Ritsma: De sleet zit op mijn lichaam Van Basten blijft buiten discussie over Braamhaar Fries neemt na kwart eeuw afscheid als schaatser. Australiërs vriezen dopingtesten in Veiligheidsmaatregelen Formule 1 scherper Frankrijk kandidaat Winterspelen 2018 Squasher Anjema naar kwartfinales Parijs Liu Xiang terug op de atletiekbaan Nederlandse arbiters actief in World League Ajax-coach gaat er vanuit dat alle arbiters hun uiterste best doen. PZC Donderdag 25 september 2008 43 Met een symbolisch laatste rondje op skeelers beëindigt Rintje Ritsma zijn imposante carrière. Het hondje Suske is in achtervolging. foto Catrinus van der Veen/CPD door Johan Stobbe BIDDINGHUIZEN - Met een symbo lisch laatste rondje op skeelers beëindigde Rintje Ritsma (38) gis teren bij Flevonice in Biddinghui zen zijn imposante carrière. Einde lijk is er volop tijd voor vriendin Marit en hond Suske. „Bang voor het zwarte gat ben ik niet. Ik heb genoeg te doen." Zijn trouwe zaakwaarnemer Pa trick Wouters attendeerde Rintje Ritsma er eerder deze week op. Al in 1997 werd er voor het eerst ge vraagd wanneer de beer uit Lem mer zou stoppen met schaatsen. „Toen was ik al te oud, vond men. Nou, dan heb ik het best nog wel lang volgehouden. Maar het woord komt er nu dan toch uit, ik stop." In de elf jaar na die eerste vraag naar zijn afscheid veroverde Ritsma nog drie Europese en twee wereldtitels allround. Maar de laat ste grote mondiale titel dateert al weer van zeven jaar geleden en in 2003 schaatste hij zijn laatste EK en WK. De laatste jaren deed de superall- rounder van weleer mee in de mar ge. Maar zelf haalde hij nog altijd plezier uit de wedstrijdsport. Tot het afgelopen seizoen. De mindere prestaties in wedstrijden nam Rits ma voor lief, maar steeds rhinder vaak waren er ook goede momen ten tijdens de trainingen. Daar baalde hij van, het plezier ebde weg. „Je hebt die goede momen ten nodig om gemotiveerd te blij ven", zegt hij. „De passie raakte weg. Misschien ben ik een jaar te lang doorgegaan." Direct na het vorige schaatssei zoen was Ritsma er eigenlijk wel uit. Hij stapte deze zomer in Thialf nog wel even op het zomerijs, maar toen wist hij het zeker. Na een kwart eeuw was het over. De streep kon onder zijn wedstrijd loopbaan. „Ik schaatste doelloos in de ruimte en verlangde naar een publieksuur in plaats van schaat sen op een topsportuur." Pijn doet zijn afscheid niet. Rits ma kan terugkijken op een fantas tische loopbaan, waarin alleen olympisch goud ontbreekt. De pas sie voor schaatsen zal altijd blij ven, alleen is die voor de wedstrijd sport gedoofd. „De sleet zit op mijn lichaam. Ik kan niet alle trai ningen meer doen zoals ik dat wil. In mijn hoofd wilde ik nog wel Als het lijf had meegewerkt, was Rintje Ritsma nog wel even door gegaan. Maar de sleet zit op het lichaam en dus zet hij een punt achter zijn loopbaan. vier, vijf jaar door, maar het lijf hield dat tegen." Ook marathons rijden is geen optie. „Ik wil niet één, twee hernia's krijgen en dan pas stoppen." Met een lach op zijn gezicht dook Ritsma gisteren nog even terug in de tijd. De mooiste momenten uit de carrière kwamen nog even langs. „Ik heb wel eens gezegd dat ik het ererondje in de arrenslee op Thialf niet geweldig vond. Je wilt zo'n titel zo snel mogelijk delen met vrienden, familie en coaches, maar je wordt geleefd. Achteraf ga je die ererondjes voor een uitbun dig publiek heel erg waarderen. Ik zie nu wel dat het super was." Zijn mooiste herinnering bewaart hij aan het Europees kampioen schap van 1994 in Hamar. „Die wedstrijd zit toch wel het meest in mijn geheugen gegrift." In Noor wegen veroverde Ritsma zijn eer ste grote titel én schaatste hij bo vendien het wereldrecord op de 1500 meter. En nu? Het roemruchte zwarte gat? Ritsma lacht weer. Hij is er to taal niet bang voor. Er lopen al wat „dingetjes". Hij neemt plaats in de commissie-Schenk, die gaat uitzoeken hoe de belangen van de topschaatsers beter behartigd kun nen worden. Ook gaat hij wat doen voor de bobsleebond, al is er nog geen contract. Een functie als trainer ambieert hij op dit mo ment niet, maar als hij over een jaar wordt gevraagd, kan hij zo maar weer op het ijs staan. Eerst neemt hij wat afstand van de topsport. Om te genieten van al die tijd die hij nu heeft voor vrien din Marit en hond Suske. En hij heeft de wereld aan hobby's. „Met een bootje het meer op, wind- of kitesurfen of een dagje naar het cir cuit. Heerlijk. Nee, ik ga me echt niet vervelen." SYDNEY - De belangrijkste sporters uit de Australische olympische ploeg van Peking hebben hun do pingtesten laten invriezen. Ze hebben dit gedaan voor het ge val er in de toekomst verdenkin gen naar buiten komen over moge lijk gebruik van verboden midde len. Het Australische antidopingbu- reau ASADA heeft 1541 bloed- en urinetesten afgenomen bij de olympische selectie. SINGAPORE - De organisatie in Sin gapore heeft de veiligheidsmaatre gelen voor de eerste Grand Prix uit de Formule 1 aangescherpt. Bezoekers mogen geen tassen of paraplu's meenemen. Er worden dit weekeinde zo'n 100.000 men sen verwacht bij de eerste nachtra ce op het stratencircuit van Singa pore. Er worden in totaal bijna duizend beveiligers ingezet. PARIJS - Frankrijk gaat zich kandi daat stellen voor de Winterspelen van 2018. Dat maakte Henri Seran- dour, voorzitter van het Franse olympische comité, gisteren be kend. De gaststad wordt in maart bekendgemaakt, aldus Serandour. Grenoble, Annecy en Nice hebben al interesse getoond. De Olympi sche Winterspelen zijn al drie keer eerder in Frankrijk gehouden. Dat was in Albertville (1992), Grenoble (1968) en Chamonix (1924). PARIJS - Squasher Laurens Jan Anje ma heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van de Open Franse kampioenschappen in Pa rijs. De 25-jarige Hagenaar won in vier games van de Engelse quali fier Tom Richards: 11-9 8-11 11-7 11-6. Anjema strijdt vandaag met de Engelsman Nick Matthew om een plek in de halve finales. Mat thew is de nummer acht van de wereld, Anjema staat vijftiende. SHANGHAI - De Chinese hordenlo per Liu Xiang heeft gisteren zijn eerste training afgewerkt sinds zijn dramatische optreden op de Olym pische Spelen. De 25-jarige su perster liep voorzichtig weer wat rondjes op zijn vaste trainingsloca tie nabij Shanghai. De atleet, olym pisch kampioen in 2004, moest al tijdens de series van .de 110 meter horden in Peking afhaken. Liu Xiang kampte al langere tijd met een achillespeesblessure. LAUSANNE - Behalve de nationale volleyballers zijn volgend jaar ook drie Nederlandse scheidsrechters actief in de World League. Frans Lodérus, Cor van Gompel en Peter Groenewegen zijn door de organi satie van deze wereldcompetitie voor landenteams aangewezen om een aantal wedstrijden te fluiten. Nico Hoeben, bestuurslid van de NeVoBo, en Peter Murphy mogen wederom optreden als supervisor. door Jpp van Kempen AMSTERDAM - Ajax-trainer Marcó van Basten is niet van zins zich te bemoeien met het vooronderzoek van de KNVB naar de uitlatingen van Klaas-Jan Huntelaar over arbi ter Eric Braamhaar. „Dat probeer ik zo lang mogelijk vol te houden." De KNVB heeft Huntelaar ver zocht om binnen twee weken een schriftelijke verklaring in te die nen over zijn kritiek aan het adres van de leidsman bij Feye- noord-Ajax van afgelopen zondag. Op grond daarvan beslist de aan klager betaald voetbal over een strafeis tegen Huntelaar. Als Hun telaar wordt gestraft, dan ligt een geldboete eerder in het verschiet dan eèn schorsing. „Ik meng me niet in die discussie en dat probeer ik zolang mogelijk vol te houden", aldus Van Basten. „Ik kan er weinig invloed op uitoe fenen en bovendien doet het veel stof opwaaien." Op de vraag of het goed was dat Huntelaar (25) zijn beklag had ge daan over de in zijn ogen marc handerende Braamhaar ('Het was alsof hij poep in de broek had'), zei Van Basten: „Ik begrijp Huntel aar wel, maar er zit misschien wel een staartje aan, dus wat is dan goed? Als je de leiding bespreekt, begeef je je op juridisch gebied. Een woord als marchanderen kan door de KNVB worden opgevat als een aantijging. Er zijn mensen die zeggen: we leven in een democra tie, maar we voetballen onder de regels van de KNVB. Ik ga ervan uit dat alle scheidsrechters hun ui terste best om zo goed mogelijk te fluiten, wat moeilijk is omdat ze snel en zonder tv-beelden moeten beslissen." Aanvoerder Huntelaar kan vanavond in het bekerduel met FC Utrecht gewoon meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63