Geen nieuwe Stop uritzdi <fAroFe 1 2 Zaterdag 27 september 2008 PZC Geen zin in Beste Actie Blokkades 1 2 van kerncentrale Dodewaard -19 en 20 oktober 1980 De blokkades van de kerncentrale en de daarmee gepaard gaande massale confi kernenergie in Nederland nog ajtijd beladen is. De blokkades waren grote, goed i kernwapens in europa Genomineerd in de categorie Beste Actie Kraak en ontruiming Vondelstraat - Amsterdam, 29 februari t/m 3 maart 1980 Genomineerd omdat het verzet van de krakers tegen de politie 'eerlijk en echt' was. Beste Actie Demonstratie 'Kernwapens de wereld uit' - Amsterdam, 21 november 1981 Het bijbehorende logo van Opland liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Beste Actie Blokkades en demonstraties Piersonstraat - Nijmegen, februari 1981 Blokkade- en kraakacties wisten de bouw van een parkeer garage te verhinderen. In plaats daarvan liet de gemeente ter plaatse woningen bouwen. Daar gingen echter ontruimingen aan vooraf waarbij de politie groot materieel inzette. Beste Actie Acties voor behoud Amelisweerd - bij Utrecht, 1971 t/m 1982 jarenlange campagnes, het plaatsen van boomhutten en verzet tegen door ME-beschermde houthakkers, leidde er tenslotte toe dat het bos bij Amelisweerd grotendeels gespaard bleef en de geplande snelweg een flink stuk smaller werd dan de bedoeling was. WERKJ Actievoerders uit de jaren tachtig hebben het zwaar te verduren. Wat toen werd gedoogd en vergoelijkt, tolereert Nederland niet meer; met terugwerkende kracht. Als tegengeluid houden trotse activisten de verkiezing van de beste actie sinds 1968. door John Jas en Chris Halkes foto's ANP Beste Actie Massademonstraties en acties tijdens Eurotop - Amsterdam, juni 1997 Uit heel Europa kwamen 50.000 actievoerders naar Amsterdam om te demonstreren tegen de Europese top. Sommigen ketenden zich vast op de Dam. Beste Actie RaRa Makro's -17 september 1985 t/m 19 januari 1987 Door links en rechts afgekeurd, maar wel effectief. Nadat de Revolutionaire Anti-Racistische Actie (RaRa) verscheidene vestigingen van de Makro in de as had gelegd, besloot moederconcern SHV zich uit Zuid-Afrika terug te trekken. Tegen dat land gold toen een economische boycot wegens het apartheidsregime. De schade aan de Makro-vestigingen liep in de vele miljoenen. Op de foto spuiten brandweerlieden vanaf het dak water in een nog smeulend Makro-complex. Van lidmaatschap van RaRa zijn wel mensen verdacht geweest, maar er is nooit iemand veroordeeld. "W" "W" et is belangrijk II dat mensen be- seffen dat grote I verworvenheden *1. JL. als het vrouwen stemrecht, het stakingsrecht en de acht-urige werkdag zijn bereikt met behulp van burgerlijke onge hoorzaamheid." Marjolein van de Water is woordvoerder van XminY, een fonds dat wereldwijd financiële steun verleent aan groe pen die actievoeren. Nu steunt het 'solidariteitsfonds' de groep Trots op Acties bij een poging tegengas te geven aan de huidige verkette ring van actievoerend Nederland in de jaren tachtig. Trots op Acties bestaat uit activisten die zich juist helemaal niet schamen voor wat ze indertijd hebben uitgehaald. Sa men met XminY organiseren zij daarom een 'actieverkiezing' waar voor iedereen via internet acties uit de periode 1968-2008 kon voor dragen. De jury bestaat naast Van de Wa ter onder anderen uit directeur Liesbeth van Tongeren van Green peace, de Rotterdamse columniste Carrie, advocaat Ties Prakken, en kele journalisten en natuurlijk ac tievoerders. Morgenavond maken zij tijdens een feestelijke bijeen komst in De Balie in Amsterdam bekend welke acties zij de beste, leukste, domste en 'beste toekom stige' actie vinden. In totaal zijn 179 acties genomineerd, verdeeld over de vier categorieën. De ter beschikking gestelde prij zen omvatten artifacten uit het his torisch erfgoed van het actiewe zen. Zo zijn daar een droogboeket bloemen dat in 1985 in het hek van vliegbasis Woensdrecht is ge stoken, originele buitgemaakte do cumenten en een koperen haak waarmee in 1982 gepoogd is kort sluiting te veroorzaken in de kern centrale van Dodewaard. XminY levert de grootste prijs: het fonds belooft de winnende 'beste toekomstige actie' te financieren. Dat kan fors uit de klauwen lopen. Onder de nominaties daarvoor be vinden zich naast kleine doelstel lingen als het vinden van een huis voor een gehandicapt kind, ook voorstellen voor het op grote schaal stukslaan van SUV's en zelfs de complete 'vernietiging van het kapitalisme in 2050'. Het programma in De Balie omvat een debat met Wijnand Duyven- dak die met de publicatie van zijn boek in augustus ongewild het startschot gaf voor het verguizen van activisten uit de jaren tachtig. Hij is, met zijn inmiddels fameuze inbraak in het ministerie van Eco nomische Zaken, dan ook twee maal genomineerd: eenmaal bij beste en eenmaal bij domste actie. „Rechts domineert nu de discus sie. Activisten worden gecriminali-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12