Jeugdherberg in i jongerenhuis Goes Patstelling rond strook grond Rilland Kwetsbaren leren voor zichzelf op te komen Weerbaarheidstraining voor kinderen: vanaf volgende week in Goes Leren zelfstandig te wonen en werkervaring opdoen op één plek. Dronken man opgepakt na afsluiten tolplein Gratis naar bedrijven met Techniekbus Informatiebijeenkomst over whiplash in Goes Klanten mogen eigen bolus bakken in Goes m:\ Inwoner ligt met de gemeente in de clinch over parkeerplaats. 26 I Donderdag 25 september 2008 PZC Richard Pluijgers (links) en cursist Mitchel Geldof laten zien wat je moet doen als iemand je bij je keel grijpt. foto Lex de Meester door Dewi Gigengack GOES - 'Een vermeden gevecht is een gewonnen gevecht', is het mot to van regerend wereldkampioen karate Richard Pluijgers (45). Dat hij wereldkampioen is, vindt de Vlissinger niet zo belangrijk. Zijn missie is mensen helpen. Vanaf volgende week breidt hij zijn werk terrein uit door ook in Goes weer baarheidstraining voor kinderen te geven. Pesterijen, scheldpartijen of in el kaar geslagen worden: sommige scholieren hebben er regelmatig mee te maken. Ook Richard Pluij gers toen hij op de basisschool zat. „Ik had een verhoging onder een schoen omdat één been korter was dan het andere. Elke week kreeg ik klappen." Het gevolg: een gevoel van woede, onmacht en op gekropte agressie. Maar ook bed plassen en slechte schoolpresta ties. Pluijgers richtte een jaar geleden zijn bedrijf ShiranSport op. Sinds januari geeft hij, naast lessen in zijn karateschool in Vlissingen, cur sussen weerbaarheid en zelfverde diging aan onder andere vrouwen, ouderen en kinderen. De topspor ter leert kwetsbare groepen voor zichzelf op te komen en met be- dreigende-situaties om te gaan. „Door de weerbaarheidstraining worden kinderen zich bewust van hun eigen kunnen en van de om geving", zegt Pluijgers. „Bijvoor beeld: ben je in een vreemd ge bouw, kijk dan waar dé nooduit gangen zijn. En luister naar je lichaam: als er iets niet pluis is, voel je dat in je buik en merk je dat aan je ademhaling." Een deel van de training gaat om observeren. Hierbij gebruikt Pluij gers dieren als voorbeeld. Hij kruipt op de grond en demon streert het belang van lichaams taal. „Alle bewegingen komen van uit de schouders. Bij dieren is dat net zo. Voordat een wolf aanvalt, zet hij zich schrap." „Ik deel de kennis en ervaring uit 'Als er iets niet pluis is, voel je dat in je buik en merk je dat aan je ademhaling' mijn verleden met de kinderen", zegt Pluijgers. „Het is belangrijk om je eigen grenzen te stellen en je emoties te uiten. Anders explo deer je." Na de cursus van zes lessen ziet hij bij veel kinderen verbetering. „Ze hebben meer zelfvertrouwen, een beter gevoel van eigenwaarde en kunnen zich makkelijker uiten", somt Pluijgers op. „Laatst vertelde een meisje dat ze zich had ver weerd. Iemand had haar polsen vastgepakt, maar ze kon losko men, hem een duw geven en weg rennen." En daar is Richard Pluij gers trots op. Voor meer informatie zie de website www.shiransport.nl. De cursus in Goes begint dinsdag 30 september. Opgeven kan tot op de dag zelf. door Harmen van der Werf GOES - Aan de Westhavendijk in Goes, in het nieuwbouwplan Goe- se Schans, komt een jongerenhuis waarvan de bewoners onder bege leiding zelfstandig leren wonen. In Vlissingen is al zo'n voorziening voor jongeren 'die tussen wal en schip dreigen te vallen', de woon- foyer. Het speciale van het Goese project is dat er ook een kleinscha lige jeugdherberg in wordt onder gebracht. Directeur Maarten Sas van woning bouwvereniging RWS maakte dit gisteravond bekend op een PvdA- discussiebïjeenkomst over wonen in Goes. De vestiging van een jon gerenhuis aan de Westhavendijk is onderdeel van een provinciebreed plan. De woonfoyer in Vlissingen voldoet aan een vraag. In Zeeland is een groep jongeren die het thuis niet meer kan uithouden, nog niet zelfstandig kan wonen en vervol gens gaat zwerven. Dat betekent niet dat ze dakloos zijn. Zij trek ken vaak van het éne adresje naar het andere adresje, van de éne vriend naar de andere. De woonfoyer in Vlissingen blijkt te werken. Jongeren die er verblij ven, worden begeleid om zelfstan dig te leren wonen. Niet iedereen uit de doelgroep wordt toegelaten. Een voorwaarde is dat de jongeren in staat zijn binnen twee jaar voor zichzelf te zorgen. RWS-directeur Sas: „Die grens wordt gesteld, want anders ga je wellicht jonge ren helpen die eigenlijk in de gees telijke gezondsheidzorg horen, bij Emergis." I** Goes krijgt een jongerenhuis naar Vlissings voorbeeld waar be woners zelfstandig leren wonen en werkervaring opdoen in een erbij gevestigde jeugdherberg. Goes is in één van de plaatsen in Zeeland waar de Vlissingse woon foyer een vervolg krijgt met een ei gen invulling. Woningbouwvereni ging RWS gaat daartoe samenwer ken met AZZ (jeugdzorg) en het Regionale Opleidingen Centrum (ROC). Bewoners zullen er niet al leen leren wonen. Ze kunnen er ook werkervaring opdoen in de ge plande kleinschalige jeugdherberg; bij de receptie en in de bediening. Het ROC Zeeland is daarvoor de aangewezen partij. Al snel, begin 2009, wordt een eer ste aanzet gegeven voor alleen het jongerenhuis. Aan de Westhaven dijk worden tijdelijk wooncontai- ners geplaatst voor tien bewoners. De nieuwbouw voor het jongeren huis (vijftien plaatsen), vijftien stu dentenkamers, de jeugdherberg (tien kamers) en met ruimtes voor huisartsen, een apotheek en fysio therapeut is gepland aan de West havendijk waar nu nog lege gara ges staan. Taalproblemen Dyslexie? Foutloos lezen en schrijven een droom? S.M. Bosch Docente Nederlands Remedial Teacher Master of Education Voor advies en begeleiding, bel vrijblijvend: (0113) 57 22 44 06 20 56 08 05 of mail: smbosch@zeelandnet.nl BORSSELE - Een dronken automobi list (67) uit Axel is gisteren rond 17.30 uur door de politie aangehou den op het tolplein van de Wester- scheldetunnel. Alle tolpoortjes wa ren in overleg met tunnelperso- neel afgesloten. De man was in de Nederstraat in Middelburg dron ken in zijn auto gestapt, waarover de politie werd getipt. De Axelaar had drie keer te veel gedronken. GOES - In het kader van het pro ject Bedrijf+School rijdt er sinds kort een gratis Techniekbus rond. Met deze bus kunnen Zeeuwse scholen hurt leerlingen laten ver voeren naar bedrijven. Er is een da tabase met Zeeuwse bedrijven die door scholen benaderd kunnen worden voor bijvoorbeeld snuffel stages of het geven van gastcollege. Op de website bedrijfplusschool.nl kan de bus gereserveerd worden. GOES - Het whiplash informatie centrum Europa houdt vanoch tend in het Oosterschelde-zieken- huis in Goes een bijeenkomst voor mensen met een whiplash en hun familieleden. Whiplash-patiënten geven uitleg over hun behandeling en de juridische afhandeling van letselschade. De toegang is gratis. De informatiebijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur. GOES - De beste bolusbakker van 2008, bakkerij Den Soeten Inval uit Goes, laat klanten op zaterdag 27 september hun eigen bolussen bakken. Ook zijn er vier rondleidingen door de bakkerij van circa drie kwartier. Er kunnen telkens maxi maal 25 mensen mee. Door de stad lopen mensen in Zeeuwse klederdracht, die tracta- ties van de bakker uitdelen. huidverzorgingsinstituut li o laserontharing o permanente make-up o huidproblemen Opril Beestenmarkt lb 4161 AM Go. Tel. (010) 22 Rijopleidingen Lesprijs 32,- voor 50 minuten Pakket vanaf 959,- incl. examens Ook 10-daagse en 8-weekse opleidingen Telefoon (0113)22 07 13 www.accent-rijopleidingen.nl door Luc Oggel RILLAND - M. van Damme (91) uit Rilland blijft erbij: een strook grond aan de Valckenisseweg in het dorp is van hém, dus hij mag ermee doen wat hij wil. En nie mand die hem daar vanaf brengt, zelfs de rechter niet. Van Damme heeft gedeeltelijk ge lijk. De grond is inderdaad van hem, maar hij mag er niet mee doen wat hij wil. De strook heeft, op voorschrift van de wegenver keerswet, namelijk al zo'n vijftig jaar een openbare bestemming in de vorm van een parkeerplaats. Het komt erop neer dat Van Dam me weliswaar eigenaar is, maar geen zeggenschap heeft en toch opdraait voor bijvoorbeeld onder houdskosten. Daarom is het ge bruikelijk dat gemeenten eigena ren van dergelijke stukjes aanbie den om het voor een symbolisch bedrag over te nemen, zodat ze ook van de kosten af zijn. Maar dat wil Van Damme niet. Het is zijn grond. Uit protest haalt hij daarom al enige tijd regelmatig ste nen uit de parkeerplaats. De gemeente Reimerswaal heeft diverse keren aangifte gedaan van vernieling, waardoor de Rillander al eens voor de politierechter heeft moeten verschijnen. Die heeft in middels besloten de vervolging van Van Damme voor drie jaar te schorsen, omdat hij eerst een uit spraak wil van de civiele rechter over het eigendomsrecht. Volgens Van Damme heeft hij zijn grond indertijd nooit verkocht aan de toenmalige gemeente Rilland. Waarom hij nu pas in het geweer 'De rechter heeft gevraagd of ik geen stenen meer uit de parkeerplaats wil halen' komt? „Ik was toen werkzaam als boer, ik was bang dat ze me aan al le kanten zouden pakken. Maar als je grond van iemand wil hebben, dan benader je die persoon toch? En uitstel betekent geen afstel." Volgens een gemeentewoordvoer ster is het niet verplicht dat eigena ren in dit soort situaties benaderd worden. „Dat is nu eenmaal de Ne derlandse wet." Diverse gesprekken tussen gemeen te en Van Damme hebben niks op geleverd en daardoor is er nu feite lijk sprake van een patstelling. Te meer omdat de politierechter de zaak heeft geschorst en een rechts zaak over het eigendomsrecht door Van Damme zelf aanhangig moet worden gemaakt. En dat doet hij niet. Want het is zijn grond. En dus kan Van Damme in princi pe zijn gang blijven gaan. „De poli tierechter heeft me gevraagd of ik geen stenen meer wil weghalen, dus nu ga ik iets anders doen. De boot is aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28