Economie Brouwers zetten aanval in Dit is geen hoorapparaat! nil enrj, Nederlandse wijnboer rukt op Dirk paait Striktere controle containers klussers TESTPERSONEN GEZOCHT! Kabinet wil accijns op bier per 1 januari opnieuw verhogen. Dit is een openbaring voor uw oren én ogen! hoortoejtellen Ook wijn uit Duitsland wordt steeds populairder. Fed voorziet banken van extra dollars TNT opent nieuwe vestigingen in China Elektriciteitsproductie naar record in 2007 Ex-bestuurslid Siemens geeft omkoping toe Venezuela en China samen in de olie l?vi®3e5- ■•ss^,c::.-- r:rr--rv PZC Donderdag 25 September 2008 I 15 DEN HAAG - De Nederlandse bier brouwers zetten de aanval in op het kabinetsplan om de accijns op bier per 1 januari te verhogen. Het tarief gaat dan omhoog van 25 naar 32,6 cent per liter. In een rapport in opdracht van het Centraal Brouwerij Kantoor (CBK) concludeert adviesbureau Ernst Young dat prijsverhogin gen nauwelijks helpen tegen drank misbruik. Jongeren gaan niet min der drinken als het bier duurder wordt en ook probleemdrinkers DEN HAAG - Milieuminister Jacque line Cramer voert alsnog de con trole op gegaste containers op, liet zij gisteren de Tweede Kamer we ten. Een gezamenlijk inspectie team zal minstens duizend contai ners per jaar controleren op bestrij dingsmiddelen. De minister geeft daarmee gevolg aan moties van de Kamer, die al lang hamert op betere controle en samenwerking tussen de inspectie diensten in de Rotterdamse haven. Er komt volgens Cramer een hand- havingsteam waarin de Arbeidsin spectie, Inspectie Verkeer en Wa terstaat, de Voedsel en Waren Au toriteit, Vrom-Inspectie en doua ne samenwerken. Zij moeten erop toezien dat be staande regels beter worden nage leefd. Die regels zijn ruim voldoen de, stelt de minister. De Kamer had gevraagd om zonodig met nieuwe wet- en regelgeving te ko men voor gegaste containers die niet zijn voorzien van een wette lijk verplichte waarschuwings sticker. Volgens Europese regels moeten importproducten indirect worden ingespoten tegen ongedier te. Een van die gebruikte gassen is methylbromide, dat als bestrij dingsmiddel in Nederland al tij den is verboden. zullen de fles niet laten staan. De brouwers komen wél in de proble men door de extra accijns. Volgens Ernst Young verdwij nen tweehonderd banen bij brou werijen en hun toeleveranciers, ex clusief de personele gevolgen in de horeca en detailhandel. Oud-minister Hans Wiegel, tegen woordig voorzitter van het CBK, overhandigde gisterenmiddag het rapport De Kater komt Later aan Stef Blok (WD), voorzitter van de vaste Kamercommissie Financiën. Hij stelt dat de accijnsverhoging de inflatie voor de burger verder op drijft. De bieraccijns in Nederland is de op zes na hoogste in Europa. In België en Duitsland (9,5 cent per li ter) belast de staat het bier veel minder. Het biertoerisme zal dan ook hand over hand toenemen, stelt het rapport. De brouwerijen dra gen jaarlijks 1,3 miljard euro aan belasting af, waarvan 310 miljoen euro accijns. Jongeren zijn nauwelijks gevoelig voor prijsverhogingen van bier. Vaak betalen zij niet zelf hun drank, maar krijgen ze die van Bij de brouwerijen en hun toele- veranciers komen tweehonderd banen op de tocht te staan als de accijns op bier opnieuw omhoog gaat. hun ouders. Bovendien heeft de jeugd ook steeds meer te besteden. Vrienden hebben veel invloed op hun (drink)gedrag. Ouders zou den veel effectiever zijn in het voorkomen van probleemdrinken dan een simpele maatregel als prijs verhoging. Zij bereiken meer door het goede voorbeeld met drank te geven en door regels te stellen. De acht brouwers kondigden een gro te voorlichtingscampagne aan om drinken onder de zestien jaar te ontmoedigen. Alcoholisten zoeken de goedkoop ste alcohol. Door een prijsverho ging gaan ze niet minder drinken, maar kopen ze goedkopere drank, zou blijken uit onderzoek. Dit is be by Resound, een hooroplossing zoals u nog nooit gezien heeft, be is namelijk minuscuul klein. U draagt be dan ook onzichtbaar in het oor. En dankzij be hoort u écht veel beter. Het bewijs? U mag Ée een maand lang gratis en zonder aankoopverplichting testen. Maak dus snel een afspraak, zodat we be op uw persoonlijke gehoor kunnen afstellen. Een maand GRATIS ervaren! JA, ik wil het allerbeste voor mijn gehoor en kom be graag ervaren. POSTCODE PLAATS Neem deze bon mee naar de winkel. Maar wacht niet te lang want er zijn slechts enkele exemplaren beschikbaar! Schuttershof 30 Goes T.0113-251751 Korte Delft 2 Middelburg T. 0118 - 61 73 60 Mill Hillpleimi Roosendaal T. 0165 - 56 79 00 Vlietstraat 13 Terneuzen T. 0115-62 05 00 Oude Haven 54 Zierikzee T. 0111 - 4110 45 www.allears.nl - info@allears.nl BY RESOU JJVV ND~ DE ONZIO IVUAfiE HOOROPLOSSING WWW.PROBEER8E.NL DEN HAAG - Het aantal wijnboeren in Nederland is tussen 2003 en 2007 meer dan verdubbeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldde gisteren dat Nederland vo rig jaar 68 wijnboerbedrijven tel de. De hoeveelheid landbouw grond die wordt gebruikt voor de wijnbouw is gestegen van 36 hecta re in 2003 tot 105 hectare in 2007. De provincie Gelderland is met ruim 27 hectare de grootste wijn producent, gevolgd door Limburg, Overijssel en Zeeland. Duitse wijn is steeds meer in trek bij Nederlanders. Vorig jaar impor teerde Nederland 63 miljoen liter wijn van de oosterburen, ruim 20 procent meer dan in 2006. Zo'n 15 procent van alle geïmporteerde wijn is inmiddels afkomstig uit Duitsland, bijna een verdubbeling ten opzichte van 1998, toen Duitse wijn hier een marktaandeel van 8 procent had. Frankrijk blijft de grootste wijnle verancier met 134 miljoen liter in 2007, een lichte toename ten op zichte van 2006. Maar omdat de to tale wijnconsumptie in Nederland forser steeg (van 393 miljoen liter in 2006 naar 423 miljoen liter in 2007), daalde het Franse aandeel in de Nederlandse wijninvoer voor het vierde achtereenvolgende jaar. Vorig jaar was minder dan een derde (32 procent) van alle in gevoerde wijn afkomstig uit Frank rijk. In 1998 was dat nog bijna de helft (47 procent). Een kwart van de totale invoer, 106 miljoen liter, was afkomstig van buiten Europa. Daarmee is het aandeel van de niet-Europese wij nen in amper tien jaar meer dan verdubbeld. Zuid-Afrika is nog steeds de belangrijkste niet-Euro pese leverancier met 31 miljoen li ter, zo'n 7 procent van alle invoer. Dat land ondervindt echter steeds meer concurrentie uit 'nieuwe' wijnlanden zoals Chili. Het Chi leense aandeel is de afgelopen tien jaar meer dan verdrievoudigd. Chi li was vorig jaar goed voor 27 mil joen liter wijn, een marktaandeel van 6 procent. Australië, Argenti nië en de Verenigde Staten volgen. AMSTERDAM - Supermarktketen Dirk van den Broek opent de aan val op bouwmarkten. Dat meldde gisteren het vakblad Distrifood. In een paginagrote advertentie kon digt de prijsvechter aan dat nu ook de klusser goedkoper uit is bij de winkels van Dirk. Volgens de keten gaat het om een voordeel van 'tientallen euro's per geverfde kamer". Onder het motto 'laat je niet rol len in de bouwmarkt" biedt Dirk van den Broek doe-het-zelfartike- len aan zoals verfrollers, plamuur- messen, kwasten en een schuurma- chine. Deze zijn ook te koop in de filialen van Bas van der Heijden en Digros. WASHINGTON - De Federal Reserve, het Amerikaanse stelsel van centra le banken, heeft de centrale ban ken in Australië, Zweden, Noorwe gen en Denemarken van extra dol lars voorzien. Zij kunnen finan ciële instellingen zo makkelijker kortlopende kredieten in Ameri kaanse dollars verstrekken. De cen trale banken van Australië en Zwe den kopen met eigen valuta elk 10 miljard dollar in. Bij Noorwegen en Denemarken gaat het om 5 mil jard dollar. De maatregelen zijn be doeld om de druk op financierin gen in dollars te verlichten. AMSTERDAM - De post- en pakket bezorger TNT opent acht nieuwe vestigingen in China. De nieuwe vestigingen bevinden zich vooral in de delta's van Yangtze-rivier en de Parelrivier, twee belangrijke re gio's voor de Chinese industrie en export. China is voor de pakjesdivi sie TNT Express een belangrijke groeimarkt. Na de uitbreiding heeft het bedrijf 34 eigen vestigin gen in de volksrepubliek. Het be schikt verder sinds de overname twee jaar geleden van branchege noot Hoau over het grootste priva te wegtransportnetwerk in China. VOORBURG - De elektriciteitspro ductie in Nederland is vorig jaar gestegen naar een recordomvang van 105 miljard kilowattuur. In de twee voorgaande jaren nam de productie juist af. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. In 2006 was de productie nog 99 miljard kilowattuur. De grote elek triciteitscentrales namen het groot ste deel van de stijging in 2007 voor hun rekening. Zij produceer den 70 miljard kilowattuur, een stijging van 5 procent. NEURENBERG - Een voormalig be stuurslid van Siemens heeft giste ren voor de rechtbank toegegeven dat hij tientallen miljoenen euro's smeergeld heeft betaald. Dat geld werd betaald aan een werknemers organisatie bij het technologiecon cern, die tegenwicht moest bieden aan vakbond IG Metall. Oud-be stuurslid Johannes Feldmayer is de eerste verdachte die terechtstaat in het omkoopschandaal rond de vak bond AUB. Hij betaalde meer dan 30 miljoen euro aan AUB-hoofd Wilhelm Schelsky. PEKING - Venezuela en China gaan samen een olieraffinaderij in het binnenland van Venezuela bou wen. Ze willen ook samen vier gro te olietankers in de vaart nemen. Dat maakte de Venezolaanse presi dent Hugo Chavez gisteren be kend. Hij is op staatsbezoek in Chi na. Venezuela, een grote olieprodu cent, wil zijn olie-export naar het energieverslindende China uitbrei den van een half miljoen vaten nu naar 1 miljoen vaten in 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15