i3 spectrum 'Soms wil ik zo grijs en normaal zijn als de rest van de wereld' PZC Zaterdag 27 september 2008 Arjan Ederveen over zijn werk: „Ik probeer niet te oordelen, maar te laten zien. Ik wil het oordeel aan de kijker laten. Wel raar eigenlijk, want in het dagelijks leven oordeel ik heel snel. Te snel vaak." Zoeken (en vinden) mensen meer lagen in je werk dan jij erin hebt gelegd? „Soms wel ja. Ik heb gewoon een creatief beroep. Ik vorm dingen. Net als een kok die ingrediënten kiest, wat rommelt en roert. Dat is het dan." Valt het zwaar steeds op niveau te presteren? „Ja, maar ik heb ook vreselijke dingen ge maakt hoor. Leuk voor Later bijvoorbeeld en Fly Away. Het valt niet mee als je een recensie leest waarin staat dat de voorstel ling kut is en je moet het nog een halfjaar lang spelen. Dan lig je twee dagen met kus sens over je hoofd in bed." Is '30 Minuten' je mooiste werk? „Toen ik 30 Minuten had gemaakt, zeiden mensen: 'dat overtref je nooit meer'. Dat wilde ik toen niet horen, maar ze hebben wel gelijk gehad. Ik hoop wel dat ik nog iets mooiers maak, maar ik moet niet meer. Ik heb de drang niet meer de lat steeds hoger te leggen. „Voordat ik 50 werd, zon twee jaar gele den, zat ik echt in een depressie. Ik vond het zeer frustrerend dat je zo snel oud bent. Je lijf zakt uit, ze zeggen u tegen je en je kunt minder dan je vroeger kon. Ik heb me heel erg verzet tegen het ouder worden. Ik wilde uit blijven gaan, naar mijn huis in Friesland, televisie maken, film, theater. Totdat je merkt dat het niet allemaal tegelijk meer gaat. Die aanvaar ding duurde twee jaar. Het was een soort puberteit, een overgangsfase. Nu heb ik de rust gevonden om tevreden te zijn." Is tevredenheid de dood in de pot voor een kunstenaar? „Het kan altijd beter, toneelspelen is nooit 'af. Je kunt altijd meer lagen opzoeken of een grap nog beter timen. Ik heb geaccep teerd dat mijn creativiteit in rustiger vaar water is gekomen en dat ik langzamer schrijf Ik vind dat ik een rijk, goed leven heb. Ik ren nog wel van het een naar het ander, maar maak me er minder druk om. Ik krijg geen rode vlekken meer in mijn hals van de zenuwen. Ik denk nu wel eens: hoe deed ik dat vroeger allemaal? Ik schreef, speelde, organiseerde en ging wild uit. En als iets af was, dan was het eerste wat ik dacht: wat nu? Ik was voortdurend aan het jagen." Zelfs in de tijd dat je broers overleden, werk te je stug door. „Van mij is alleen één televisie-uitzending van Kreatief met Kurk niet doorgegaan. Ik heb toen de opnames afgezegd voor een commercial voor een computerbedrijf. Doorwerken is een overlevingsstrategie. Het leidt je af van de realiteit, maar die krijg je vroeg of laat toch op je brood. „De moeilijkste periode was de dood van mijn tweede broer. Dat mijn oudste broer aan zijn ziekte zou sterven, was duidelijk, aids was toen niet te genezen. Mijn ande re broer stierf onverwachts. Bovendien was het de tweede broer die dood was. Ik dacht dat ik al aan de beurt was geweest, dat dit je niet twee keer kon overkomen. Allebei je broers verliezen, dat kan toch niet? Zijn dood had een lange nasleep. Nog steeds moet ik er aan wennen. Soms raak ik ervan in een depressie: waarom moet dit mij en mijn moeder overko men?" „Afgelopen zomer heb ik een toneelstuk geschreven over hetgeen mijn moeder, ze is 83, allemaal heeft meegemaakt. Tocht, heet het. Het is voor de helft autobiogra fisch. De rest is verzonnen. Het is een tra gikomisch stuk dat ik met Jack Wouterse ga spelen bij het RO Theater." Muziektheater met 'Hera', toneel met 'Tocht' en de hoofdrol in de musical 'Hairspray' vol gend jaar. Geen televisie meer? „Theater is veel leuker dan tv. Televisie is drukte, stress, je wordt leeggezogen. To neel is heel ambachtelijk. Je studeert iets in, laat dat zien en krijgt applaus. Toneel geeft rust, ondanks het vele reizen door het land. En Stuk, mijn hond, gaat altijd mee op tournee. Maar na Hairspray wil ik wel weer iets met televisie of film doen." Arjan Ederveen Geboren in Hilversum, 1956. Getrouwd. Bewoont samen met zijn man en hond Stuk een pand in Amsterdam. Alle vrije dagen is hij op zijn land goed in Friesland. Bezoekt na de mavo de eta- leurschool en vervolgens de Kleinkunstacademie. Begint zijn loopbaan als ac teur bij het Werktheater. Wordt bekend als Theo in Theo en Thea, met Tosca Niterink. Het duo maakt tal van televisieprogramma's en een film. Na Theo en Thea gaan ze samen verder in Krea tief met Kurk en Borreltijd. In 1995 verschijnen zeven afleveringen van de serie 30 Minuten. Het docu-drama wordt met een Gouden Kalf en de Zilveren Nip- kowschijf bekroond. In 1999 speelt hij de hoofd rol in de musical Oliver en in 2001 brengt hij De Grote Ver dwijntruc op de planken, een toneelstuk over de demen tie van zijn vader. In 2005 maakte hij voor televisie de serie Wroeten, een ecolo gisch tuinprogramma. Ederveen speelde rollen in tal van toneelstukken en films. Vanaf oktober is hij in de theaters te zien als Fabio in de voorstelling Hera. In het voorjaar speelt hij in de door hem zelf geschre ven voorstelling Tocht. Daar na vertolkt hij de hoofdrol in de musical Hairspray.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101