behande len. Maar we doen ook wel gloed nieuwe keukens. Een tijdje terug nog, eentje van wel 40.000 euro. De met zorg uitgezochte kleur bleek toen ie eenmaal geplaatst was, het toch net niet te zijn. Of ze komen met een nieuwe keu ken van Ikea, die in de goede kleur niet leverbaar was." Behalve met hout en mdf werkt Buiter op experimentele basis ook met diverse metaalsoorten. Het proefstadium al wat ont groeid, is het spuiten van glaspla ten. Die dienen in keukens steeds vaker als volkomen gladde vervan ging van de tegelwanden achter het aanrecht. De meubelspuiterij heeft een ei gen kleurenmengsysteem. Aan vankelijk nog gewoon met de hand op een elektronische weeg schaal volgens stapels recepturen, nu computergestuurd. Meer dan duizend kleuren levert Buiter, in beits en kleurlak. Alle meubels en keukens worden in hoogglans of zijdeglans met tweecomponentenlak gespoten, met zo veel mogelijk het behoud van de oorspronkelijke structuur of houtnerf. Vanwege de speciale applicatie- en droogtechnieken en het kunnen naleven van de strenge regels voor de juiste ar beidsomstandigheden, wordt er alleen in de meubelspuiterij zelf gewerkt. Bij keukens gaat het dan doorgaans om de kastdeurtjes, de lijsten en de ladefronten, de rest moet de klant zelf thuis in de juis te kleur (laten) bijlakken. „Het was in het begin moeilijk een goed verhaal aan de bank te vertellen om een lening voor het bedrijf te krijgen, want niemand wist wat ik deed en wat het was. Nu gaat dat al een stuk gemakke lijker. Ik merk ook dat als ik één keer iets in een straat heb gedaan, er altijd meer klanten komen uit diezelfde straat. Of uit dezelfde fa milie, dat praat zich dan toch rond. Het is leuk om te zien dat mensen enthousiast zijn over wat je doet. Wat dat betreft is het dankbaar werk." W Reageren? redactie.wonen@wegener.nl foto's Duncan Wijting Voordat het spuiten kan beginnen, moet eerst worden geschuurd. SI www. harrybuiter-meubelspuiterij.nl www. degeldersemeubelspuiterij.nl www.jansenschilderwerken.nl www. meubelmakerijvanschaik.nl www.uithoff.nl www.spuiterijvanbinsbergen.nl www.vissermeubelspuiterij.nl www.meubelspuiterij.nl www.hoflandcoatings.nl www.sprado.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Briefschrijver Ron Mulderij is rade loos: hij weet niet meer hoe hij ze omhoog moet krijgen. Twintig jaar geleden, toen hij de hemelsleutels Sedum Herbstfreude) plantte, was er nog geen vuiltje aan de lucht. „Ik had prachtige exemplaren met kleu rige bloemschermen in de herfst." Maar de laatste jaren zakt de Freude in: „De stengels gaan plat liggen zo dra de bloemschermen groeien en bloeien. Wat kan ik hier aan doen?" Ik bel Romke van de Kaa, expert in bloemetjes en bijtjes. „Om omval len te voorkomen, heb ik een tuin manstrucje: zet in het vroege voor jaar, voordat de plant uitloopt, een tuinvork onder de pol hemelsleut els. Wip de pol weinig zachtzinnig op, zodat je de wortels voelt bre ken. Laat de pol zakken. De stengels worden dat seizoen minder lang, maar zijn wel steviger en vallen niet uit elkaar." Deze behandeling werkt ook bij andere risicogroepen zoals floxen, asters en ooievaarsbekken. De familie Wouters heeft een pro bleem. Omdat de cv-installatie om de vijf weken moet worden bijge vuld, vermoeden zij dat er 'ergens' een lek in de leiding zit. Zichtbare wateroverlast op de vloer zien ze niet. De enige plek waar geen zicht is op de leidingen, is in de verwar- mingsput. Die is ook droog, maar toch wordt daar lekkage vermoed. „Hoe kun je dit opsporen zonder de hele vloer te moeten openbreken?" Lastige bijkomstigheid is dat de fa milie in een straat woont die als 'de eendenpoel' bekendstaat. „We heb ben altijd water onder ons huis. Een x-aantal liters meer valt niet op." Ik vraag een loodgieter. „Vaak is het probleem verholpen als expansievat en overstortventiel zijn vervangen. Maar ik zou eerst de installatie op 'zwetende' koppelingen checken." Geen resultaat? Bel een lekdetectie- bedrijf. Zij speuren met moderne ap paratuur naar lekkages. Niet goed koop, maar dat is breken evenmin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 147