23 reizen Skileraar worden? 'In Deutsch, bitte!' 4^rst»o in het kort Nederlandse skileraren zijn geliefd. Maar ze moeten het vak wel eerst leren. Johan Bosveld deed de ski's onder en oefende mee. "AtfaV BI reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 27 september 2008 fit In de meeste skiplaatsen zijn ski leraarcursussen. Wij volgden de Anwartercursus bij Tiroler Skischule Gerlos Red Eagles. Voor de 14-daagse opleiding be taal je zo'n 900 euro (all-in). info: www.skischule-gerlos.com Je kunt ook een opleiding in Ne derland volgen. Informeer wel of het diploma geldig is in het bui tenland. Organisaties die oplei dingen verzorgen, zijn bijvoor beeld Snowsportsacademy en de Nederlandse Ski Vereniging. SI www.snowsportsacademy.nl www.wintersport.nl at is toch geen ski- I ën", moppert de norse man die ons M zojuist heeft ver- teld dat hij de ko mende dagen onze skileraar is. We moeten allemaal even 'voorskiën' om te bewijzen dat we goed over weg kunnen met de lange latten. En laten we nu altijd hebben ge dacht dat we voortreffelijke skiërs zijn, voor wie een zwarte piste nau welijks nog een uitdaging is. De officiële skileraar van het Tiro ler Skilehrer Verband maakt korte metten met deze eigendunk. We moeten van voren af aan begin nen. De 'pflug', het skiën met de punt van je latten naar elkaar toe, was iets dat de meesten van ons sinds hun kleutertijd niet meer hebben gedaan. Nu moeten we er, alsof we een beginnersklasje zijn, uren op oefenen. Sabine Lantsber- gen moet van onze leraar voorop: „Nein, Fraülein, dass machen Sie völlig falsch." De vorige avond hebben we van Roland Wanner, eigenaar van 'Tiro ler Ski Schule Gerlos Red Eagles', al te horen gekregen dat het de op leiding tot skileraar geen pleziercur- sus is. Er moet keihard worden ge werkt om als 'Anwarter' te slagen. Niet alleen zullen we dagen achter een moeten trainen om alle oefe ningen precies uit te voeren zoals het vuistdikke handboek voor schrijft, maar in de avonduren moet geblokt worden op de theo rie: bergkennis, EHBO, materiaal kennis en wat kinderpsychologie. De deelnemers hebben zich opge geven voor de opleiding tot skile raar bij de Red Eagles, de oudste skischool in het bekende winter sportoord Gerlos in Oostenrijk. In december begint hun opleiding. Niet alleen de Red Eagles zijn elk jaar op zoek naar nieuwe (vooral Nederlandstalige) leraren, ook de andere skischolen in de meeste an dere wintersportplaatsen kennen de Anwarterklasjes, zoals de aanko mende skileraren worden ge noemd. Nederlande skileraren zijn geliefd vanwege het grote aantal Nederlandse toeristen. Op de eerste echte lesdag is ieder een ruim op tijd bij de lift, want het eerste dat we geleerd hebben, is 'Pünktlichkeit', zorg dat je altijd op tijd bent. De tweede regel is: wees communicatief. Dat spreekt voor zich, lijkt ons. Maar het moet wel allemaal in het Duits, ook al krijgen we straks misschien een klasje met alleen Nederlandse kin deren. En wat die kinderen betreft, Roland Wanner kan er niet vaak genoeg op hameren: „De skileraar is verantwoordelijk voor zijn kinde ren. Hij of zij neemt de verant woordelijkheid gedurende de les over van de ouders. Ouders moe ten er zeker van zijn dat ze de skile raar blind kunnen vertrouwen." En hoe goed we ook kunnen ski ën, vervolgt Wanner, het gaat er om dat we de goede persoonlijk heid hebben, dat is belangrijker dan met 100 kilometer per uur naar beneden kunnen suizen. „Wij moeten onze gasten gelukkig ma- ken, je staat elke dag vier uur met ze op de piste. Ze moeten weten dat jij er voor hun bent." De redenen waarom iemand skile raar wil worden, lopen uiteen. Ray mond Rensen (23) uit Leimuiden wil graag iets gaan doen in de toe ristische sector. Hij wil niet alleen als skileraar werken. „Veel skilera ren doen er ook iets in de horeca bij." Rinkse van Huizen (21) uit Wartena is gestopt met haar kunst opleiding. „Ik zag de advertentie en het leek me wel leuk een tijdje naar het buitenland te gaan. Mis schien blijf ik hier wel." Het meest ambiteus is Roy van Zutphen (19) uit Veghel: „Ik volg een sportoplei- ding en wil graag skileraar worden. Mijn streven is om meer diploma's voor skileraar te gaan halen." Gedurende twee dagen voorafgaand aan de ei genlijke cursus worden we klaargestoomd door Marriëlla de Koning (34) en Walter Rambossek (47), alias Rambo. De laatste is een stoere, door de zon ge bruinde skileraar die misschien qua spieren wel een beetje een Rambo lijkt. Maar waar de echte Rambo niet verder komt dan wat mompelen over bloed en wraak, is deze Rambo een zeer aimabele en praatgrage skileraar annex sport schoolhouder. Hij spreekt bijna vloeiend Nederlands dankzij een talenknobbel die hij van zijn vader heeft geërfd. Marriëlla de Koning komt uit Nederland, maar woont sinds vijfjaar in Oostenrijk. Lesge ven doet ze nog maar weinig, ze runt tegenwoordig de skischool. Na het warmdraaien met Rambo en De Koning gaan de cursisten echt aan de slag. Ze hebben het niet makkelijk. Doorlopend wor den ze op hun fouten gewezen en af en toe vloeien de tranen rijke lijk. Nadat ze 's avonds doodmoe in hun pension komen, is er geen tijd voor après-ski. Er moet gestu deerd worden. Als Niels Braakman (25) uit Nijverdal 's ochtends een beetje grauw van het te lang door leren aan zijn eerste zelfstandige les begint, wordt hij meteen streng toegesproken: „In Deutsch bitte." Dan, na twee weken is het zover. De examendag is aangebroken. Door de zenuwen kon menigeen nauwelijks zijn of haar ontbijt naar binnen krijgen. Ze moeten drie praktijkoefeningen doen, voor twee moeten ze slagen, anders volgt een herkansing. Daarna is het tijd voor de theorie. Zo'n hon derd ski-leraren in wording mel den zich bij een restaurant waar ze zich over allerhande vragen (in het Duits) moeten buigen. Niels Braak man mag later terugkomen omdat hij vanwege zijn dyslexie niet alle vragen in één keer afkreeg. Uitein delijk slaagt iedereen van het groepje waarbij wij ons hadden aangesloten. Diezelfde dag nog ontvangen de 'Anwarter' hun 'Skiausweis'. Ze krijgen een dag vrij en dan begint het echte werk. Dankzij hun diplo ma kunnen ze meteen als leraar aan de bak. Raymond van Huizen (21) uit Wartena: „Je wordt op je eerste dag meteen in het diepe ge gooid." En Sabine Lantsbergen (18) vult aan: „Ik stond 's ochtends met mijn kindergroepje op de piste en dacht, oh jee, wat moet ik nou doen. 's Avonds heb ik mijn theo- rieboek nog maar eens doorgeke ken. Uiteindelijk was het hartstik ke leuk, hoewel er wel ontzettend vervelende kinderen tussen zitten. Ik heb zelf geen kinderen, maar ben voor de komende tien jaar van mijn kinderwens genezen." w Reageren? redactie.reizen@wegener.nl redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Charter naar 'best bewaarde Ierse geheim' krijgt vervolg De exclusieve charter van Buro Bri tain, in samenwerking met lucht vaartmaatschappij VLM, naar Coun ty Donegal in Ierland, is dit jaar een succes gebleken. Vanaf april tot en met september vloog een Fokker 50 wekelijks vanaf Rotterdam Airport rechtstreeks naar Carrickfinn Inter national Airport in Donegal. De be zetting op de vluchten was volgens verwachting. De charter naar dit 'best bewaarde geheim' in Ierland krijgt volgend jaar een vervolg. www.buroscandinavia.nl Website met informatie over dure vliegstoelen De nieuwe website www.letsfly.nl verdiept zich in vliegen in business first class. LetsFly biedt op één handige website alle informatie over business class, first class, premium economy class en frequent flyer pro- gramma's. Foto's geven de bezoeker een compleet beeld van wat men kan verwachten. Veelvliegers wor den op hun wenken bediend met 'tips en tricks' voor upgrades, het sneller sparen en besteden van vlieg- mijlen én speciale aanbiedingen. LetsFly heeft informatie van verschil lende maatschappijen gebundeld. Extra drukte verwacht tijdens voorjaarsvakantie D-reizen ziet dit jaar extra drukte op de vakantiemarkt doordat de voorjaarsvakantie 2009 in Neder land, België, Frankrijk, Engeland en delen van Duitsland met elkaar sa menvallen. D-reizen adviseert daar om vroeg te boeken. D-reizen biedt tot 1 december de mogelijkheid kos teloos om te boeken naar een ande re accommodatie. Ook tijdens de kerst- en krokusvakantie is veel vraag naar wintersport- en zonbe- stemmingen. Per zeilschip op expeditie naar Antarctica De Bark Europa maakt komende winter opnieuw vijf expedities naar Antarctica. Daarom houdt de rederij 1 oktober een informatieavond. Voor geïnteresseerden de gelegen heid kennis te maken met de reizen naar Antarctica. Vanaf het meest zui delijke punt van Argentinië steekt het schip de oceaan over bij Kaap Hoorn. In de Antarctische wateren wordt bijna dagelijks geankerd in be schutte baaien en worden excursies gemaakt. www.d-reizen.nl www.barkeuropa.com Geslaagd! De kersverse skileraren vieren in hun spiksplinternieuwe 'werkkleding' een feestje. foto johan Bosveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113