of een flinke boete betalen Zeeland KEUKENS& BADKAMERS Wil je er eentje roken? Hier pertinent niet Hier heb je een asbak! Brugman Brave broeder 'Na i oktober direct boete' Afspraken over rampenzender SHOWROOMUITVERKOOP Ik zou Willem Elsinga, kroegbaas van De Troubadour in Clinge, toont de stikker op zijn infobord. Roken verboden! foto Peter Nicolai CLINGE - In café De Huifkar in Clin ge doen ze niet zo moeilijk over het rookverbod. In de kroeg staan weliswaar geen asbakken meer op de tafeltjes, maar achter de toog staan ze nog wel. „Wil je er eentje roken? Dan kom je bij mij maar een asbak halen", zegt barvrouw Els Rentmeester. Controle heeft ze nog niet gehad. Als ze dan toch eens een contro leur op bezoek krijgt en ze gaat nat, dan betaalt ze de boete zon der morren. „Of samen met de ro kende klanten. Maar zover is het nog niet, dus daar hoeven we ook nog niet over na te denken." Rentmeester vindt dat de ziel uit de horeca is gegaan sinds het rook verbod is ingevoerd. „Het wordt ons onmogelijk gemaakt op een eerlijke manier ons brood te ver dienen." Ondanks het feit dat Rentmeester haar rokende klanten niet weg jaagt, rept ze niet over hogere om zetten en meer klanten. „Bepaald niet. We zitten hier. in een klein dorpje en moeten het hebben van de inwoners, onder wie de vaste gasten. Het is niet zo dat de klan ten van het ene café naar ons over lopen omdat bij ons gerookt mag worden. Ik heb het idee dat men sen veel vaker bij elkaar op de kof fie gaan." CLINGE - Willem Elsinga, kroeg baas van De Troubadour in Clin ge, is resoluut. In zijn café wordt niet gerookt. „Omdat het gewoon niet meer mag. Ik wil niet het risi co lopen dat ik na twee boetes een sticker op de déur krijg en dan ge dwongen moet sluiten." Elsinga voelt zich wel een beetje het braafste jongetje van de klas, want in twee andere cafés in Clin ge wordt wel gerookt. In de Cling- se horeca is het iedere barman voor zichzelf Toch houdt Elsinga, die nu vijfjaar achter de toog staat van De Troubadour, de poot stijf De asbakken blijven weg, ondanks dat het rookverbod hem maande lijks behoorlijk wat omzet kost. „Klanten zijn boos als ze een siga ret opsteken en ik ze vertel dat ze die moeten doven. Ik verkoop nog wel tabakswaren, maar natuurlijk een stuk minder dan voorheen. Mijn gokkasten brengen niks meer op, want zowat alle gokkers bij mij in de zaak roken. Die zitten dus nu niet meer achter de machines. Ook mijn bieromzet is flink gekel derd. De verkoop van fris en koffie gaat gelukkig wel door, omdat ik heel wat verenigingen te gast heb. Maar leuk is het allemaal niet, nee... Het is niet zo dat ik over de kop dreig te gaan, maar onder de streep staat er aan het eind van de maand een stuk minder." Nog een nadeel van het rookver bod; de tabaklucht verhult andere geurtjes niet meer. Dus men ruikt nu geen sigaretten meer, maar wel zweet en windjes. PZC Donderdag 25 september 2008 3 COMMENTAABHHi Het rookverbod dat geldt sinds t juli van dit jaar, kost menig cafébaas de kop. Ook in Zeeland zijn er horeca-ondernemers die afstevenen op een faillissement. Dat meldt Dick van der Velde, voorzitter van de Zeeuwse afdeling van Horeca Nederland. Van der Velde deponeert de zwarte piet bij minister Ab Klink (Volksgezondheid). De bewindsman zou zich niet gerealiseerd hebben wat de consequenties zijn van de maatregel. Dat is wat kort door de bocht. Om te beginnen gingen diverse landen Nederland voor. Bovendien stemde een ruime Kamermeerderheid in met het verbod. Het pijnlijke is dat er nog onvoldoende wordt gecontroleerd bij de horeca-gelegenheden. Dat betekent dat de brave broeders de dupe zijn. Want zij jagen rokers tegen'zich in het harnas en zien de omzet teruglopen. Concurrenten die de regels aan hun laars lappen, blijven lustig tappen. Het is onaanvaardbaar dat goed gedrag wordt beloond met een teruglopende omzet. Als de overheid regels stelt, dient strikt gecontroleerd te worden op naleving. DEN HAAG - Horecagelegenheden die het rookverbod overtreden, krijgen vanaf 1 oktober meteen een boete. Minister Ab Klink van Volksgezondheid heeft dat giste ren gezegd in het tv-programma Nova. Tot dusver wordt bij een overtreding van het rookverbod eerst nog gewaarschuwd. Eerder op de dag zei Klink de woorden van Koninklijk Horeca Nederland, dat in de horeca een chaos ontstaan is door het rookver bod, overdreven te vinden. Vol gens hem valt dat reuze mee. pagina 11de overheid is een be moeial geworden MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland, de provincie en Omroep Zeeland hebben nieuwe afspraken gemaakt over het gebruik van de radiozender in crisissituaties. In het convenant staat onder meer vastgelegd waar de scheiding ligt tussen officiële informatieverstrek king door de autoriteiten en vrije nieuwsgaring door journalisten. De oude afspraken dateerden van 1992. „In 16 jaar tijd is er een hoop veranderd", aldus woordvoerder Jan-Frans Mulder (burgemeester van Hulst) gisteren bij de onderte kening van het contract in Middel burg. De Omroep onderzoekt nog hoe ook de televisie en internetsi te kunnen worden benut voor een snelle voorlichting aan burgers in geval van een ramp. Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst', Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 www.brugman.nl m SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS "FILIAAL HULST UITSLUITEND KEUKENSHOWROOM. nooit naar ajax gaan'.H ga tobereisburo.nl/ wtnv/w erl word ook winnaar r, 220 winkels 0900-8482 www.globereisburo.nl gaat nét even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3