Binnenland behoudzucht Buurtrechter moet overlast indammen Van Middelkoop trekt boetekleed aan over uitspraken dienstplicht Korps Friesland te kwistig met bouwgeld L Kamer steunt plan voor snelle berechting in probleemwijken. Minister van Defensie zegt werk te doen met 'toewijding en respect'. LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort PZC Donderdag 25 September 2008 5 DEN HAAG - De Tweede Kamer steunt een voorstel om in achter standswijken buurtrechters aan te stellen. Die buurtrechters moeten zitting houden in de probleemwij ken en overlast zo snel mogelijk aanpakken. De PvdA werkt aan een wetsvoor stel voor buurtrechters, dat kan re kenen op steun van coalitiegenoot CDA en oppositiepartij WD. De ttyee partijen plaatsen wel kantte keningen bij het plan. „Het is een aardig idee, maar heeft nu geen prioriteit", aldus WD- Tweede Kamerlid Fred Teeven. „Wij willen eerst alle hens aan dek om het snelrecht ingevoerd te krij gen." De CDA-fractie spreekt van een prima plan. De regeringspartij ver wacht echter meer van een eigen voorstel om de raddraaiers uit pro bleemwijken in een internaat te plaatsen. „De kern bestaat vaak uit een klei ne groep van tien tot twintig jon geren. Als je die eruit plukt, dan heb je misschien helemaal geen buurtrechters meer nodig", snelde een woordvoerder namens Kamer lid Coskun Cörüz. Door rechters in de buurt te statio neren, krijgen ze een beter beeld van de jongeren en de overlast waar het om draait. „Als een rech ter goed weet wat er in een wijk speelt, is dat al een deel van de op lossing", aldus de PvdA. Ton Heerts, Kamerlid voor de 'so ciaal-democraten' verwacht dan ook dat de aanstelling van buurt rechters preventief werkt. De WD waarschuwt dat de buurt rechters niet zullen helpen in de strijd tegen ernstige overlast, zoals in de Goudse probleemwijk Oos terwei. De overlast is daar dermate groot, dat de veroorzakers opge pakt en opgesloten moeten wor den, is de mening van Kamerlid Teeven. Veel probleemwijken be schikken echter niet over een poli tiebureau met cellen. „Buurt rechters zijn goed voor de bestrij ding van steunfraude of graffiti. Maar Goudse problemen los je er niet mee op", constateert de WD' er. De Tweede Kamer debatteert van avond met de ministers Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken en Ernst Hirsch Ballin van Justitie over overlast in achterstandswij ken, naar aanleiding van proble men in de Goudse wijk Ooster wei. Bussen van Connexxion heb ben de wijk enkele dagen geme den, omdat chauffeurs bedreigd werden. De Tweede Kamer wil dat rech ters in probleemwijken zitting houden. Deze buurtrechters moe ten door snelle rechtspraak me de de overlast aanpakken. doet voor de toekomst niet meer aan de strenge veiligheidseisen en zal de komende jaren worden versterkt. De Afsluitdijk zal daarnaast worden aangepast om de productie van duurzame energie mogelijk te maken en nieuwe recreatieve en toeristische mogelijkheden te bieden. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG - Minister Eimert van Middelkoop van Defensie betreurt zijn uitspraken in Vrij Nederland, en de ophef die ze hebben veroor zaakt. Hij stelde onder meer dat hij blij was dat hij niet in militaire dienst hoefde. 'Indien mij geen vrijstelling was verleend, had ik uiteraard gehoor gegeven aan de oproep voor werke lijke dienst. Daarover kan geen mis verstand bestaan', schreef de minis ter aan de Tweede Kamer. Die had eerder op de dag om opheldering gevraagd. Van Middelkoop hoefde niet in dienst, omdat hij als medewerker van de GPV-fractie (voorloper van de Christenunie) in de Tweede Ka mer uitstel kreeg wegens persoon lijke onmisbaarheid. In Vrij Neder land zei hij bij de militaire keuring gevoeld te hebben dat de krijgs macht niks voor hem was, ook om dat hij moeite had met gezag. - In zijn brief aan de Kamer schrijft de minister dat hij zijn 'persoonlij ke gevoelens van destijds over het vervullen van mijn dienstplicht en over het accepteren van gezag' reeds lang achter zich heeft gela ten. Als Tweede en Eerste Kamer lid heeft hij steeds zijn 'intensieve betrokkenheid getoond bij vraag stukken over Defensie'. Zijn functie van minister vervult Van Middelkoop met 'toewijding en respect' voor de militairen die hun taken op 'voortreffelijke wij ze' uitvoeren en 'met erkenning van de betekenis van de gezagsver houdingen zoals deze binnen de krijgsmacht gelden'. De minister schreef zijn brief me de namens premier Balkenende en minister Hirsch Ballin van Justitie. De Kamer wilde uitleg van laatstge noemde over een uitspraak van Van Middelkoop over het homohu welijk. In Vrij Nederland noemde hij dat 'de ontbinding van het fami lierecht'. Van Middelkoop schrijft aan de Kamer dat deze woorden gezien moeten worden tegen de achtergrond van het standpunt dat de Christenunie in 2000 innam bij de totstandkoming van het ho mohuwelijk. Hij zegt.zich volledig gebonden te achten aan het regeer akkoord, waarin het homohuwe lijk intact is gelaten. In het UMC in Utrecht roosteren verpleegkundigen zichzelf in. Het zelfroos- teren komt maar langzaam van de grond in Nederland. foto Jeroen Jumelet/G PD grote organisaties blijkt het lastig individuele wensen en collectieve plichten samen te smeden tot een langlopend rooster dat tot op de minuut klopt. In de praktijk blijkt bijvoorbeeld dat werknemers nau welijks lang vooruit plannen, be halve hun vakantie dan." Het nieuwe roostersysteem moet ook geen verkapte bezuinigings maatregel zijn, zegt Sam Groen van FNV Bondgenoten. „Sommi ge werkgevers zijn bijvoorbeeld niet langer bereid om avond- of nachtwerk te compenseren, om dat de werknemer daar immers zelf voor heeft ingetekend." Een experiment bij de ANWB werd afgeblazen omdat het perso neel bang was dat door de flexibe ler inzet met minder mensen het zelfde werk zou worden gedaan. Ondanks de kinderziektes zetten de Nederlandse Spoorwegen de proef voort. De Leede: „Voor werk gevers is het met de krapte op de arbeidsmarkt van groot belang per soneel tevreden te houden." Verpleegkundige Mirjam de Gel der vindt zelfroosteren de beste oplossing voor organisaties waar veel deeltijders werken. „Maar het komt ook op collegialiteit aan. In een ziekenhuis zijn onregelmatige diensten onvermijdelijk. Als er dan veel collega's zijn die steeds in vullen dat ze in het weekeinde niet willen werken, gaat dat ten koste van de werknemers die wel flexibel zijn." SNEEK - De politie Fryslan heeft de afgelopen jaren 69 miljoen euro meer uitgegeven aan huisvesting dan in 2000 was begroot. Korpsbe heerder Ferd Crone laat een extern onderzoek instellen. In april moet de politie bij het mi nisterie van Binnenlandse Zaken een sluitende meerjarenbegroting indienen. Het korps hoopt op cle mentie van minister Ter Horst. Mogelijk ontvangt het korps wat extra geld, omdat voor de vier Waddeneilanden specifieke kosten gemaakt moeten worden. Het Friese korps staat al geruime tijd onder preventief toezicht van het ministerie in verband met de slechte financiële situatie. LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel. (0118) 62 88 79 fax (0118) 67 00 79 info@leichtkeukensmiddelburg.nl www.leilJltkeukensmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5