Asselbergs moest onderduiken 'Je kijkt wat vaker over je schouder' 'Mensen vragen niet, ze eisen' 'Mensen zijn sneller gefrustreerd. Ze hebben kortere lontjes.' -L Ambulancechauffeur Peter van der Vloet PZC Donderdag 25 september 2008 13 In zijn 27-jarige loopbaan, in 1981 begon hij in de toenma lige gemeente Sluis, heeft burgemeester Jack Assel bergs van Schouwen-Duive- land wel vaker de nodige verwensingen naar zijn hoofd geslingerd gekregen. Maar de situatie waarin hij op 6 augustus vorig jaar ver zeild raakte, was dusdanig bedreigend, dat de in Zierik- zee woonachtige Asselbergs tijdelijk op een schuiladres werd ondergebracht. Gedu rende een aantal weken werd hij bovendien perma nent bewaakt. Op de bewuste zomerdag kwam een 45-jarige inwo ner van Bruinisse bij Assel bergs thuis verhaal halen voor het feit dat de gemeen te hem een horecavergun- ning voor zijn camping had geweigerd. De man schreeuwde doodsbedreigingen door de brievenbus. Hij werd opge pakt door de politie en vast gehouden. Nadien kwamen vanuit 'kringen rondom de verdachte' signalen binnen dat het leven van Asselbergs ernstig gevaar liep. Omdat de campinghouder een cri mineel verleden had, wer den deze signalen door het Openbaar Ministerie bijzon der serieus genomen. De verdachte werd veroor deeld tot zes weken gevange nisstraf, waarvan drie voor waardelijk. Daarnaast heeft de man een proeftijd van twee jaar en mag hij gedu rende die periode geen con tact zoeken met de burge meester van Schouwen-Dui- veland. Evenmin mag hij in de straat komen waar Assel bergs woont. Burgemeester Letty Demmers uit Best werd vo rig jaar herhaaldelijk met de dood bedreigd door een be woner van het plaatselijke woonwagenkamp. „Toen de politie delen van het kamp wilde ontruimen, riep hij: 'Als jullie hier nog een schroef verleggen, zal de bur gemeester dat met de dood bekopen'. Ook een wethou der werd bedreigd. We heb ben direct aangifte gedaan." „Wat vooral akelig was, is dat hij ook bij mij aan huis kwam. Mijn huis en dat van collega's in het college is daarna beveiligd. Zeker in het begin was het best ang stig. Je kijkt wat vaker over je schouder. Je let extra op als er een auto bij je huis staat die je niet kent. Van de politie krijg je het advies steeds verschillende routes naar huis te rijden. Je voelt je kwetsbaar." De burgemeester heeft geen moment getwijfeld om aan gifte te doen. „Niemand mag een bestuurder belet ten zijn werk te doen. Als je het niet eens bent met een besluit, zijn er procedures om je bezwaren kenbaar te maken." De man is veroordeeld tot twee maanden cel en twee maanden voorwaardelijk. „De rechter heeft een duide lijk signaal afgegeven dat dit onacceptabel is. Als je je er bij neerlegt, geef je een be dreiger macht over jou. Dat mag nooit gebeuren." Peter van der Vloet is al twin tig jaar ambulancechauffeur in Enschede. We zijn er met z'n allen niet verdraagzamer op geworden, zegt hij. „Men sen vragen niet meer om een ambulance, ze eisen dat je nü meteen komt. 'Daar be taal ik voor', zeggen ze. 'En als je er niet snel genoeg bent, weet ik je te vinden'. Mensen zijn sneller gefrus treerd, ze hebben kortere lontjes." Hij begrijpt dat emoties snel hoog oplopen als een dierba re in nood is. „Familieleden raken in paniek, ze voelen de onmacht. Mensen uit an dere culturen, zoals Turken en Marokkanen, hebben een andere beleving van pijn en drama. Zij denken snel dat iemand doodgaat. En dan gooien ze er van al les uit, zonder precies te be seffen wat dat met ons doet. Maar dat wil niet zeggen dat wij alles maar moeten pik ken. Ik ben niet bang uitge vallen maar als een situatie echt onveilig is, stap ik er niet in. Als ik even later het slachtoffer word, is er nie mand geholpen." Hij gelooft in betere voor lichting. „De werkelijkheid is anders dan tv-series waar ze binnen een paar minuten ter plaatse zijn en een slacht offer direct naar het zieken huis brengen. Door de krap pe bezetting duurt het vaak langer voor we arriveren. En dan kijken we eerst of het wel veilig is om het slachtof fer te vervoeren zonder nek letsel. Omstanders denken: waarom duurt het zo lang voor jullie mijn dierbare hel pen? Dat moeten we beter uitleggen." Oss, 22 september: De politie waakt bij het adres van burgemeester Herman Klit- sie in Oss. Volgens een gemeen tewoordvoerder voelt de burge meester zich bedreigd door ie mand die regelmatig hinderlijk aanwezig is geweest bij zijn wo ning. De bedreiger zou privépro- blemen via de burgemeester pro beren op te lossen. Gouda, 13 september: Buschauffeurs in Gouda beslui ten na diverse incidenten een deel van de wijk Oosterwei te mijden. Aanleiding was de be dreiging en beroving van een busbestuurder. Chauffeurs die zich bedreigd voelen, krijgen voortaan begeleiding. ,1 Peter van der Vloet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13