Buitenland Auto krijgt N-Korea wil uranium verrijken nieuwe set lampen vanaf 2011 Turkije slaat anti-Europese toon aan Daglichtlamp wordt alleen verplicht op nieuwe automodellen. Mogelijk drukmiddel om van plaatsing op terreurlijst af te komen. Nu de Turkse AK-partij mag blijven, kiest ze voor de harde lijn. Tiener trapt toevallige voorbijganger dood Piloten vielen in slaap tijdens vlucht Opnieuw vijftien ETA-verdachten gepakt Executie na oproep paus tegengehouden 'Interruptiemicrofoon in Europarlement' Iran verdubbelt 'kledingpolitie' 8 Donderdag 25 september 2008 PZC BRUSSEL - De Europese Unie stelt vanaf 2011 speciale daglichtlampen verplicht op nieuwe automodel len. Auto's zijn daarmee beter zichtbaar op de weg. Dat heeft de Europese Commissie gisteren aan gekondigd. De wetgeving is al afge stemd met het Europees Parle ment en de EU-lidstaten. Door de verlichting zou het aantal verkeersslachtoffers met 3 tot 5 procent afnemen. De kans op een frontale botsing zou zelfs met 15 procent afnemen. Naar verwach ting wordt een auto maximaal 150 euro duurder. Vorig jaar december zag Brussel er nog van af om dimlicht overdag verplicht te stellen, omdat motor rijders dan niet meer genoeg zou den opvallen. Bij de speciale dag lichtlampen zouden die risico's niet gelden. De lichten gaan aan zodra de motor gestart wordt en uit als de automobilist bij duister of regen het gewone licht aan doet. De speciale lampen zijn veel zuiniger in gebruik en daardoor minder slecht voor het milieu. De verplichting geldt alleen voor nieu we automodellen, niet voor nieu we auto's van een bestaand mo del. Fabrikanten van vrachtwagens en bussen krijgen iets langer de tijd, tot de zomer van 2012. PYONGYANG - Noord-Korea wil ko mende week opnieuw beginnen met tests voor de productie van verrijkt uranium en plutonium ip Yongbyon. Inspecteurs van het In ternationaal atoomagentschap IAEA hebben gisteren de verzege ling van de fabriek verbroken en camera's weggehaald. De inspec teurs mogen van Noord-Korea de faciliteit, die sinds 18 juli 2007 stil lag, niet meer betreden. De VS hebben het besluit van Noord-Korea bekritiseerd. Een zegsman van president Bush riep door onze correspondente Jessica Maas ISTANBUL - Het zag er veelbelovend uit voor de AK-partij toen de hoog ste Turkse rechters deze zomer te gen de verwachtingen in besloten de regerende islamitische partij niet te verbieden. De AK-partij, die de stemmen kreeg van 47 pro cent van de Turken, opereert vol gens het hof niet in strijd met de grondwettelijke scheiding tussen moskee en staat. De verwachting was dat de partij eindelijk weer serieus aan de slag zou gaan met Europa, met de nieu- het communistische bewind op het genomen besluit 'dat het land alleen verder zal isoleren' te her overwegen. In New York hield mi nister van Buitenlandse Zaken Condoleezza Rice spoedberaad met haar ambtgenoten uit China, Rusland, Zuid-Korea en Japan om te bepalen hoe te reageren op de stap van Noord-Korea. Na jaren slepend overleg bereikten de VS, China, Rusland, Zuid-Ko- rea en Japan op 13 februari 2007 een akkoord met Noord-Korea. In 1^ Noord-Korea heeft stappen geno- men om weer uranium te verrij ken. Mogelijk wil het land zo doende sterker staan bij onder handelingen met de VS. we grondwet, en met de broodno dige hervormingen die lang had den stil gelegen. Nu zou de partij bewijzen echt democratisch te zijn. Maar er kwam niets van te recht. Premier Erdogan liet zich bij diverse incidenten kennen als een hardvochtige man met ondemocra tische trekjes. Achttien studenten die vorige week betoogden tegen de AK-partij bij een bezoek van de premier aan de Technische Univer siteit Istanbul, werden hardhandig opgepakt. De vrijheid van me ningsuiting, persvrijheid en de aan pak van corruptie - zaken die de Europese Unie van groot belang acht - staan onder druk. Tegenstan ders zien de AK-partij steeds con servatiever worden. Erdogan reageerde fel toen een ruil voor veiligheidsgaranties, voedselhulp en olie beloofde Noord-Korea het nucleaire pro gramma van het land stil te leggen en vervolgens, onder IAEA-toe- zicht, af te bouwen. Nucleaire in stallaties, waaronder Yongbyon, werden op 18 juli 2007 stilgelegd. De afgelopen maanden kwam er echter een kink in de kabel. De VS eisten volledige openheid over het nucleaire programma van Noord- Korea. Zolang die niet werd gege ven, was Washington niet bereid het land af te voeren van de lijst van landen die internationaal ter rorisme steunen, en om de sanc ties op te heffen. Noord-Korea liet daarop weten de nucleaire facilitei ten weer te zullen opstarten. aantal kranten van de Dogan Me dia Holding van de grootste Turk se mediabaron Aydin Dogan be richtte over mogelijke corruptie binnen de overheid. Ze schreven over een rechtszaak in Duitsland, waar de Turkse stichting Deniz Fe- neri geld voor arme moslims zou Erdogan toont zich in een lange reeks incidenten van een ondemocratische kant hebben doorgesluisd naar de partij welgezinde media en mogelijk zelfs naar de regering zelf. In plaats van een gerechtelijk on derzoek te eisen om de beschuldi gingen te onderzoeken, begon Er- HALLE - Een gefrustreerde 16-jarige tiener heeft in het Oost-Duitse Halle een voorbijganger van 48 jaar doodgetrapt. De jongen was zaterdag kwaad en gefrustreerd na een ruzie die hij met iemand an ders had gehad. Daarom sloeg hij een toevallige voorbijganger voor een winkel neer en doodde hem met schoppen tegen het hoofd. HONOLULU - Twee piloten van de Hawaiiaanse vliegmaatschappij Go zijn in februari tijdens een korte vlucht in slaap gevallen. Ze reageer den niet op radio-oproepen en vlo gen hun bestemming voorbij, zo is gisteren bekend geworden. Ze keer den om en zetten het toestel met 40 passagiers veilig aan de grond. De piloten zijn ontslagen. BAYONNE - De politie heeft giste ren in Frankrijk nog eens vijftien mensen opgepakt die worden ver dacht banden te hebben met de Baskische terreurbeweging ETA. Dinsdag arresteerde de politie al twee verdachten. De aanhoudin gen werden gedaan in het kader van grootschalig onderzoek naar de financiering van gewelddadige aanslagen in Spanje en Frankrijk. Reeds verwijderde apparatuur werd teruggebracht naar Yong byon. In Washington wordt erop gewe zen dat de houding van Noord-Ko rea is verhard na geruchten dat de leider Kim Jong II ernstig ziek is. Op 9 september was de leider ook niet bij de zestigste verjaardag van de Noord-Koreaanse onafhanke lijkheid. Van de andere kant gaat de Amerikaanse regering er voor alsnog van uit dat de stappen van het regime in Pyongyang een on- derhandelingstactische bedoeling hebben: de VS dwingen het beleid jegens het land te herzien. Het duurt nog zeker een jaar voor dat het land weer uranium kan ver rijken. dogan een straatgevecht met de mediabaron. De verwijten en zelfs bedreigingen vlogen over en weer. Afgelopen week riep Erdogan zelfs op tot een boycot van de kranten van de Dogangroep. Die oproep leidde tot een lawine van kritiek van de oppositie, van internationa le persorganisaties en van de Euro pese Unie. Tijdens een diner met ambassadeurs, zei Erdogan dat de EU zijn land 'niet eerlijk behan delt'. Hij legde de schuld voor de trage vooruitgang over het Turkse lidmaatschap bij de 'wisselvallige opstelling' van de lidstaten. „Als jullie ons als last zien, zeg dat dan. Maar als er twijfels bestaan over de toetreding van Turkije, dan had den jullie de deur in eerste plaats niet moeten openen", zei hij. WASHINGTON - Het Amerikaanse hooggerechtshof houdt de execu tie van Troy Davis (39) in de staat Georgia tegen, na aandringen van paus Benedictus XVI, Jimmy Car ter en aartsbisschop Tutu. Davis is veroordeeld voor moord op een agent. Hij ontkent. Getuigenissen zijn ingetrokken. Bekeken wordt of een nieuw proces nodig is. BRUSSEL - Het Europees Parlement moet een interruptiemicrofoon krijgen, waardoor Europarlementa riërs echt met elkaar of met EU-commissarissen in debat kun nen. Daarvoor pleit de kandidaat lijstrekker van het CDA voor de Europese verkiezingen, het huidi ge Tweede Kamerlid Wim van de Camp. TEHERAN - Iran heeft het aantal agenten die toezien op de naleving van de kledingvoorschriften voor vrouwen verdubbeld. Na de islami tische revolutie van 1979 werden strenge kledingregels ingevoerd. Zo moeten vrouwen hun haar be dekken en lange, wijde kleding dra gen, die vrouwelijke vormen ver hult. Op overtreding staan zweep slagen, een geldboete of celstraf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8