Duyvendak wil het graag uitleggen 'Het is belangrijk dat mensen beseffen dat verworvenheden als het stakingsrecht zijn bereikt met behulp van burgerlijke ongehoorzaamheid.' Marjolein van de Water van XminY PZC Zaterdag 27 september 2008 I 1 3 Wijnand Duyvendak Wijnand Duyven dak gaat voor 'Trots op Acties' morgenavond in De Balie in debat met enkele honderden men sen. De GroenLinkser bekende on langs betrokkenheid bij acties die hij nu afkeurt. De bekentenis kost te hem zijn Kamerzetel, en de spijtbetuiging kwam hem weer op kritiek te staan van actievoerders. U treft morgen veel oude en nieuwe activisten. Bent u niet bang dat u de volle laag krijgt over uw 'gedraai'? „Helemaal niet. Ik kijk uit naar het debat! Juist aan mensen die heel veel kritiek hebben uit de activisti sche hoek, wil ik het uitleggen." Sommige reacties waren wel erg hef tig sinds uw vertrek. „Ik ben al op verscheidene bijeen komsten geweest. Daar liepen de meningen erg uiteen. Ik heb er ver trouwen in." Wat hoopt u uit te leggen? „Dat het moeilijk is zoveel jaren la ter te oordelen over de acties uit die jaren. Veel actievoerders van nu hebben te weinig weet van de situatie destijds, je kunt niet zeg gen dat Nederland toen een onde mocratisch land was. Dat daarom alle vormen van actie gerechtvaar digd waren." Te weinig kennis over die jaren? „Er wordt nu te weinig onder scheid gemaakt tussen verschillen de actievoerders. De harde aanpak van het kleine RaRa domineert de berichtgeving en de veel grotere Vredesbeweging raakt onderge sneeuwd." Waar ligt de grens van het actievoe ren tegenwoordig voor u? „Die is niet van de laatste tijd, hoor. Ik denk er al twintig jaar zo over: je hoeft als activist niet per se binnen de wet te blijven, maar wel binnen de rechtsstaat. Dat be tekent dat je er open over moet zijn en dus ook bereid om voor de rechter te staan." Is actievoeren, in Nederland niet een beetje ingezakt? „Zo zie ik het niet. Voor grote the ma's is er minder actie. Maar als bijvoorbeeld auto's te hard door een straat rijden, dan komen bur gers veel sneller in beweging." Leukste Actie Provo-acties - Delft/Amsterdam, jaren '60 De Provo-act/es in de jaren zestig, zo als het werpen van rookbommen tijdens de rijtoer bij het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus (foto), zijn als een geheel genomineerd. Bestel Actie Leukste Actie De ME-bus van Greenpeace - 25 januari 2001 De politie was massaal uitgerukt om ervoor te zorgen dat een transport kernafval van Dodewaard naar de verwerkingsfabriek in Sellafield kon plaatsvinden. Gekleed in blauwe overalls en rijdend in een oude tweedehands ME-bus slaagden actievoerders van Greenpeace erin het politiecor- don te passeren en het kerntransport enkele uren te vertragen. seerd. Een tegengeluid ontbreekt bijna volledig", verklaart Marjolein van de Water van XminY de actie verkiezing. „De acties van toen in Nederland kun je niet los zien van de tijd. En in de jaren tachtig wa ren veel mensen er juist heel blij mee. Het diende volgens ons een groot maatschappelijk belang." Na Duyvendaks bekentenissen in zijn boek, kwamen ook andere po litici om hun 'actieverleden' onder vuur te liggen. PvdA-minister Jac queline Cramer moest zich verde digen omdat haar naam in 1986 stond onder een steunbetuiging voor publicatie van de gestolen EZ-documenten met plannen voor nieuwe kerncentrales. In de Tweede Kamer stelde de WD vragen over het krakersverle den van staatssecretaris Jet Busse- maker (PvdA) en zelfs Rita Ver donk wordt haar - al dan niet ver meende -betrokkenheid bij de ge welddadige Nijmeegse kraakbewe ging nu nagedragen. Burgemeester Cohen moest het in de Amsterdamse raad opnemen voor zijn wethouder Maarten van Poelgeest (Groenlinks) omdat die weigerde buitenwettelijke acties bij voorbaat te verwerpen. Oud-ac tivist Van Poelgeest zei in NRC Handelsblad zelf dat de rancuneu ze onderstroom tegen links zicht baar is geworden. „De agressie is echt onvoorstelbaar. Een genuan ceerde discussie over de betekenis van de jaren tachtig is onmoge lijk." Met nieuwe publiciteit voor de ac ties uit het verleden wil Trots op Acties daarin verandering brengen. Van de Water: „Of we acties met veel geweld en gewonden hebben geweerd? Nee. De nominaties zijn zo min mogelijk gecensureerd. De moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh hebben we wel gewei gerd. We gaan ons als jury uitspre- ken over effectiviteit en nut van ac ties waar een ideologie achter zat en waarvan het doel was positieve maatschappelijke veranderingen te weeg te brengen; niet over acties om individuen uit te schakelen." :n 18 t/m 21 sept ember 1981 rntaties met de ME, leidden ertoe dat het thema eorganiseerde logistieke operaties. Domste Actie Geen Woning, Geen Kroning! - Amsterdam, 30 april 1980 Voor velen het hoogte- dan wel dieptepunt van activisme en verzet tegen de overheid. Het gebrek aan woningen was voor de kraakbeweging aanleiding tot een massale protestactie tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix in Amsterdam. Massale rellen, uitgebreid live door de media verslagen, ontsierden de feestdag en deed bij veel Nederlanders toen al de sympathie voor het actievoeren verkillen. Domste Artie Verstoring bijeenkomst CD/CP - Kedichem, 29 maart 1986 Anti-fascisten verstoorden met rookbommen een bijeenkomst van de twee extreemrechtse partijen. Als gevolg van de brand die daardoor uitbrak, verloor Wil Schuurman (hier op de foto met Hans janmaat) secretaresse en vriendin van de CP-leider, een been. Beste Actie Bezetting bos Schinveld tegen kap - januari 2006 Actievoerders van GroenFront! en STOP awacs bezetten de Schinveldse bossen die moesten wijken voor de Amerikaanse vliegtuigen. Tenslotte werd het bos toch gekapt. Beste Domste Actie Demonstratie Dam/Museumplein tegen Balkenende-ll - 2 oktober 2004 Rasechte actievoerders verwerpen deze demonstratie omdat die vooral voortkwam uit partijpolitiek en werd geïnitieerd door met het CDA en WD concurrerende politieke partijen SP, Groenlinks en PvdA. Domste Actie |f Omtrekken standbeeld Joost van den Vondel - Amsterdam, 1982 Na ontruiming van het kraakpand Vondelstraat 36 moest het beeld van de dichter naar wie de straat genoemd was eraan geloven. Het beeld ging om, de sokkel werd besmeurd en het hoofd meegenomen. Domste Actie RaRa aanslag op huis Aad Kosto - Grootschermer, 13 november 1991 Aad Kosto met zijn kat in de armen nadat radicalen zijn huis hadden opgeblazen. Dit beeld vergrootte de sympathie voor de staatssecretaris van Vreemdelin genzaken, terwijl de actievoerders juist van hun afkeer van zijn beleid blijk wilden geven. De daders zijn nooit gepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13