Buitenland Getouwtrek reddingsplan gaat door Verzet groeit tegen privatisering Franse post Tieners lokken politie Keulen in hinderlaag 1 O Zaterdag 27 september 2008 PZC Deel Republikeinen blokkeerde akkoord over financiële sector. Laatste tak beschermde markt wordt in 2011 geliberaliseerd. Offensief in Bajur WASHINGTON - De Amerikaanse politiek ging gisteren koortsachtig door met het zoeken van een op lossing voor de kredietcrisis. Presi dent George Bush zei in een ver klaring dat er nog steeds onenig heid is omdat 'het voorstel groot is, en de reden dat het groot is, is dat er een groot probleem is'. De Amerikaanse regering wil 700 miljard dollar besteden aan een reddingsplan voor banken en on derhandelt met een aarzelend Con gres over toestemming. Het plan om de financiële sector te redden is zeer omstreden, omdat de belas tingbetaler opdraait voor de puin hopen die financiële topmannen hebben gecreëerd. Donderdagavond leek er een prin cipeovereenkomst te zijn bereikt en was er zicht op een definitief akkoord. Maar conservatieve Repu blikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden gooiden roet in het eten met de presentatie van een alternatief plan. Bush zou vol gens een woordvoerder bereid zijn een deel van de ideeën van de 're bellen' over te nemen. De Democraten eisen dat veel Re publikeinen in het parlement met het plan instemmen, voordat zij hun fiat geven. De Republikeinse presidentskandidaat John McCain op zijn beurt repte over 'legitieme bezwaren' tegen het plan. De De- W* Er gloorde hoop op een akkoord, maar het Amerikaanse Congres bleef gisteren verdeeld over het reddingsplan van het Witte Huis voor de financiële sector. mocraten beschuldigden hem er vervolgens van dat hij alleen aan zijn eigen kansen bij de presidents verkiezingen denkt. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, Nancy Pelosi, rekent erop dat de parlementariërs uitein delijk overeenstemming bereiken over een reddingsplan. Intussen zorgt het wachten op een definitief akkoord samen met de ondergang van de bank Washing ton Mutual voor veel nieuwe on rust op de financiële markten. De bank werd in de nacht van donder dag op vrijdag geannexeerd door de federale toezichthouders. De bankactiviteiten zijn doorverkocht aan branchegenoot JPMorgan voor 1,9 miljard dollar. De centrale ban ken van EU, Groot-Brittannië en Zwitserland zagen zich gisteren weer genoodzaakt miljarden dol lars in de geldmarkt te zetten. De Republikeinse presidentskandi daat McCain heeft zijn campagne stopgezet om aandacht te beste den aan de kredietcrisis. Op het laatste moment besloot hij deel te nemen aan het eerste grote verkie zingsdebat met de Democratische kandidaat Obama. KEULEN - Drie Turkse tieners uit Keulen die een poging deden om twee politieagenten te overmeeste ren, wilden met de dienstwapens een 'heilige oorlog' beginnen te gen Amerikanen in Duitsland. Dat heeft Josef Rainer Wolf, het hoofd van de afdeling openbare veiligheid van het Keulse Open baar Ministerie gisteren gezegd. De jongens, tussen de 15 en 17 jaar oud, zijn opgepakt en aangeklaagd wegens poging tot moord. Dat de anti-terreurpolitie de jon gens nooit eerder in het vizier had gekregen, wijst er volgens Wolf op dat zij door islamitische haatpropa- ganda op internet tot hun daad zijn aangezet. De jongens zouden hun extreme opvattingen ook niet van huis uit hebben meegekregen. Hun ouders zouden juist westers georiënteerde Turken zijn. De tieners deden dinsdagavond een valse noodoproep om agenten in een hinderlaag te lokken. Met maskers op bedreigden ze de agen ten met oefengranaten en schoten ze met een alarmpistool. De twee agenten bleven ongedeerd. Postbodes zijn helden in Frankrijk. foto Michel Spingler/GPD door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - De Franse post is de derde werkgever van Frankrijk. Werkne mers vrezen voor hun baan nu La Poste gedeeltelijk privatiseert. An dere Fransen zijn bang dat het overheidssymbool bij uitstek uit hun leven verdwijnt. Postbodes zijn helden in Frank rijk. Waar anders kan een film over postbezorgers uitgroeien tot een megakaskraker die met meer dan twintig miljoen bezoekers op een haar na Titanic versloeg als bestbezochte film aller tijden, zo als begin dit jaar gebeurde met Bienvenue chez les Ch'tisOok post bode Francois van cineast Jacques Tati heeft een ereplaats in het col lectieve Franse geheugen. In veel streken van het uitgestrekte en soms dunbevolkte Frankrijk is een postbode meer dan een bezor ger van brieven en pakketjes. De man of vrouw in de gele bestelwa gen is voor talrijke Fransen de laat ste band met de rest van het land. De postbode maakt een praatje met ouderen, bezorgt vers brood of helpt met een klusje. Groot is dan ook de onrust nu het vermaledijde liberalisme uit Brus sel ook La Poste treft. In 2011 zal ook de laatste tak van de Franse postmarkt die nog beschermd is te gen de vrije markt, de bezorging van brieven van minder dan 50 gram, open zijn voor concurrentie. De Franse post, een van de laatste Europese postbedrijven die geheel 'De postbode maakt een praatje, bezorgt vers brood of helpt met een klusje' in overheidshanden is, wil een deel van het kapitaal aanbieden aan private aandeelhouders. De di rectie sluit een verdere privatise ring bovendien niet uit. Met de 3 miljard euro die La Poste in eerste instantie binnen hoopt te halen, moet het bedrijf de concur rentie aan kunnen binden met bui tenlandse postbedrijven. De staats onderneming zou daarmee veran deren in een naamloze vennoot schap. Uit een opiniepeiling blijkt dat Fransen verdeeld zijn over een, al dan niet gedeeltelijke, privatisering van het nationale postbedrijf: 49 procent is tegen, 44 procent is voor. Tegenstanders vrezen dat een geprivatiseerd postbedrijf min der waarde hecht aan de taak als publieke dienstverlener. Hoewel de situatie totaal niet vergelijkbaar is met Nederland, waar de laatste 250 overgebleven postkantoren de komende vijfjaar verdwijnen, vin den veel Fransen het nu al zorg wekkend dat dorpen met tiental len of enkele honderden inwoners hun postagentschap verliezen. Ze vrezen dat ze steeds verder moe ten reizen voor een postkantoor. Bovendien is La Poste na super marktketen Carrefour en catering bedrijf Sodexho de grootste werk gever van Frankrijk. Liefst 299.000 Fransen, ofwel één op iedere ne gentig werkenden, heeft een baan bij de Franse posterijen. Veel postbodes en loketbeambten zijn bang dat het streven naar meer efficiëntie tot grootschalige inkrimpingen zal leiden. RAGHAGAN - Pakistaanse burgers roepen leuzen tegen de Taliban in Raghagan in het stammenge- bied Bajur. Aan de grens met Afghanistan dood de het Pakistaanse leger gisteren elf moslimextre misten. Het leger voert al weken een offensief uit in Bajur, dat onderdeel vormt van het semi-auto- nome stammengebied aan de'grens met Afghanis tan waar Osama bin Laden en andere leiders van Al Qaida en de Taliban zich schuil zouden hou den. Een hoge Pakistaanse generaal voorspelde gisteren dat het leger Bajur in twee tot drie maan den in handen zal hebben, foto Aamir Qureshi/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10