Meer keuzevrijheid 1 O HUIZENMARKT Henk Bekker van RWS: 'Ook de wijk is gebaat met Te Woon. Minder omloopsnelheid betekent meer stabiliteit en rust in de buurt' tussentijd is gedaald, wordt die verdeelsleutel toege past. „Het kan natuurlijk gebeuren dat de woning markt in de tussentijd elkaar is gestort. Dan delen wij het verlies." Bij de verdeling van de winst wordt wel gekeken naar de investeringen die de bewoner in het pand heeft gestopt. „Een huis kan bijvoorbeeld meer waard geworden zijn door een uitbouw, of een nieuwe badkamer of keuken. We vragen de taxa teur met welk bedrag de waarde van de woning is toegenomen door de gedane investeringen. Dat be drag gaat geheel naar de mensen zelf." In één van de vier varianten ziet Bekker weinig heil. Huurvast, een concept waarbij de huurprijs voor langere tijd (bijvoorbeeld vijf of tien jaar) kan worden vastgezet, blijkt in de praktijk voor de con sument niet interessant. „Het idee is gebaseerd op het principe dat een woningbouwvereniging vrij is om de huurprijs te reguleren", zegt Bekker. „Maar deze systematiek wordt in de praktijk om zeep ge holpen. Wij moeten ons houden aan de percenta ges die de overheid ons oplegt. Al een aantal jaar mochten de huren maximaal meestijgen met de in flatie plus één procent." Het huidige kabinet is nog strenger voor de woningbouwverenigingen. Nu is het zo dat de huren niet meer mogen stijgen dan de inflatie van het vorige jaar. Ook de RWS is gebaat bij flexibilisering van haar woningvoorraad door toepassing van huur- en koopvormen. „We proberen te bereiken dat men sen langer in hetzelfde huis blijven wonen. Een la gere omloopsnelheid betekent meer rust en stabili teit in de wijk." Het Te Woonconcept krijgt navol ging in de rest van Zeeland en Noord-Brabant: ver schillende corporaties hebben al interesse getoond. Huren of kopen. Vooral voor starters op de woning markt is het een lastig dilemma. Met 'Te Woon', een nieuw concept dat door verschillende woningbouwcor poraties wordt toegepast, wordt de keuzemogelijkheid een stuk ruimer. Henk Bekker, sectormanager Woon- service bij woningbouwcorporatie RWS in Goes, weet alles over de voor- en nadelen van het woonconcept van de toekomst. door Joeri Wisse „Onze drijfveer is het vergroten van de keuzevrij heid voor onze klanten", zegt Henk Bekker. Dat ar gument gaf ook de doorslag toen de Regionale Wo ningbouwvereniging Samenwerking besloot om in een landelijke projectgroep te stappen die de nieu we standaard zet in de sociale woonsector. De Goese woningbouwvereniging, die ook in de ge meenten Noord-Beveland en Kapelle woningen be zit, heeft inmiddels flink wat ervaring met Te Woon. Zo zijn alle huizen in project Amaliahof in Wissenkerke Te Woon en hebben alle huurders in Wolphaartsdijk al de keuze gehad om hun huurwo ning van RWS te kopen. „In de jaren zestig en ne gentig hebben we ook huizen verkocht. Dat waren perioden van leegstand. Dan ligt verkoop van een deel van je woningbestand voor de hand." De huizen die nu door de RWS worden verkocht 'verdwijnen' niet op de vrije markt. „Bij beide koopvormen kopen wij de huizen terug. Daarna ko men ze weer 'Te Woon' te staan." Het gehele dorp Wolphaartsdijk is aangewezen als proefproject. Bekker over die keuze: „Wolphaarts dijk is voor ons een heel gemiddeld dorp. We heb- Het voordeel van Koopgarant en Koopcomfort: 'Als je een baan in Groningen krijgt, weet je zeker dat je huis binnen drie maanden is verkocht' ben alle verschillende typen woningen in alle prijs categorieën." Van de negentig aangeschreven huis houdens kreeg RWS twaalf serieuze reacties. „Nu zijn we nog met vijf mensen in overleg over de ver koop. Dat is iets minder dan de zeven procent waar we op hadden gerekend." In de toekomst moeten alle mensen die huren bij RWS in de gelegenheid worden gesteld om de wo ning te kopen. „Appartementen zijn een uitzonde ring. Als maar één iemand in een flat besluit te wil len kopen, zijn we al verplicht een vereniging van eigenaren op te richten. Dat is een kostbare zaak." Hét voordeel van beide koopvormen is dat de wo ning op elk moment kan worden verkocht aan de woningbouwvereniging. „Als je dus werk krijgt in Groningen, ben je er van verzekerd dat je huis drie maanden later verkocht is." Die periode wordt gebruikt om de transactie in goe de banen te laten verlopen. Bekker: „Zowel de ver koper als de koper, wij dus, laten het huis taxeren. Als we het aan de hand van die rapporten niet eens kunnen worden, komt er een derde, onafhan kelijk taxateur aan te pas." Wie het huis met 25 procent korting van de RWS heeft gekocht (Koopgarant) deelt het verschil tus sen de oorspronkelijke koopprijs en de verkoop prijs in geval van winst met de woningbouwvereni ging. „Bij huizen die nieuw gekocht zijn, is tweeder de van de winst voor de koper. Bij alle andere be staande woningen gaat de helft van de winst naar de koper." Ook als de waarde van de woning in de Alle huizen in het Amaliahof in Wissenkerke zijn zowel te huur als te koop. Kortom: te woon. foto Dirk-Jan Gjeltema Oe vier verschillende woonvormen in het kort Henk Bekker Koopcomfort is praktisch hetzelfde als vrije verkoop. Grote verschil is dat de woningcorporatie bereid is de woning op ieder moment terug te kopen. Bij ver koop profiteert de bewoner volledig van de winst, maar bij een eventuele waar dedaling draait hij ook volledig op voor het verlies. Met Koopgarant betaalt de woningcorportatie 25 procent van de aankoopprijs van de woning. Daarmee gaan de woonlasten omlaag. De bewoner kan op elk moment het huis terugverkopen aan de woningcorportatie. De winst of het ver lies wordt verdeeld. t- Uiteraard blijft het gewoon mogelijk om een woning te huren van de woning bouwcorporatie. De laatste variant is Huurvast. Hiermee wordt de huurprijs voor vijf of tien jaar vastgezet. In de huidige markt, waarbij de overheid de huurstijging bepaalt, wordt deze vorm niet aangeboden. Voor alle vormen moeten geïnteresserden staan ingeschreven bij de woningcor poratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 86