Zelfroosteren stuit op Mlllil*S4fclCfll3J School geschokt over liquidatie 4 Donderdag 25 september 2008 PZC Bezorgers van het jaar verkozen Afsluitdijk 75 jaar oud 11 11^€ÉI fspil ■?j 1 2S flfl AMSTERDAM - De man die dinsdag in Amsterdam werd doodgescho ten is de 30-jarige leraar in oplei ding, Hassan Abdullah. De politie gaat uit van een liquidatie. Abdul lah was een bekende van de poli tie, aldus een woordvoerder, die benadrukt dat dat niets te maken had met zware criminaliteit. Vol gens een getuige was er sprake van twee daders op een scooter. Het slachtoffer was vijfdejaarsstu- dent aan de lerarenopleiding Hoge school pabo in Amsterdam-West. Het hele vorige schooljaar gaf hij wiskunde aan het technisch colle ge TeC. Dat kwam vorig jaar in het nieuws toen een leerling een ande re doodstak. De verslagenheid is groot. „Wij kennen hem als een zeer geliefd persoon, die je niet in verband brengt met geweld", zei een woordvoerder. Leerlingen spre ken van een 'heel aardige leraar'. AMSTERDAM - Henny de Lan- ge-Meesters (68) uit Overijssel en Wouter Broekema (18) uit Fries land zijn gisteren in Amsterdam uitgeroepen tot Dagbladbezorgers van het Jaar 2008 in de categorie ën Senior en Junior. De jaarlijkse uitverkiezing is een initiatief van de dagbladen. Wouter Broekema bezorgt de Leeuwarder Courant in Beetster- PETER STRAA' zwaag. Henny de Lange-Meesters uit De Krim distribueert De Sten tor en het Dagblad van het Noor den. De winnaars ontvingen een reischeque van 2000 euro. De Pu blieksprijs van 3FM ging naar be zorger Van Doorn uit Utrecht. Alle genomineerden kregen een fiets. Sija Zijl-de Jong uit Axel en Jeroen van Dragt uit Terneuzen vielen buiten de prijzen. Zelf bepalen op welke uren je werkt en wanneer je tijd hebt voor de kinderen of sportschool. 'Zelfroosteren' is een nieuw wondermiddel. Maar het vergt wel een cultuuromslag op de behoudende werkvloer. door Berrit de Lange Verpleegkundige Mirjam de Gelder heeft nooit zo veel te wensen als het om haar werkrooster gaat. „Mijn vaste sportavond op vrijdag en af en toe vrij voor een verjaardag. En natuurlijk wil ik niet alle weekeinden aan de slag zijn", zegt de medewerkster van de afdeling oncologie en maag- darmchirurgie van het UMC in Utrecht. Boven de pc's hangen intekenvel- Zweedse toverformule t- Circa 200.000 Zweden werk zaam in onder meer de gezond heidszorg, vervoer, detailhan del, horeca, callcenters, politie en overheid, bepalen intussen hun eigen werktijden. Een Nederlandse delegatie van vakbondsbestuurders, sys teemleveranciers, werkgevers en arbeidsmarktdeskundigen reisde afgelopen voorjaar naar het Scandinavische land om de toverformule voor flexibel wer ken met eigen ogen te bekij ken. k Pleitbezorgers van zelfrooste ren halen gretig de Zweedse successen aan om werkgevers in Nederland over de streep te trekken. Zo daalt bïj de betrok ken werkgevers het ziektever zuim met 10 tot 25 procent en stijgt de productiviteit met 3 tot 5 procent. Verder daalt het aantal gewerk te overuren en is er minder be hoefte aan tijdelijk personeel. len waarop de vijftig verplegers, grotendeels parttimers, de dien sten van hun voorkeur kunnen aankruisen. Personeel schreeuwt om flexibele werktijden en het is dan ook geen wonder dat steeds meer bedrijven in instellingen - zoals het UMC Utrecht - overgaan op 'zelfrooste ren'. Het fenomeen geldt als dé op lossing voor de steeds meer knel lende combinatie tussen werk en privéleven. FNV-voorzitter Agnes jongerius noemde zelfroosteren be gin dit jaar 'één van de vakbonds speerpunten van 2008' en premier Balkenende sprak van 'een voor beeld van sociale innovatie'. De pleitbezorgers wijzen graag naar Zweden, waar veel werknemers al sinds een jaar of tien hun eigen roosters opstellen. In Nederland begint zelfroosteren langzaam maar zeker van de grond te komen. Er lopen proeven bij grote bedrijven als KLM en NS en in steeds meer cao's worden ex perimenten afgesproken. Naar schatting maken inmiddels enkele tienduizenden werknemers in meer of mindere mate hun eigen rooster. Maar dat het personeel vol ledig de vrije hand heeft, is nog vrijwel nergens gemeengoed, uitge zonderd enkele politiekorpsen, zie kenhuizen en openbaarvervoerbe drijven. „De ervaringen in Zweden wijzen uit dat zelfroosteren de werkgever veel winst kan opleveren. Denk bij voorbeeld aan lager ziekteverzuim en verhoging van de productivi teit", zegt Jan de Leede van TNO Arbeid, dat is betrokken bij de op zet en beoordeling van proeven met zelfroosteren. „Bovendien kan het aantal aanwezigen op de werk vloer beter worden afgestemd op de hoeveelheid werk op een be paald moment. Werknemers be ginnen om acht uur 's ochtends omdat dat nu eenmaal in hun ar beidsovereenkomst staat, maar het kan zijn dat er wat later op de dag veel meer behoefte is aan een ster ke bezetting." Directeur Marianne Sturman van bureau Moneypenny, dat voor be drijven administratieve opdrach ten uitvoert en voor de eigen werk nemers zelfroosteren heeft inge voerd, stelt dat met zelfroosteren veel makkelijker aan hoger ge schoold personeel te komen is. „Klanten reageren er heel enthou siast op, maar ze nemen onze werkwijze niet snel over." Want ondanks de voordelen stuit grootschalige invoering van zelf roosteren op de behoudzucht van werkgevers én werknemers_. Van Lede: „Voor de baas is het nogal wat om het stuur uit handen te ge ven. Het personeel op zijn beurt is huiverig om collectieve afspraken op de helling te zetten. Vooral bij grote organisaties zie je dat." Ook leiden regelingen voor ver plichte verlofdagen en werktijden tot praktische problemen, zo bleek bij de NS waar vierhonderd machi nisten en conducteurs de afgelo pen maanden 'droog zwommen' met zelfroosteren. De Leede: „Bij Het if toch NIET Mt DEN OEVER - Panoramafoto van de Afsluitdijk. Vandaag precies 75 jaar geleden, op 25 september 1933, werd de Afsluitdijk officieel geopend. De totale lengte van de dijk meet ruim 32 kilometer en de aanleg heeft rond de 120 miljoen gulden gekost. Ongeveer 4500 mensen hebben ruim 5 jaar aan het project gewerkt. De waterkering vol- Si...-. Baanvetden 13 Postbus 88 4715 ZH Rucphen E-mail: info@skidome.nl Tel.; +31(0)165 - 34 3134 www.skidome.nl/www.kiddieskidsklup.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4