binnenian Zware koersval Fortis na geruchten Politie kwam laat in actie 15.50 'Kiem voor kanker wordt al vroeg gelegd' WJ5J H«WUOM<eiR<e^ WOKM<£A)U Belgisch-Nederlandse bankverzekeraar verliest ruim 6 procent. Gezonder eten kan 30.000 ziektegevallen schelen, zegt professor. Vondst fiets en slippers deed op Bonaire geen alarmbellen rinkelen. n-°' Onderwijsportretten 6 Vrijdag 26 september 2008 PZC door Sal Stam en Thomas Olivier DEN HAAG - Het aandeel van Fortis is gisteren opnieuw keihard onder uitgegaan. De aanleiding vormden nieuwe geruchten over financiële problemen bij de Belgisch-Neder landse bankverzekeraar. Gistermid dag stond het aandeel bijna 20 pro cent lager om later op de dag weer op te krabbelen. Op het Damrak verloor Fortis uiteindelijk ruim 6 procent en sloot op 6,55 euro. De Nederlandsche Bank (DNB) zou volgens de nieuwe geruchten Rabobank hebben gevraagd finan ciële steun te verlenen aan Fortis. Zowel DNB, Rabobank als Fortis ontkenden de geruchten gisteren nog voor het slot van de beurshan del. Rabobank ziet geen aanlei ding tot het nemen van verdere stappen. „Er zijn dagelijks geruch ten", aldus een woordvoerder. Een week geleden ging het aan deel-Fortis ook al fors onderuit. Toen deden geruchten de ronde dat Fortis nieuwe aandelen zou moeten uitgeven. De bankverzeke raar sprak dit in alle stelligheid te gen. Fortis heeft door beleggingen in Amerikaanse rommelhypothe- ken fors moeten afschrijven en is flink op kosten gejaagd door de fjl Het aandeel van Fortis is gisteren opnieuw onderuitgegaan. De Bel gisch-Nederlandse bankverzeke raar zou financiële problemen hebben. Fortis ontkent dit. overname van ABN Amro, eind vo rig jaar. Door de zware koersverliezen is Fortis inmiddels nog minder waard dan waf het destijds zelf voor ABN Amro betaalde. Onder beleggers bestaan grote twijfels over de financiële gezondheid van de bankverzekeraar. In juni bleek dat het concern nieuwe aandelen moest uitgeven om zijn financiële positie te verbeteren. De toenmali ge topman ]ean-Paul Votron werd daardoor gedwongen het veld te ruimen. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en DNB besloten in het be gin van deze week tot een verbod op het speculeren op koersdalin gen. Het 'naked short selling' - het verkopen van aandelen die een handelaar niet in bezit heeft - is de komende drie maanden niet meer toegestaan. Dat zou verdere koersdalingen bij financiële instellingen en manipu latie moeten tegengaan. Analisten voorspelden toen al dat een ver bod weinig zin heeft en spraken van symboolpolitiek. GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl WAGEN1NGEN - Als alle Nederlan ders gezond zouden leven en eten, zou dat dertigduizend nieu we kankergevallen per jaar kun nen schelen. Nu krijgen negentig duizend Nederlanders per jaar te horen dat zij kanker hebben. Dat zegt Ellen Kampman, die op 2 oktober het ambt van persoonlijk hoogleraar Voeding en kanker aan Wageningen Universiteit aan vaardt. Volgens Kampman besef fen vooral jongeren veel te weinig dat zij met een gezonde leefstijl de kans op kanker aanmerkelijk kun nen verkleinen. Op jeugdige leef tijd wordt de kiem gelegd voor kanker op latere leeftijd, aldus Kampman. Naast roken en gebrek aan li chaamsbeweging, spelen overge wicht en overmatig alcoholge bruik een rol bij de kans om kan ker te krijgen. De gemiddelde consument lijkt de oorzaak van kanker vaak te zoe ken buiten zichzelf. Maar dat vindt Kampman een misvatting: de oorzaken liggen vaak in het ei gen leefpatroon, zoals overgewicht of alcoholgebruik. Bij een op de tien kankerpatiën ten is sprake van aangeboren ver anderingen in het DNA in hun cel len. Maar bij de overige patiënten ontstaat de beschadiging tijdens hun leven. DEN HAAG - Oud-staatssecretaris van OCW, Mark Rutte, kijkt naar zijn eigen portret. Minister Ronald Plasterk (I) van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) heeft gisteren op zijn ministerie een galerij geopend met portretten van alle bewindslie den van OCW vanaf 1918 tot en met het vorige kabi net. De aanleiding hiervoor is het 90-jarige bestaan van het ministerie van OCW. foto Robert Vos/ANP door onze correspondent Trix van Bennekom KRALENDIJK - De politie van Bonai re nam de melding van ontvoering van Marlies van der Kouwe pas na anderhalve dag serieus. Volgens korpschef John Schagen was de melding dat een vrouw met ge weld is meegenomen door een mo torrijder voor de gewaarschuwde agenten geen aanleiding om direct actie te ondernemen. Schagen vertelde tijdens zijn dage lijkse persconferentie dat in de nacht van zaterdag op zondag twee medewerkers van het Water en Elektriciteitsbedrijf buiten het terrein geschreeuw hoorden en on middellijk de politie alarmeerden. Toegesnelde agenten hoorden hun relaas aan, maar zij zagen geen aan leiding voor actie. Ook de fiets en slippers van Mar lies die zondagavond zijn gevon den deden geen alarmbellen bij de politie rinkelen. Pas toen maandagochtend de mel ding kwam dat Marlies niet op haar werk bij apotheek Botica was verschenen, heeft de recherche aanvullend onderzoek gedaan en nv De politie nam de melding van ontvoering van Marlies van der Kouwe op Bonaire pas na ander halve dag serieus. De PW vraagt de staatssecretaris om uitleg. getuigen gehoord. Schagen meldde dat hij pas maandagmiddag van de verdwijning op de hoogte is ge steld. Daarna werd groot alarm ge slagen. Vervolgens werd de eerste huiszoeking gedaan en steeg een verkenningsvliegtuig van de kust wacht op om de rest van dag en nacht met infrarood apparatuur het eiland af te speuren. Staatssecretaris Ank Bijleveld van Koninkrijksrelaties moet op ver zoek van de PW in een brief aan de Tweede Kamer uitleggen hoe het kan dat de verdwijning van Marlies van der Kouwe pas na an derhalve dag tot grote actie leidde. Bijleveld moet zich in de brief ook uitspreken over de vraag of het on derzoek naar de vermiste vrouw goed verloopt. (Voormalig Kar re wiel) WOKK6N BAKK6N T6PPANVAKJ Tel. 0118 - 55 63 63 •groot buitenterras *3 aparte zalen #kinderspeelhoek ruime parkeergelegenheid yYN^' 6; Zwacmweg 14, Koudekerk*?- wvvw.dewokvauwoleUereu.ui V\IA ewe'^'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6