Economie ebouw Borssele Controleurs vinden conditie van kerncentrale Borssele puik Bijzonderheden van Wano-onderzoek blijven geheim. PZC Vrijdag 26 september 2008 3 7 30 a 40 m3 laag- en middel- radioactief afval per jaar Opslag nodig tot 1000 jaar. 1,3 m3 hoogradioactief afval, gegoten in speciaal glas. Opslag meer dan 1000 jaar. Herbruikbaar, maar Borssele heeft hiervoor (nog) geen vergunning. Hoog-radioactief afval wordt samengesmolten met speciaal glas en in een stalen container bewaard. PZC Rolant Quist bron EPZ, ECN en SCK door Ben Jansen BORSSELE - Mario van der Borst verkeert in dubio. Hij mag niets zeggen over de bevindingen van de Wereld Associatie van Nucleai re Operators (Wano) die eerder de ze maand de kerncentrale Borssele hebben geïnspecteerd. Dat is af spraak: Wano-rapporten zijn ver trouwelijk. Aan de andere kant vindt het hoofd kerncentrale dat de Zeeuwse samenleving recht heeft op enig inzicht in de bevin dingen van de inspecteurs. Dat vergt behoedzaam formuleren. Van der Borst geeft voorzichtig twee algemene conclusies prijs: het onderzoek heeft geen aanbeve lingen opgeleverd over de conditie van de kerncentrale en de uitkom sten helpen EPZ in haar streven de kerncentrale, ook al is ze nu 35 jaar, tot de beste 25 procent van de wereld te laten behoren. Van der Borst: „En dat dan niet alleen op basis van gemiddelden, maar op al le onderdelen waarop een kerncen trale wordt getoetst." Wano-inspecties worden verricht door specialisten die zelf overal in de wereld in kerncentrales wer ken. Dus: collega's controleren col lega's. Verscheidene medewerkers van de Borsselse kerncentrale heb ben ook aan dergelijke onderzoe ken in andere landen meegewerkt. De Wano-rapporten komen niet naar buiten om ook landen waar openheid over nucleaire veiligheid minder vanzelfsprekend is, in de gelegenheid te stellen mee te doen. Van der Borst: „Voor de westerse landen is die geheimhouding na tuurlijk niet zo bevredigend. Maar bekijk het zo: doordat bijna alle landen met kerncentrales onder de voorwaarde van geheimhou ding van de inspecties meedoen, kunnen we de veiligheid van kern energie met z'n allen wel verder helpen verbeteren." De vertrouwelijkheid van de Wano-rapporten staat haaks op de manier waarop het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) met zijn onderzoeksresulta ten omspringt. Die zijn in de regel wel openbaar. Het IAEA is dan ook een organisatie van de Vere nigde Naties. De terughoudendheid waartoe Van der Borst gedwongen is, leidt tot uitspraken als: „De Wano-in- specteurs vonden dat we een open, transparante en lerende or ganisatie zijn. Dat is een geweldig PJJ Kerncentrale-exploitant EPZ kan vooruit met de resultaten van de collegiale toetsing door een inter nationaal gezelschap van kerne nergiespecialisten. compliment." De opmerkingen die zijn gemaakt, bieden volgens Van der Borst aanknopingspunten om verder te komen. Een kritisch bezoek van collega's leert de EPZ-organisatie met ande re ogen te kijken naar de eigen ma nier van werken. Wat dat betreft durft Van der Borst wel een voor beeld prijs te geven. „Bij het draaien aan handwielen in het nu cleaire gedeelte zijn handschoenen verplicht; daarbuiten bij ons niet. Dat is eigenlijk ook niet nodig, want de handwielen zijn bij ons goed onderhouden, zodat nie mand er zijn handen aan kan openhalen. Toch is geadviseerd overal hand schoenen verplicht te stellen. Dat schept duidelijkheid." Dat geldt ook voor de manier waarop op drachten moeten worden beves tigd en de hantering van het inter nationale alfabet bij het spellen van woorden." De collegiale toetsing door'Wano is niet vrijblijvend. EPZ moet dui delijk maken op welke manier de aanbevelingen zullen worden uit gevoerd en over anderhalf jaar moet worden aangetoond dat alles is uitgevoerd. Volgend jaar staat een veroude- ringsonderzoek op het program ma. Van der Borst houdt er reke ning mee dat dit kan leiden tot een ingrijpende modernisering van elektronische systemen. ^rrmTWiïTTTTWmT!: foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39