Zeeland Waterberging helpt bewoners in Scharendijke het droog te houden Goede communicatie met jeugd moet problemen voorkomen Binnenkort zit Pontes overhandigt opbrengst actiedag Elkerzeeseweg gaat in tweede helft oktober voor twee weken dicht. Welzijnshuis bezoekt alle kernen met film over (hang)jongeren. Kleinere sluizen binnenkort bediend vanaf Neeltje Jans. Geld gaat naar een internationaal én naar een lokaal doel. 26 I Donderdag 25 september 2008 PZC door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - Bewoners van de Dijkstraat in Scharendijke hoeven straks niet meer bang te zijn voor natte voeten. De gemeente Schou- wen-Duiveland laat een tweede waterberging aanleggen aan het Zwarte Plein, tussen de parkeer plaats en de Elkerzeeseweg. Daar na volgt nog de aanleg van een nieuwe riolering onder de straat. „Bewoners hebben nogal eens overlast na een flinke bui", vertelt Kees Paauwe van de gemeente. Het water dat nu nog op straat blijft staan, moet straks een plekje vinden in de put van duizend vier kante meter groot. Voor de afvoer ervan wordt een riool aangelegd met een gescheiden systeem, dus een aparte afvoer voor regenwater. De aanleg van het riool heeft flin ke gevolgen. De gemeente moet in de tweede helft van oktober de El kerzeeseweg voor twee weken af sluiten. „Dat is verhoudingsgewijs De waterberging aan de Dijkstraat in Scharendijke is bijna gereed. De bui zen voor het nieuwe riool liggen al klaar. foto Dirk-Jan Cjeltema een gigantische ingreep voor zo'n dorp", beseft Paauwe. „Omleidings routes kunnen eigenlijk alleen door het dorp of door Ellemeet lo- Voor bewoners van de Dijkstraat in Scharendijke is wateroverlast straks voorbij. De gemeente legt een fikse waterberging en een nieuw riool aan. pen. Dat is allebei niet wenselijk. We zoeken vooral voor de busver binding nog naar een nette oplos sing." De gemeente laat binnenkort we ten wat ze heeft bedacht. Als het weer een beetje meezit, moet het werk aan de Dijkstraat aan het eind van het jaar helemaal zijn afgerond. door Melita Lanting NIEUWERKERK - Er moet meer met jongeren gepraat worden. Door een goede communicatie kunnen veel problemen met (hangjonge ren voorkomen worden. Dat is de belangrijkste conclusie van een discussieavond met SGP-jongeren over de film Wij hangjongeren van het Welzijns huis. In de film worden verschil lende groepen jongeren geportret teerd. Skaters, jongeren die rond hangen op een parkeerplaats in Zierikzee of in een eigen kot en een groep van de Gereformeerde Gemeente Bruinisse die spelletjes doet. Uit de film blijkt dat veel overlast verdwijnt op het moment dat met de jongeren gepraat wordt. „Communicatie is heel be langrijk", beamen de jongeren. „Jongeren moeten in een vroeg sta dium betrokken worden bij de in richting van hun leefomgeving", zegt ook gedeputeerde George van Heukelom. „Waarom laat je jonge ren niet meedenken? Iemand van dertien gaat niet meer op een wip- kip. De overheid moet nadenken over woonwijken. Daar moeten mensen léven. Hangjongeren zijn niet meer dan een signaal." Iemand vraagt zich af of de proble matiek zich wel afspeelt binnen kringen van de SGP. „Het pro bleem is toch niet die jongere die thuis op de bank zit?" „Maar dat wil niet zeggen dat iemand die De film Wij hangjongeren van het Welzijnshuis is besproken bij de SGP-jongeren. De belangrijkste conclusie luidt dat er meer met jongeren gepraat moet worden. thuis op de bank zit daar ook ge lukkig mee is", reageert een ander. De film is bedoeld om met de jon geren te praten over wensen en ideeën. Is er behoefte aan een ei gen ruimte of moeten er juist meer sportvoorzieningen komen. De discussie bij de SGP-jongeren leverde uiteindelijk niet veel con crete wensen op. Vanaf volgende week gaat het Wel zijnshuis verder op tournee met de film. In tegenstelling tot eerde re berichten wél in iedere kern. „Ik heb het Welzijnshuis daarvoor opdracht gegeven", zegt wethou der Gilles Houtekamer. „Het moet praten met alle jongeren." In eerste instantie stonden gesprek ken gepland in zeven van de zeven tien kernen. Dit tot teleurstelling van verschillende dorpsraden en Houtekamer. De eerstvolgende bijeenkomst is op 7 oktober in Oosterland. door Melita Lanting BRUINISSE - Sluiswachter Riet de Ronde steekt haar hand op naar een schipper van een zeilboot. De schipper groet terug en vaart de Grevelingensluis van Bruinisse bin nen. „Nu kan het nog", zegt ze met een zweem van weemoed in haar stem. „Straks zit hier nie mand meer." Het zijn de laatste dagen in Brui nisse voor de sluiswachters. Rond t oktober wordt de bediening ver plaatst naar het Topshuis. Niet al leen de bediening van de Grevelin gensluis gaat over. Ook de sluis wachters van de Bergsche Diep- sluis, de Roompotsluis (Ooster- scheldekering) en de Zandkreek- sluis gaan naar het Topshuis. „Het wordt totaal anders. Het is echt pionierswerk wat we doen. We moeten nog helemaal uitvin den hoe het werkt." In het sluiswachtershuis wordt nu al gewerkt met de opstelling zoals die straks ook in het Topshuis staat. De oude bediening is buiten werking gesteld. Op twee grote computerschermen zijn alle beel den te zien die de verschillende ca mera's langs het sluizencomplex doorgeven. Niet alleen het water in de sluis, maar ook de autowe gen, de bruggen en de 'aanvaarrou- tes' worden in beeld gebracht. „Het is wel wat moeilijker te zien. Je moet goed weten waar je mee bezig bent." Dat blijkt als buiten op de fiets brug bij de sluis twee mensen staan. Vanuit het raam van het sluiswachtershuis zijn ze goed te zien. Op de computerschermen zijn ze minder gemakkelijk herken baar. „Ja, je moet je goed concen treren." Op het scherm is ook een schematische weergave te zien van het sluizencomplex. De deuren, de bruggen en de sluiskolk zijn afge- Topshuis centraal bedieningshuis De Roompotsluis, de Grevelingensluis, de Bergsche Diepsluis en de Zand- kreeksluis worden vanaf volgende week op afstand bediend. Dat gebeurt vanuit het Topshuis op Neeltje Jans. De sluizen worden vanaf de verhuizing 24 uur per dag bediend. Daarvoor zijn dertien operators en zeven hoofdoperators aangesteld. Iedere operator moet twee sluizen bedienen. De bediening van de grote sluizen gaat over een paar jaar ook centraal. beeld en worden bediend met een enkele muisklik. „Dat ziet er voor iedere sluis anders uit. We zullen daarmee nog moeten leren wer ken want we gaan meerdere slui zen bedienen. De Zandkreeksluis bijvoorbeeld is in spiegelbeeld en de Bergsche Diepsluis is heel klein." Deze week wordt vooral gebruikt om alle systemen door en door te testen. Werkt alles naar behoren en staan alle camera's goed opge steld. In Bruinisse is pas nog een camerastandpunt veranderd. Een deel van de bypass was niet goed te zien. „Veiligheid gaat voor alles. We zijn nu nog bezig met het opti maliseren van de situatie. We zijn al vanaf het begin betrokken ge weest bij het ontwerp van het sys teem en pas als alles helemaal goed is gaan we definitief over." 'Je hoort de bootjes niet meer. De jeu gaat er toch wel een beetje vanaf Niet alleen voor de sluiswachters zal het wennen zijn. Ook de schip pers zullen het gedrag aan moeten passen. „Mensen moeten veel meer de marifoon gebruiken of gaan bellen om ons te waarschu wen dat ze geschut willen wor den." De Ronde klikt op het beeld scherm een plaatje aan. De bellen gaan rinkelen ten teken dat de sluisdeuren opengaan maar de telefoon of marifoon hebben we niet gehoord. „Nee, de schip per heeft z'n hand even opgesto ken toen hij mij zag staan. Dat kan straks dus niet meer want dat zien we niet." De Ronde zal de werkplek bij de Bruinisser sluis best missen, al ziet de nieuwe werkomgeving er vol gens haar geweldig mooi uit. „Maar je hoort de bootjes niet meer. De jeu gaat er toch een beet je van af Straks zit je op Neeltje jans met de zeehondjes." door David Duijnmayer zierikzee - Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee heeft gistermiddag cheques over handigd aan de Pola van der Don ck stichting en aan de stichting O Jee ADHD. Het geld is door leerlin gen van de school ingezameld tij dens een grote actiedag in april. De Pola van der Donck stichting vangt aidswezen op in Zambia. O Jee ADHD is wat dichter bij huis: de stichting exploiteert een zorg boerderij in Ouwerkerk voor kin deren met ADHD. Beide goede doelen kregen 1520 euro van Pon tes. Dat de cheques nu pas over handigd konden worden, komt vol gens initiatiefnemer en organisa tor Dan Kersten doordat een aan tal sponsoren niet (tijdig) met het geld over de brug kwam. Daardoor viel het uiteindelijke bedrag zelfs lager uit dan waar aanvankelijk op gerekend werd. Pontes Pieter Zeeman is van plan in het voorjaar een nieuwe actie dag te houden. Welke goede doe len dan gesteund worden, is nog niet bekend. Wel zal de school pro beren opnieuw een lokale en een internationale bestemming voor het geld te vinden, aldus Kersten. Astrid de Ruiter (2e van rechts) van O Jee ADHD en Anne Martens (3e van rechts) van de Pola van der Donck stich ting krijgen ieder een cheque van de scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman. foto Dirk-Jan Gjeltemaes A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36