meer tijd Kopers nemen HUIZENMARKT 3 Gemiddelde verkoopprijzen Zeeuws-Vlaanderen Zeeuwse Eilanden Wonen is kiezen. Wordt het huren, of kan er met gemak een hypotheek worden genomen? Elk huis is één groot keuzespectakel. Niet alleen de huur- of koopkwestie, maar ook locatie, oud of nieuw en sfeer zijn van groot belang. De serie Inkijk biedt verschillende soorten woningen, er worden bijzon dere nieuwbouwprojecten voorge steld en nieuwkomers vertellen waarom zij voor Zeeuws-Vlaande- ren kozen. Verder vergroten woning bouwcorporaties de mogelijkheden voor huizenzoekers. INKIJK: Wonen in Hoek Meer keuzevrijheid Puzzel: Open Huizen Routes Markante projecten tnvg-gjr»«p. in euro s TE KOOP OH7-420688 door Jeffrey Kutterink Ze gaan op en neer als een houten achtbaan: heuveltje op, heuveltje af Soms iets steiler, soms iets venijniger. Maar over het algemeen maken de huizenprijzen in Zeeland geen gek ke bokkensprongen en al helemaal geen kopduikelingen. Een grote graadmeter blijven de cijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Het meest actuele over zicht zijn de statistieken over het tweede kwartaal. Wie en kel let op de verkoopprijs ziet een lichte stijging in vergelij king tot de eerste drie maanden van het jaar. Zowel boven als beneden de Westerschelde. !n percentages uitgedrukt lijkt het zelfs heel wat; 7,3 procent voor Zeeuws-Vlaanderen en 4,2 procent voor de rest van Zeeland. Het zijn vooral dit soort kwartaalcijfers die doen denken aan een houten acht baan. Tijd om te verkopen en te cashen? Vergeet het maar. Echt re levant zijn pas de ontwikkelingen op lange termijn. En die doen op dit moment niet aan een achtbaan denken. Zowel niet positief als negatief De prijzen stijgen geleidelijk, maar dalen soms ook. Nog geen percentages waarover huizenbezit ters zich direct grote zorgen hoeven te maken. Maar de steile hellingen omhoog van een jaar of tien geleden zijn voorbij. Volgens de website Woningmarktcijfers.nl zijn huizen in Zee land ten opzichte van een jaar geleden slechts 1,2 procent meer waard geworden. Wie de waan van de dag, het kwartaal en zelfs het jaar ach ter zich laat, ziet iets anders. Vergelijk je de prijzen in Zee land met die van vijf jaar geleden, dan zijn woningen vol gens de NVM duidelijk meer waard geworden. Dat neemt niet weg dat de woningmarkt onder druk staat. Oplopende hypotheekrente en daarmee stijgende maandlas ten, berichten over financiële crisis en een minder hard lo pende economie doet mensen nadenken of ze dat mooie du- tusseriwoning 103.0001 - j - hoekwoning - - - twee-onder-één-kap - J - j - vrijstaande woning 213.000; - j - appartement - - gemiddeld 153.000 f168.ÖÏÏÖJT76.000 f Woningen in Zeeland zij'n de afgelopen vijf jaar fors in prijs gestegen. Het laatste jaar neemt de stijging af. Momenteel staat de woningmarkt onder druk. Oplopende hypotheekrente en berichten over een financiële crisis zorgen dat potentiële kopers afwachten. PUXTEÏ re huis wel moeten kopen. Mensen wachten af, kijken nog eens een keer extra rond. Prijzen stijgen daardoor minder snel en stabiliseren of dalen soms zelfs. Dat heeft gevolgen voor de verkoop van zowel bestaande als nieuwe woningen. Nieuwbouwprojecten kunnen dat nog eens versterken. Waarom zou je voor drie ton een bestaand huis kopen? Bovenop de verkoopprijs komen de bekende 'kosten koper'. Is de inrichting niet naar je zin of is er sprake van achterstallig onderhoud, dan mag je er nog eens duizen den euro's bij optellen. Terwijl aan de andere kant van de stad voor hetzelfde geld nieuwe woningen worden gebouwd. Bij elkaar opgeteld valt een nieuw huis misschien duurder uit, maar dan is alles wel naar eigen smaak en zin ingericht. Toch is het vooral de twijfel over de financiële toekomst en een oplopende rente die de woningmarkt het meest onder druk zet. Hoe de huizenmarkt zich gaat ontwikkelen is een grote vraag. Niemand weet wat de gevolgen zullen zijn van de mondiale financiële crisis. Zelfs het kabinet tast daarover in het duister, zo blijkt uit de begrotingen voor 2009. Lang zaam lijkt die crisis ook Nederlandse banken te raken. Om over gevolgen van schaalvergroting nog maar te zwijgen; denk daarbij aan de financiële gevolgen van de overname van ABN-Amro door Fortis. Vooralsnog blijft die huizen markt net als een houten achtbaan; er zijn snelle snelle stij- gers en dalers, maar op lange termijn zijn er geen gekke bok kensprongen te verwachten. gemiddelde verkoopprijzen VAST' gemiddelde verkoopprijzen in euro's tussenwoning 141.0001 168.000 172.000 j vrijstaande woning appartement gemiddeld 328.0001 143.000] 209.000"} PZC Willem Adriaansens bron NVM foto Camile Schelstraete hoekwoning twee-onder-één-kap 156.000; 187.000 j 230.000 182.000 j 233.000 f 292.000 190.000 366.000 164.000] 232.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79