Domburg krijgt nu wel inspraak Singel berco Rekenkamer kritisch over woonbeleid Gemeente Vlissingen verwacht dit jaar uit rode cijfers te komen Baatbelasting terug naar winkeliers voor de meest uitgebreide collectie van FRANKWALDER GERRY WEBER Middelburgse raad krijgt onvoldoende informatie. Gemeente houdt dit jaar naar schatting 2,5 miljoen euro over Veerse gemeenteraad probeert boosheid over school te temperen. Ontmoetingsdag voor mantelzorgers Zeeland Druivengaerde houdt open dagen Souburgs Straatfestijn in en rond Kanaalstraat Fancy Fair bij speelzaal in Sint Laurens Brandalarm bewijst zijn waarde Shot 68 looft prijs uit voor titel jubileumfilm Rekening opknapbeurt in Terneuzen gaat toch niet naar ondernemers. 26 Vrijdag 26 september 2008 PZC lange vorststraat goes door Theo Ciele MIDDELBURG - De rekenkamer Mid delburg vindt dat de gemeente raad niet goed wordt voorgelicht over de uitvoering van het woon beleid in de gemeente. Ook uit de rekenkamer zorgen over het tem po waarin Woongoed Middelburg nieuwe woningen bouwt. De rekenkamer heeft voor de ge meenteraad een onderzoek uitge voerd naar het woonbeleid en de relatie tussen de gemeente en Woongoed Middelburg. De toon van het rapport 'Balans in het Woongoed', waarin de rekenka mer verslag doet van zijn bevindin gen, is kritisch. In een reactie op het rapport zegt het college van burgemeester en wethouders de kritiek niet te de len en 'verrast' te zijn over de con clusies van het onderzoek. De rekenkamer is volgens het colle ge zijn boekje te buiten gegaan: 'Wat in onze ogen is opgezet als als een onderzoek naar hoofdzake lijk de relatie tussen Woongoed Middelburg en de gemeente, heeft geresulteerd in een beoordeling van het totale gemeentelijke wo- ningbeleid.' Deze kritiek wijst de Rekenkamer van de hand. 'Wij hebben geen in houdelijke beoordeling gegeven van het totale gemeentelijke wo- ningbeleid. Dat is ook niet aan door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen verwacht 2,5 miljoen euro over te houden aan het eind van dit jaar. Het college komt tot deze prognose aan de hand van een tus sentijdse rapportage. Een groot deel van het bedrag, zo' n veertig procent, is geld dat dit jaar niet is uitgegeven omdat pro jecten vertraging hebben opgelo pen. Als voorbeelden noemt wet houder financiën, Jacques Suur- mond, de bouw van de open wijk- school in het Vlissingse Middenge bied en de brede school in Oost-Souburg. Volgens Suurmond -is een saldo van 2,5 miljoen euro op een begro ting van 140 miljoen euro een 'ge zonde zaak'. „De vraag is natuur lijk altijd: waar komt het overschot vandaan. Een deel van dit bedrag ons. Wij toetsen slechts de prak tijk aan de norm, lees: de bevindin gen uit de praktijk aan de vastge stelde doelen, het beleid en de re gels.' Gebrek aan informatie is het grote probleem voor de gemeenteraad. 'De informatievoorziening is veel al op adhoc-basis en projectmatig. Het ontbreekt de gemeenteraad aan een goed overzicht.' Zonder kennis van de actuele stand van za ken is het voor de gemeenteraad onmogelijk een vinger aan de pols te houden. De rekenkamer pleit voor een jaarlijkse rapportage van de voortgang van het woonbeleid aan de gemeenteraad. Er is ook kritiek op het bouwtem- po van Woongoed Middelburg. B en W vinden het nog te vroeg voor een oordeel omdat de afspra ken met Woongoed de periode tot en met 2009 beslaan. De rekenka mer pleit voor bindende afspraken tussen Woongoed en de gemeente Middelburg. Het college geeft toe dat niet alle planningen zijn gehaald. Maar voegt daar aan toe dat het woning bouwprogramma grotendeels in uitvoering is en dat bestaande wo ningen zijn verbeterd. Daarnaast hebben mensen die zwak staan op de woningmarkt aanzienlijk bete re kansen op een huis. De Rekenkamer Middelburg pleit ervoor de gemeenteraad beter te informeren over het woonbeleid. Burgemeester en wethouders wij zen de kritiek van de hand. door Henk Postma DOMBURG - In Domburgs Singelge- bied, gelegen tussen de stadskom en het gemeentehuis, gaan grootse dingen gebeuren. Zqgt het Veers gemeentebestuur. Maar wat pre cies? De gemeente houdt de resul taten van een financieel haalbaar heidsonderzoek angstvallig ge heim. Reden waarom de Stadsraad begin dit jaar boos wegliep uit het gemeentehuis. Maar wat er ook gebeurt: „Alle in woners van Domburg krijgen alle mogelijkheden hun invloed te la ten gelden", verzekerde CDA-wet- houder Wim van Tatenhove gister avond tijdens de gemeenteraads vergadering. Die belofte was be doeld om de boosheid in Dom burg weg te nemen over de ver plaatsing van basisschool De Golf slag naar een verder uit de kom ge legen wijk bij de Roosjesweg. Hoewel zowat all geledingen in Domburg zich tegen de verplaat sing van de school verzetten, wei gerde de Veerse gemeenteraad gis teren terug te komen op een daar toe al in 2005 genomen besluit. Slechts twee raadsleden gaven ge hoor aan de 'vele en duidelijke' sig nalen uit de bevolking: het PvdA-raadslid Dorien Ste vens-Maas (die daarmee moeder ziel alleen stond in haar fractie) en DTV'er Wim Bartels. Beide raadsleden kozen de kant van de Stadsraad, de ondernemers vereniging, omwonenden en het meerendeel van de ouders. Die vinden dat er een nieuwe school moet komen op de huidige plek in het Singelgebied. De school kan dan dienst (blijven) doen als 'buf fer' tussen horeca en woongebied. En het trapveld aan de Roosjesweg kan dan in gebruik blijven als speelweide en parkeer-overloopge- bied. De huidige school verkeert in zeer slechte staat. Of snel kan worden gebouwd bij de Roosjesweg, is zeer de vraag. Omwonenden drei gen zich met alle juridische en be stuurlijke middelen te verzetten. Eén van hen, Martin BeriTard, waarschuwde de gemeenteraad daar gisteravond nog eens nadruk kelijk voor. Maar de fracties lieten zich daardoor niet meer tot andere gedachten brengen. CDA-woordvoerder René Mole naar noemde het trapveld 'de idea le plek voor herbouw'. Hij beriep zich daarbij op de mening van 'de onderwijsprofessionals'. Hij wees erop dat ouders in het verleden ook pleitten voor verplaatsing van wege vandalisme op de huidige plek. Als het aan de gemeente ligt ver dwijnt niet alleen de school uit het Singelgebied: ook bedrijven als de supermarkt en de Rabobank verhuizen naar de rand van de stad. Daarmee komt ruimte vrij voor woningen, parkeerfacilitei- ten, winkeltjes en ateliers. Maar hoeveel, wat precies en waar? Daar mag Domburg nu dus nog volop over meepraten. De Veerse raad weigert terug te komen op de verplaatsing van de Domburgse basisschool. Maar de inwoners kunnen nog meepraten over het Singelgebied. is geld dat zoals gezegd, nog niet uitgegeven kon worden. Een ander deel komt van een betere beheer sing van de geldstromen binnen dit gemeentehuis. Het blijkt nu dat we nog meer 'in control' ko men." Een paar jaar geleden was Vlissin gen op financieel vlak een puin hoop. Het ontbrak aan overzicht en er waren tekorten. Vlissingen werd zelfs onder toezicht van de provincie gesteld. Het vorige college wilde weer grip op de financiële situatie krijgen en kwam daarom met een grote reor ganisatie. Hoewel het zicht op de geldstromen steeds beter werd, kwam het nog geregeld voor dat er flinke onverwachte mee- en tegen vallers waren. Volgens Suurmond lijken die pro blemen nu verleden tijd. „Het alge mene beeld is dat we echt uit het dal aan het kruipen zijn. De vol gende slag die we moeten maken, is om weer wat vlees op de botten te krijgen." KOUDEKERKE - De Steunpunten Mantelzorg houden in samenwer king met Mezzo op 3 oktober een dag voor de Zeeuwse mantelzor gers in Huys ter Schelde in Koude- kerke. Onder leiding van gedepu teerde G. van Heukelom is er een 'mantelzorgersgesprek'. Ook zijn er zijn informatiestands en work shops. De dag duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Mantelzorgers kunnen zich tot 26 september opgeven via telefoonnummer 0118-553530. WISSENKERKE - Wijngaard De Drui vengaerde aan de Dorpsdijk 2a in Wissenkerke is morgen en zondag tussen 13.00 en 17.00 uur open voor publiek. In het kader van de landelijke open wijngaardendag 2008 kun nen bezoekers onder meer wijn proeven, en wijn kopen. Tijdens de open dagen exposeren de Wis- senkerkse kunstenaars Paul en Ma rion Kamper enkele van hun wer ken. OOST-SOUBURG - Voor de tweede keer wordt morgen in Oost-Sou burg het Souburgs Straatfestijn ge houden. Tussen 10.00 en 16.00 uur is in en rond de Kanaalstraat van alles te doen. Van turndemonstraties en allerlei spelletjes tot het opzetten van een complete kinderboerderij. Ook zijn er optredens van Juggling Ro- barto, Hardslag, Twice, Zokantook en Recovery. SINT LAURENS - Peuterspeelzaal 't Groentje en de CJV Bibliotheek Sint Laurens houden morgen een fancy fair. De rommelmarkt is in en om de peuterspeelzaal aan de Noordweg/Ooststraat 2C in Sint Laurens. Er wordt speelgoed ver kocht, maar ook kinderkleding en zelfgemaakte spulletjes. Verder zijn er spelletjes te spelen, is er kof fie met gebak, soep en broodjes knakworst. De rommelmarkt is van 9.00 tot 13.30 uur. VLISSINGEN - De brandweer heeft gisteravond een brand in de kiem weten te smoren in een drogisterij aan de Walstraat in Vlissingen. Even na half tien ging het automa tisch brandalarm af Ter plaatse ge komen ontdekte de brandweer een kleine brand op de bovenver dieping. Voordat het vuur kon uitbreiden wist de brandweer het vuur te do ven. De schade aan het pand is be perkt. VLISSINGEN - Filmclub Shot 68 ver toont op 8 november in het Arse naaltheater een film gemaakt ter gelegenheid van het veertigjarig ju bileum. Wie een titel weet voor de film maakt kans op een prijs ter waarde van 100 euro. De film gaat over economie, verkeer en ver voer, wonen, recreatie en cultuur in Vlissingen. Inzendingen voor 15 oktober naar: Ronald Watchman, Strandwal 34, 4386 HK Vlissingen of rowatch@ zeelandnet.nl. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De ondernemers die baatbelasting betaalden voor de op knapbeurt van de Noordstraat in Terneuzen, krijgen hun geld terug. De gemeente Terneuzen hoest de benodigde 2,5 ton alsnog zelf op. Dat besluit is een direct gevolg van het gerechtshof in Arnhem over het heffen van baatbelasting in Bre da. Het hof vernietigde eind vorige maand na twaalf jaar procederen de baatbelastingaanslagen die de gemeente Breda ondernemers op legde voor het verfraaien van het centrum. Volgens de rechter was er geen wezenlijke verandering van inrichting in de binnenstad, ook al zijn er nieuwe sierbestra ting, groenvoorzieningen en straat- meubilair aangebracht. Die uitspraak heeft ook gevolgen voor Terneuzen. Wethouder Adhé- mar van Waes zat al vóór de beslis sing van het hof met de kwestie in zijn maag, omdat de rechtbank in Middelburg vijf bezwaarmakende ondernemers uit de Noordstraat al in het gelijk had gesteld. Zij hoef den geen baatbelasting te betalen, omdat het opknappen van de Noordstraat vooral als een hoogno dige onderhoudsbeurt werd ge zien. Alle andere ondernemers hadden wel ingestemd met de baatbelasting, maar Van Waes wil de voorkomen dat zij door de uit spraak 'dubbel zouden worden ge pakt'. Daarom krijgen nu alle on dernemers hun geld terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28