iiZ»€»€» 12i n d Zeeuwse laaggeletterden in de kou Vier maanden voor winkeldief Aviation Academy in West-Brabant haalbaar Tunnelnacht nu Laatste hobbel voor dubbele Westerscheldetunnelweg al volgeboekt PvdA praat over regio-economie Zonneboot op Westerschelde Vier van dertien gemeenten pakt het probleem actief aan. Middelburgse rechtbank vonnist lagere straf dan geëist tegen Oostburger. Samenwerking tussen luchtmacht, Fokker en ROC West-Brabant PZC Donderdag 25 september 2008 31 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het gros van de Zeeuwse gemeenten laat mensen die niet of slecht kunnen lezen en schrijven in de kou staan. Ze ste ken die mensen niet actief een hel pende hand toe. De Tweede Ka mer eist meer actie. In Nederland kunnen 1,5 miljoen mensen niet of slecht lezen en schrijven. In Zeeland gaat het om 65.000 mensen (13,5 procent van de inwoners). Het Rijk wil Taagge- letterdheid' aanpakken, maar kan dat niet alleen. Daarom heeft het afspraken gemaakt met werkge vers en vakbonden en voert het een publiekscampagne. Tot en met 2010 is er 20 miljoen euro beschikbaar voor de aanpak van het probleem, dat volgens WD-Kamerlid Ineke Dezentjé Hamming 'moet worden uitge roeid'. SP-Kamerlid Manja Smits: „We hebben het hier in Den Haag over plannen van aanpak. Maar het gaat om mensen die ondertitels niet kunnen lezen, formulieren voor een zorgtoeslag niet kunnen invullen en hun kinderen voor het slapen gaan geen verhaaltje kun nen voorlezen." Een meerderheid van de Kamer vindt dat er te weinig gebeurt en dat het kabinet meer actie moet ondernemen om mensen die De Tweede Kamer eist van het kabinet meer actie tegen analfa betisme. Maar een klein aantal gemeenten -ook in Zeeland- helpt mensen daadwerkelijk. slecht kunnen lezen en schrijven bij te spijkeren. „De staatssecreta ris doet haar best, maar er moet een stap gezet worden", zei CDA-Kamerlid Jack Biskop. De Kamer wil dat staatssecretaris Marja van Bijsterveldt (CDA, on derwijs) gemeenten aanspoort om hun inwoners te leren lezen en schrijven. Op dit moment voeren 30 van de meer dan vierhonderd gemeenten een actief beleid tegen analfabetisme. „Dat is niet veel", erkende Van Bijsterveldt gisteren in de Kamer. „Maar de grote ge meenten doen mee, dus we heb ben veel mensen in beeld." De website www.taalkrachtvoorge- meenten.nl -mede opgezet door het Rijk- laat zien dat Zeeuwse ge meenten het er bij laten zitten. Al leen Schouwen-Duiveland, Tho- len, Middelburg en Vlissingen pak ken het probleem actief aan. Van Bijsterveldt beloofde presta tie-afspraken te maken met ge meenten om 50.000 mensen te la ten deelnemen aan een schrijfcur sus. „Gemeenten die de afspraken niet nakomen, krijgen in de jaren daarna minder geld voor volwas seneducatie." BORSSELE - Het loopt storm voor de Nacht van de Tunnel. Voor de drie excursies die de NV Wester- scheldetunnel de komende maan den houdt, hebben zich al vijftien honderd vaste klanten gemeld. Er zijn maar driehonderd plaatsen be schikbaar: honderd per avond. Aanmelden is dan ook niet zinvol meer. De Nacht van de Tunnel is op de dinsdagen 28 oktober, 25 novem ber en 16 december. Dan is één tunnelbuis dicht wegens onder houd. Een mooie gelegenheid klan ten een kijkje te laten nemen. Het tunnelbedrijf bekijkt of de Tunnel nachten een vervolg krijgen. GOES - De Statenfractie van de PvdA houdt dinsdag een brain- stormbijeenkomst. Het gaat over regionale economie en de voorzie ne bevolkingsontwikkeling in Zee land. Aan de orde komen vragen als: is regionale economie te realiseren of is het een achterhaald idee? En is het erg dat Zeeland sinds kort de provincie is met het geringste aantal inwoners of biedt dit juist kansen? Tweede Kamerlid Pauline Smeets en Statenlid Annebeth Evertz ver zorgen inleidingen. De brainstorm- avond is in hotel Terminus in Goes en begint om 19.30 uur. BORSSELE - De contouren van het eerste stukje vierbaans Westerscheldetunnelweg zijn al aardig zichtbaar geworden in het landschap. Ter hoogte van Borssele laat de NV Westerscheldetunnel een overgang bouwen, zodat het wegverkeer rich ting de tolpoortjes straks de Paardengatsche Wa tergang kan kruisen. De 'brug', die wordt ondersteund door tien heipa len, is de laatste hobbel op weg naar de verdub beling van de weg. In de rest van het tracé tus sen het tolplein en de tunnel is al rekening ge houden met de realisatie van een vierbaansweg met twee keer twee rijbanen. Alle viaducten zijn extra lang gebouwd. Op de weg zelf is het nog even wachten, de bouw staat voor de jaren 2010 en 2011 gepland. De daarvoor benodigde gronden heeft NV Wes terscheldetunnel 'nagenoeg geheel' verworven. Dat het werk nu al wordt uitgevoerd, is met na me gunstig voor de brandweer van Borssele. Te gelijkertijd met de aanleg van de waterovergang wordt namelijk aan beide kanten een dienstweg aangelegd. Zo kunnen hulpdiensten ook halver wege de Westerscheldetunnelweg oprijden. „Daardoor wordt de aanrijtijd bij calamiteiten in de tunnel verminderd", zegt woordvoerder Ingo de Moor. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Geen gevangenis straf van veertien maanden, waar van zeven voorwaardelijk, maar tien waarvan zes voorwaardelijk. Die eerste straf werd twee weken geleden geëist door het Openbaar Ministerie tegen een 49-jarige in woner van Oostburg, omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan (winkeldiefstallen, waarvan een met met geweld, een woning inbraak en openlijke geweldple ging. De Middelburgse rechtbank is tot de slotsom gekomen dat één winkeldiefstal -het wegnemen van twee broeken- hem niet aangere kend kan worden. Ook van het openlijk geweld tegen zijn buren werd de man vrijgesproken. De andere zaken worden hem wel aangerekend. Om die reden kreeg de man de tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De in woner van Oostburg hoeft in ver band met zijn voorarrest nog maar enkele weken de gevangenis in, zo rekende hij gisteren tijdens de rechtszaak snel uit BRESKENS - De zonneboot van het Scoolteam van het ROC Zeeland steekt morgen de Westerschelde over. Dat gebeurt als promotie voor het gebruik van duurzame energie, in het bijzonder zon- ne-energie, en als promotie voor de Dutch Open Solar Boat Challen ge, die volgend jaar juni in Zee land wordt gehouden. Rond 11.30 uur zal de zonneboot uit de jachthaven van Breskens ver trekken. Tussen 12.30 en 13.00 zal het strand van Ritthem (Vlissin gen) worden bereikt. Om de over steek veilig te laten verlopen, de Westerschelde is één van drukstbe- varen riviermondingen in West- Europa, zal de KNRM Breskens as sistentie verlenen en in de buurt van de zonneboot blijven. door René Schrier WOENSDRECHT - ROC West-Bra- bant, de Koninklijke Luchtmacht, DMO/Logistiek Centrum Woens- drecht en Fokker Services hebben een haalbaarheidsonderzoek laten uitvoeren naar een zogenaamde World Class Aviaton Academy in West-Brabant. Deze academie moet de basis- en typeopleiding volledig gecertifi ceerd volgens de laatste Europese normen voor vliegtuigonderhoud (part 147) aanbieden. De academie moet er aan bijdragen dat het groeiende tekort aan (lucht- vaart)technici in Nederland wordt teruggedrongen. De aanzet tot de academie kreeg in 2006 officieel vorm door de oprichting van het Maintenance Onderwijs Consor tium (MOC). Het MOC houdt zich primair bezig met World Class Maintenance opleidingen in vijf sectoren van het maintenance vakgebied: luchtvaart, procesindus trie, de maritime-, energie- en in- frasector. Op de academie worden studenten in de basisopleiding op geleid volgens de internationale ei sen van de luchtvaartsector, zodat afgestudeerde technici overal in Eu ropa aan de slag kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41