Q De dwergstern 'We kunnen elkaar niet missen' y v» sr Turen naar de Muur door een Groene Zeiss Leskoffers Veere Dorpsraad Aagtekerke Echtpaar uit Arnemuiden viert diamanten huwelijk. Vroongebied achter Westkapelse zeedijk trekt al veel vogels. Verrekijkermuseum Middelburg opent vandaag de deuren. 26 Donderdag 25 september 2008 PZC W door Thomas Minnaard ARNEMUIDEN - Cornelis Meerman en Janna Sierveld. Je kunt ze nau welijks los van elkaar noemen. Hij keurig in pak, zij in zondagse Arne- muidse klederdracht. Gisteren vier den Cornelis en Janna (beiden 8i) hun 6o-jarig huwelijk. De kracht van hun verbintenis is volgens hen, dat ze elkaar simpelweg niet kunnen missen. „Hoe langer je bij elkaar bent, hoe zorgzamer je voor elkaar wordt", zeggen ze eensge zind. Janna is geboren in Arnemuiden en woont daar al haar hele leven. Cornelis is een geboren Vlissinger en kwam later in Arnemuiden wo nen. Hij verdiende zijn brood on der meer als schilder, visser en bouwvakker. Toch vond hij zijn baan als fitter het mooist. „Daar had je veertig man onder je, dan kan je de baas spelen", zegt hij la chend. Hoe de twee elkaar ont moetten? „Op straat", zegt ze. „Vroeger liepen we altijd rondjes Vleesveebedri j f Vers rundvleesrechtstreeks vé boerderij in Baarland naar uw Mepvriei Wij garanderen een diervriendelijke productie. Betri toevoegingen en op ambachtelijke wijze geslacht. Thui; Noord- en Zuid Beveland) in pakketten van 20 kilo v< Burg. Vogelaarstraat 17 4435 AR Baarland f (0113)63 96 44 M 06 51 35 96 21 vlees zoitder UB rond het dorp. Op zaterdag of zon dag hadden we dan snoep bij ons." Liefde gaat door de maag moeten ze gedacht hebben. En dat gaat het nog steeds, want de grote hobby van Cornelis is bakken en koken. Babbelaars, worstenbrood jes, bolussen, noem maar op. Hij maakte er nooit zijn werk van. Het was meer bezigheidstherapie om de fysieke, maar vooral menta le schade die de oorlog hem bracht, te vergeten. Het 'diamanten tweetal' wandelt heel wat uur per week. „We zijn nog maar 81, dus je moet wat hè!" VLISSINGEN - De Veerse wethouder Jan Bostelaar (milieu) heeft gister middag in het Milieu Educatief Centrum (MEC) in Vlissingen aan vertegenwoordigers van veertien Veerse basisscholen nieuwe na- tuurleskoffers overhandigd. In de koffers zitten lespakketten over de natuur rond school. De scholen mogen de leskoffers hou den. door Wendy van den Hurk WESTKAPELLE - De wilde eend gaat kopje onder, de kleine zilverreiger trekt zijn veren recht en de wul pen rusten uit in het gras. Met de voedselrijke slikranden en het zoe te water slaat het vroongebied ach ter de Westkapelse zeedijk aan als aanvliegpunt voor vogels. Bos wachter Piet de Keuning telt soms wel 52 soorten op één middag. Door ruilverkaveling is Westkapel- le weliswaar weilanden kwijtge raakt, het dijkdorp is negentig hec tare natuur rijker geworden. Vlak achter de Schelpweg is een prach tig overgangsgebiedje tussen kust en polder ontstaan. Tussen droog en nat, van open gebied naar dich te beplanting tussen de percelen. Ideaal voor vogels. En vogels, die zitten er. Honderden. Duizenden. In het voorjaar om te broeden, in het najaar om even bij te komen op hun vliegroute langs de kust lijn. Dan zijn er ook nog de blij vers. Alsof het nooit anders was. „Het is zo mooi open hé", zegt bos wachter Piet de Keuning, terwijl hij zijn bril verwisselt voor een ver rekijker. „Het barst weer van de kleine mantelmeeuwen. Kijk, en al dat zwarte spul, dat zijn kievie ten..." De bril gaat weer op, maar de kijker blijft binnen handbereik. „Westkapelle mag trots zijn dat ze dit naast de deur heeft. Terwijl sommigen eerst nog zo sceptisch waren. Met name boeren, die heb ben toch altijd meer tijd nodig om te wennen. Maar de dorpelingen, die waren al trots. Zij deden hun rondje al toen het nog landbouw was. Nu is de soortenrijkdom al leen maar toegenomen. Ik weet ze ker dat Westkapelle er vogelaars bij zal krijgen." Tot voor kort lag onderaan de dijk nog een ijsbaan, die nu bij het nieuwe bos bij Boudewijnskerke is gelegd. Daarvóór lag een skelter baan. Zelfs De Keuning heeft die als kind nog bestierd. Maar héél vroeger, in de Middeleeuwen, wa ren het strandwallen doorsneden met kreken. Bij de inrichting zijn die weer uitgegraven, waardoor het oude patroon terugkwam. Zelfs de oude waterloop. In hét oosten van het gebied herplant Staatsbosbeheer het ouderwetse heggenlandschap. De boswachter grijpt weer naar zijn kijker. „Kleine strandlopers, kemphanen... En we hebben bos- ruiters, kleine plevieren en bont bekjes. Veel zeldzame steltloper soorten komen hier voor korte of langere tijd foerageren. De dwerg stern bijvoorbeeld, die nog meer dan vierhonderd kilometer naar de Niger-delta moet vliegen." Het vogelparadijs is evenwel een pioniersgebied voor vegetatie. Om dat het schrale gronden zijn, die bovendien niet worden bemest, krijgen ook zeldzame planten kans om te groeien. Bitterzoet en Gui chelheil. Zwarte nachtschade, wa- terpunge, zeeasters te over. En zelfs hier en daar wat plukjes zee kraal. Het zachtrode perzikkruidje 'De een staat graag met zijn voetjes in het gras, de ander niet. Dat kan hier allemaal' dat de vlakte doet blozen, de herts hoornweegbree die zijn blaadjes als een kroonluchter uitspreidt in het gras. „De een staat graag met zijn voetjes in het gras, de ander niet. Dat kan hier allemaal." Die grote voetstappen? Dat moet een blauwe reiger zijn geweest. En die kleine sporen zijn vast van een bunzing, of misschien wel een her melijn. De kleine keuteltjes bewij zen dat ook konijnen het gebied hebben ontdekt. Liefkozend pakt de boswachter een plantje vast. „Akkerereprijs." Q Het vroongebied is niet toegankelijk voor bezoekers. Wel is het van alle kanten te zien. Langs de randen loopt een ruiterpad. Binnenkort komt er zelfs een vier meter hoge vogelkijk- hut aan de Hogeweg, op de hoek met de Slaakweg. Volgend jaar wil Staatsbosbeheer er excursies geven. AAGTEKERKE - De dorpsraad Aagte kerke houdt vanavond om acht uur een openbare vergadering in Amicitia over zorg- en starterswo- ningen en speelvoorzieningen. Weerman Jos Broeke en wooncon- sulent Marije Vael zijn te gast. door Emile Calon MIDDELBURG - Zo op het oog lijkt het een gewone kijker; een waar mee een boswachter jarenlang heeft gekeken naar herten en spechten. Maar schijnt bedriegt. De groene Zeiss is jarenlang ge bruikt door Oost-Duitse grens wachten bij het bewaken van de Muur in Berlijn. Mogelijk konden die grenswachten, dankzij die kij ker, vluchtelingen opsporen die naar het vrije westen probeerden te ontkomen. Een andere kijker met een verhaal ligt ook in het Verrekijkermuseum in Middelburg. Het is mogelijk een nog onopvallendere dan die groe ne Oost-Duitse kijker. Deze Bousch Lomb hing om de nek van een Amerikaanse militair tij dens de landing op D-day in Nor- mandië, werd gebruikt tijdens de Slag om Arnhem en het Ardennen offensief en zag ook het Adelaars nest van Hitier hoog in de Beierse Alpen. Het Verrekijkermuseum in Middel burg telt zo'n driehonderd kijkers. Het museum is een initiatief van Roland Hulshof en Gabor Timmer man en is gevestigd in de Burg gang, een zijstraat van de Korte Burg. Ze verzamelen allebei al zo'n twintig jaar kijkers en vonden het tijd worden om hun collectie per manent tentoon te stellen. Hun verzameling telt opvallend veel mi litaire kijkers. Volgens hen komt dat omdat verrekijkers heel lang uitsluitend gefabriceerd werden voor speciale doelgroepen als mili tairen, politie, zeevaart en weten schap. Pas ver na de Tweede We reldoorlog werd de verrekijker ook betaalbaar voor gewone particulie ren die ook wel eens vogels wil den kijken of vanaf de Boulevard in Vlissingen schepen wilden bekij ken. Timmerman is zelf trots op een kij ker uit 1894, een van de eerste Zeiss-productiekijkers. „Er zijn er toen 83 gemaakt." Beide Middel burgers spreken lovend over de Zeiss-kijkers. Die zijn volgens hen gemaakt van het beste materiaal. Hulshof: „Eerst werd de kijker ge maakt en vervolgens werd geke ken hoeveel ervoor betaald moest worden. Bij andere firma's bepa len ze eerst de prijs en zoeken daar vervolgens de materialen bij." De collectie van de twee is nog lang niet compleet. Ze hopen dat ze ooit nog in het bezit komen van een heuse periscoop. Het mu seum wordt om 17.30 uur geopend door wethouder Hannie Kool. Het is van dinsdag tot en met zaterdag open van 13.00 tot 17.00 uur. Het echtpaar Meerman-Siereveld uit Arnemuiden is 60 jaar getrouwd. m. foto Ruben Oreel Roland Hulshof tuurt door een van de verrekijkers die in het nieuwe Verre kijkermuseum in Middelburg ten toon gesteld zijn. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46