35 wonen wil geen 'design-ster' zijn de klassieker 'Niet iedereen vond 'm mooi' Het winnen van de Woonbeurs Pin voor zijn hele oeuvre geeft Bey een dubbel gevoel. „Erkenning is al tijd fijn. Maar het is een beetje vreemd om het te krijgen, terwijl ik helemaal niet zo in die wereld zit. Ik wil niet meer dat het over Jurgen Bey gaat, maar over de stu dio: (Rianne) Makkink Bey. Wij werken met meer mensen. Ieder een heeft een eigen insteek en in breng, de een is jong en de ander ouder, er zijn technici en esthetici. Dat bepaalt ons succes." De jury van de Woonbeurspin prijst Bey om zijn 'ambitie dingen te analyseren. Hij is wereldwijd be kend dankzij creaties die geïnspi reerd zijn door hergebruik van ma terialen en producten, de weten schap én de dichtkunst.' Vorig jaar won Studio Job Smeets de Pin. www.jurgenbey.ril www.woonbeurs.nl PZC Zaterdag 27 september 2008 ontwerp Congo stoel (circa 1952). ontwerpers Theo Ruth is de ontwerper van deze stoel, die uit twee eenvoudig in elkaar te steken delen bestaat. Ruth ont wierp deze stoel in opdracht van Artifort. In 1955 ontwierp Ruth, die voor Artifort naast 'gewone' ontwerpen vooral spe ciale opdrachten voor zijn reke- king nam als de inrichting van passagiersschepen, een bekend exemplaar mét armleuningen, de Pinguin. eigenaar Jan en Coleta Mutsaers. wanneer gekocht In 1957 bij het Brabant Woonhuis in Til burg. De eigenaren weten dat nog zo goed omdat dat jaar een medewerker van die zaak hun nieuwgebouwde woning heeft ingericht. De Congo stoel maakte deel uit van dat nieuwe interieur. waarom gekocht „We vonden de stoel destijds heel modern en vooral mooi", zegt Jan Mut saers. Maar dat laatste vond niet iedereen. Maar weinig mensen hebben volgens Mut saers destijds (hardop) laten blijken gecharmeerd te zijn van de Congo. prijs „Geen flauw idee wat we er toen voor hebben betaald." En de huidige waarde? „Ik weet het niet. Als ik nu zo naar de stoel kijk, zie ik alleen dat hij dringend toe is aan een grondi ge restauratie." te koop Niet nieuw leverbaar. Wellicht heeft de liefhebber ge luk bij een antiquair, brocante- winkel of op kunst - en antiek veilingen (zie www.kijkdag.nl voor adressen). Op internet kun je voor een vraagprijs van 200 euro een exemplaar vin den (www.marktplaats.nl: tref woorden 'congo' en 'stoel'). Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar redactie.wonen@wegener.nl maatschappij de Oorfauteuil, stoelen met enorme oren. Als je er twee te genover elkaar zet, ontstaat een 'mi- nikamertje' en kun je rustig en onge stoord met elkaar praten. „Ik zie me zelf als een onderzoeker. Ik kijk naar de wereld om me heen en probeer veranderingen te zien. Misschien kan ik als ontwerper producten be denken die daarbij passen." Of het nu een stoel is, de inrichting van een park of een gebouw, dat maakt Bey helemaal niks uit. En hij is kritisch, zeker als het om duur zaamheid gaat. Produceren om te produceren is hem een doorn in het oog. Hergebruik van bestaande mate rialen of'afval' ligt hem beter. In de toekomst wil hij zich meer rich ten op de publieke ruimte. „Onze pri- véruimte is schaars en duur, terwijl we buiten, in het groen of de stad, zo veel ruimte hebben. Ook daar is design nodig. Denk aan banken, ver lichting en inrichting van parken." In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Jan en Coleta Mutsaers bij hun Congo stoel. foto jan Mutsaers Voor Interpolis maakte Jurgen Bey deze stoelen. In de lobby vormen ze ge makkelijke, intieme praatplekjes. foto's GPD wonen@wegener.nl 024-3650509 verpakking en stoel ineen. Twee on derdelen die je uit de doos drukt, vormen samen met zes losse delen die erin zitten het bouwpakketje tot een kruk. Hij maakte ook een versie voor kinderen, net als een sa lontafel-en lampen van kartonnen doosjes. „Mensen reageren heel po sitief op de kartonnen meubels", vertelt Graas. „Tot ze de prijs zien. Blijkbaar vinden ze 69 euro voor een kartonnen stoel dan toch duur. Maar ja, ik gebruik wel extra sterk karton en kies voor het duurdere plotten in plaats van stansen om de vorm uit te snijden. Dat geeft veel nettere randen en dat is toch mooier voor een stoel." Meubels van dozenkarton zijn niet helemaal nieuw. De Amerikaanse architect Frank Gehry maakte in 1972 misschien wel het icoon van de kartonnen meubels. De Wiggle Side Chair met zijn golvende vorm wordt nog steeds gemaakt en ver kocht door meubelproducent Vitra. Volgens woordvoerder Marianne van Dodewaard is het 'echt een stoel voor de liefhebber'. Goedkoop is deze stoel dan ook niet, de natu relversie kost 650 euro. Gehry heeft wel een oplossing voor mensen die niet houden van de doffe papier- bruine kleur van karton. Zijn kar tonnen meubels zijn er ook in wit gelakte versie. Ondanks de bezwaren neemt het gebruik van karton voor in huis nog steeds een vlucht. De Britse Gi les Miller gooide de afgelopen twee jaar hoge ogen tijdens de jaarlijkse meubelbeurs in Milaan. Hij presen teerde daar luchtige lampen met bloemmotief en tafeltjes en kasten met krulvormen en ranke pootjes. Op zich niets bijzonders, maar Mil ler staat sindsdien niet zomaar be kend als de 'Cardboard King' (Ko ning Karton). De hele serie is ge maakt van karton. Een heel huis van karton kan ook, in elk geval in kinderformaat. De kartonnen vouwhuisjes van het Ne derlandse Kidsonroof zijn inmid- goed. Via de webwinkel en sinds kort zijn ze ook in de Amsterdamse winkel Egg Mercantile. Overigens draait het vaak vooral om het statement dat de ontwer pers maken, want lang niet alle pro ducten zijn echt 'eco' en lang niet al het gebruikte karton is gerecycled. Wie zeker wil weten dat het karton nen meubel is hergebruikt, maakt het zelf Dat kan. De Foldschool, een initiatief van de Zwitserse archi tect en designer Nicola Enrico Stau- bli, behelst een heuse vouwschool op het internet. De wereldverbete raar verstrekt daar gratis handleidin gen voor drie zelfmaakmeubels: een krukje, een stoel en een schom melobject. Het enige dat je ervoor nodig hebt, zijn een paar flinke kar tonnen dozen, een regenachtige za terdag en een portie geduld, zo be looft Staubli. Dat de kartontrend echt een feit is, bewijst Snurk Dekbedden van de Nederlandse Peggy van Neer. Want niet alleen het materiaal zelf, maar ook de print ervan doet het goed. Haar dekbedovertrekken met le vensechte foto van kartonnen do zen zijn een regelrechte hit. „Het be gon eigenlijk als een grap. We von den dekbedovertrekken vaak maar saai en tuttig. De print van een kartonnen doos leek me veel spannender. En ik ben blijkbaar niet de enige, want van het dekbed zijn er inmid dels duizenden verkocht." Wie ervoor kiest onder deze 'kartonnen doos' te slapen, steunt bovendien dakloze jonge ren - kartonkenners bij uitstek: 40 procent van de opbrengst van dekbed Le Clochard gaat naar Stichting Zwerfjongeren. SI www.eggmercantile.com www.davidgraas.nl www.foldschool.com www.farmdesigns.co.uk www.le-clochard.com www.kidsonroof.nl M Reageren? redactie.wonen@wegener.nl dels ingeburgerd bij kleine bewo ners die er niet alleen in spelen maar ze vaak ook beschilderen of beplakken. De huisjes zijn zo popu lair dat het bedrijf ook een mee- neemversie maakte voor onderweg of op vakantie. Karton kan ook heel gezellig zijn. Het Amerikaanse Cardboard Safari maakt puzzels van karton waarvan je in een handomdraai een herten- of neushoornkop maakt voor aan de muur. Niet alleen milieu- maar ook diervriendelijk, en dat slaat aan. De dierenkoppen verkopen Maak dit kartonnen krukje zelf met de beschrijving van de Foldschool. Ouderwets gevoel, nieuwe vorm. Een jachttafereel in karton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 145