Spannende kinderpoëzie Levende doden in schurkenstad Rare Nederlanders op hun fiets BOEKEN KORT PZC Donderdag 25 september 2008 1 9 Fiona Higgins - De bottentovenaar. Vertaling Martha Heesen. Uitg. Querido, 15,95 euro, vanaf twaalf jaar. door Hanneke van den Berg Fiona Higgins debuteer de vorig jaar in Neder land met Het zwarte ge- heimenboek, een span nend verhaal over een pand jesbaas die dorpelingen hun diepste geheimen ontfutselde en daar nog voor betaalde ook. Haar nieuwste boek, De bottentovenaar, is naar eigen zeggen geen vervolg, maar een verhaal dat zich afspeelt in een parallel tijdsbestek. Fio na Higgins heeft dit keer veel meer moeite om de lezer in het verhaal te trekken. Uitein delijk komt het wel goed, de meeste lezers zullen halverwe ge het verhaal gaan houden van Timo, de wat stille, stug ge jongen, die na de dood van zijn moeder en daaropvol gende verdwijning van zijn vader in zijn eentje moet zien te overleven. Dat doet hij on der meer door een baantje aan te nemen als waker bij een begrafenisondernemer. Als een dode is binnenge bracht, moet hij er 's nachts bij blijven zitten, om er zeker van te zijn dat het lijk geen te ken van leven meer geeft. En in zo'n nacht ziet hij hoe een man en een meisje een lijk tot leven wekken, voor heel even. Net lang genoeg voor de achtergebleven ver loofde om nog even echt af scheid van zijn geliefde te kunnen nemen. Deze 'botten tovenaar' komt Timo later te gen in een pension, waar hij onderdak vindt. Tot zijn ver rassing ziet Timo ook diens assistente terug. Vanaf dat mo ment, als Timo en het meisje, )uno, toenadering zoeken, be gint de roman pas te leven. De weer uitstekende verta ling van schrijfster en vertaal ster Martha Heesen houdt de lezer bij de les, enig doorzet tingsvermogen is wel vereist. Charlotte Dematons - Fiets. Prentenboekje dat in de Kinderboekenweek voor 2,50 euro te verkrijgen is. door Hanneke van den Berg Charlotte Dematons is een van de aller grootsten als het gaat om tekstloze prentenboeken. Boeken als De gele ballon en Sinterklaas kunnen in elke kinderkamer vele jaren mee, aangezien De matons zoveel details in haar illustraties stopt, dat er elke keer weer nieuwe dingen op vallen. Vooral De gele halion blinkt daarin uit. In het op nieuw tekstloze prentenboek je Fiets dat ze ter gelegenheid van de Kinderboekenweek maakte, doet ze dit in iets mindere mate, maar toch is er weer genoeg te zien. De in Frankrijk geboren Dematons kreeg het idee voor het boek je toen ze voor haar studie aan de Rietveld Academie naar Nederland verhuisde. Ze keek haar ogen uit in Amster dam, waar mensen werkelijk alles op hun fiets vervoerden,' van vloerkleden tot grote pan nen met soep. In Fiets volgen we een aantal kinderen die net naar een gekostumeerd feestje zijn geweest. Een jon gen in een berenpak wil naar zijn fiets lopen en ontdekt dat die gestolen is. Met tra nen in zijn ogen klimt hij ach terop bij een vriendje, die hem naar huis brengt. Zijn va der is echter zo boos, dat hij hem opdraagt zijn fiets met een te gaan zoeken. Uiteinde lijk ziet hij de dief en gaat hem achterna. Met succes. Charlotte Dematons heeft overduidelijk veel bewonde ring voor al die fietsers die steeds maar heuvel op, heuvel af moeten, al is dat in een groot deel van Nederland toch best beperkt. Het is mooi om te zien hoe iemand die al jaren in dit land woont, nog steeds vol verbazing naar dit soort rariteiten kan kijken. STADSDICHTER Poëzie voor kin deren schrijven, lijkt simpel, maar is duivels moeilijk. Ga er maar eens aan staan, concurre ren met tv, msn, spelcomputer, Carry Slee. Jaap Robben, stads dichter van Nijmegen en thea termaker, weet precies de goede toon te vinden. De gedichten in zijn bundel Zullen we een bos be ginnen? zjn aanstekelijk, verma kelijk en soms een tikje filoso fisch. Ze sluiten aan op het alle daagse, stijgen op en dromen weg. Fantastisch en vertrouwd tegelijk. Het antwoord op de vraag is: Ja, Jaap Robben, met jou bouwen we graag een bos, met bomen die tot in de hemel reiken. Robben debuteerde in 2007 voor grote mensen met de lichtvoetige bundel De nacht kre- kelt. Jaap Robben - Zullen we een bos beginnen? De Geus, 14,90 euro CAMPERT/WOLKERS Jan Wol kers vond dat uitgeverij De Bezi ge Bij met een eigen serie Gou den Boekjes moest komen: De Blije Bijtjes. Toen de directeur van De Bezige Bij naar Wolkers' weduwe Karina ging, lag daar een map klaar met zijn laatste verhaal. Het was een kinder boekje met de titel Het was wel een heel lief varkentje. Een twee de 'Bijtje' werd het kinderboe kendebuut van Wolkers' zoon Bob, Tim wil een baasje. Verder werd een sprookje van Amoz Oz toegevoegd alsook een ver haal van Remco Campert, dat hij in 1996 al eens publiceerde. Dit laatste is ook veruit het aar digste deeltje van de vier. Oom Boos-Kusje en de kinderen is heer lijk lichtvoetig van aard en heeft prettig onderkoelde humor. Oom Boos-Kusje is dol op kin deren, maar op de een of ande re manier gaat er steeds van al les mis als hij aardig tegen ze wil doen. De Blije Bijtjes: Remco Campert- Oom Boos-Kusje en de kinderen; Bob Wol kers -Tim wil een baasje; Jan Wolkers - Het was wel een heel lief varkentje; Amos Oz - Plotseling diep in het woud. Uitg. De Bezige Bij. Prijs per deel: 9,90 euro, behalve Amos Oz: 16,90 euro. Het moest spannend zijn, verrassend, gewetensvragen stellen én vlot te lezen zijn voor zoveel mogelijk kinderen. Hans Hagen stelde nogal wat eisen aan Vlammen. Een cadeautje tijdens de Kinderboekenweek 2008, die poëzie als thema heeft. door Marjon Kok Hij won een Gouden Griffel, vier Zil veren Griffels en dit jaar de presti gieuze Woutertje Pieterse Prijs voor zijn jeugdroman Verkocht. Dus het werd hoog tijd dat Hans Hagen (53) het Kinderboekenweekgeschenk' ging schrijven. „Nou", lacht hij in de keuken van-zijn woning in Kortenhoef, „niet dus. Ik ben altijd blij geweest dat ik niet aan de beurt was." Toch moet je - als kinderboekenschrijver - blij zijn wanneer je aandacht krijgt, vindt hij. „Er is in de media steeds minder oog voor kinder boeken en jeugdliteratuur." Tuurlijk, hij heeft niet te klagen. „Mijn boeken worden best veel gerecenseerd." De gedichtenbundel Jij bent de liefste, die hij samen met zijn vrouw Monique Hagen schreef is zelfs een heel eigen leven gaan leiden. „Maar er wordt zo veel geschre ven; er verschijnt zo veel moois dat niet op valt." Ook van hem, ja. „Ik heb eens anderhalf jaar aan een boek gewerkt waarvan er uiteinde lijk maar 1.500 werden verkocht. Dan heb je in anderhalfjaar tijd 1.500 euro verdiend. Dat is niet veel hoor..." Ach, relativeert hij meteen: hij heeft daarentegen nooit concessies gedaan. „Ik heb me nooit laten leiden door wat in de mode was of waar vraag naar was. Ik heb al leen gemaakt wat ik zelf wilde. Het plezier dat je daarvan hebt, dat is het schrijven. Natuurlijk hoop je dat je een keer een enorme klapper maakt. Een boek dat goed verkoopt, maakt uit eindelijk toch mogelijk dat je het volgende weer kunt schrijven." Maar klagen? Nee, dat doet Hans Hagen niet. Zeker niet dit jaar. Hij werd genomineerd voor de Gouden Uil, won de Glazen Globe en de Woutertje Pieterse Prijs voor Verkocht, zijn boek over jonge kindslaven die worden gedwongen mee te doen aan kame- lenraces in het Midden-Oosten. Een prijs maakt dat een boek meer gelezen wordt, zegt hij. „En het is leuk. Een feestje. Een soort verjaardag, maar dan een heel fijne." Hij won verscheidene literaire prijzen, dus werd het tijd dat Henk Hagen het Kinderboekenweekge schenk ging schrijvén. foto Marcel Israel Maar in feite, vindt hij, moet je daar helemaal niet piee bezig zijn. „Je brengt een boek pas .naar de uitgever als het goed is. Zelf vond ik het dus al goed. Dan is het fijn als anderen daar na ook nog een keer zeggen dat ze he.t mooi vinden." Hij vertelt over een gedicht, dat hij ooit samen met Monique schreef: „Dat staat een paar keer op een grafsteen van een overle den kind gebeiteld. Als zoiets ge beurt, merk je opeens dat zo'n gedicht veel heeft betekend voor iemand." Bijzonder, vindt hij. „Dat kun j'e waardering noe men, maar dan heb je het niet voor niets ge daan. Het is bij iemand aangekomen." Hans Hagen schrijft proza en poëzie voor kin deren. In het Kinderboekenweekgeschenk Vlammen zocht hij naar een combinatie. „Het thema van de Kinderboekenweek is poëzie. Ik wilde graag een spannend verhaal schrijven waarin iets gebeurt en allerlei gewetensvragen aan de orde komen, maar er moesten ook ge dichten in. Dat wilde ik per se." Gedichten lees je vaak los, verklaart hij. „In Vlammen vloeien gedichten en verhaal in elkaar over. De poëzie heeft een functie in het verhaal. Dat was nieuw voor mij." Hans Hagen vindt - en weer lacht hij er verontschuldigend bij - dat hij best een mooi boek je heeft geschreven. „Vlammen ligt dicht bij mezelf, in heel veel kleine feitjes. Bo, de hoofdper soon, is heel doortastend, maar ook verlegen. Verlegen naar Rachèlle toe, het meisje op wie hij verliefd is. Zo'n mix herken ik wel. Bo is voor mij een bijzon der jongetje." Het heeft heel duidelijk zijn sfeer. Hij gebruikt de tijdloze, beeldende taal waarom hij zo ge roemd wordt. En tegelijk leest Vlammen ook nog erg makkelijk. „Dat wil ik ook", zegt Ha gen. „Want het Kinderboekenweekgeschenk is een boek dat kinderen krijgen. Normaal gespro ken kopen mensen een boek waar ze voor kie zen. Vlammen is een cadeautje. Dus wilde ik zo veel mogelijk kinderen bereiken, zonder dat ik mijzelf en mijn stijl geweld zou aandoen." Q Hans Hagen - Vlammen. Illustratie Philip Hop man. Gratis bij besteding van ro euro tijdens de Kinderboekenweek (1 tot en met 11 oktober)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19