De dreigcultuur J Incidenten in 2008 1 2 Donderdag 25 september 2008 PZC Het recht van de grootste bek Een wethouder bedreigd vanwege de komst van een windmolenpark, beveiliging voor de woning van een burgemeester na aanhoudende dreigementen, agressie tegen buschauffeurs en ambulancebroeders. Sla er twee weken het nieuws op na en overal zijn voorbeelden te vinden van de heersende dreigcultuur. „Wie zijn zin niet krijgt, gaat achter z'n computer zitten en ramt er een haatmailtje uit." door Monique Prins en Tanja Kits 1 ls mijn broer sterft, maak ik jou ook dood.' f Zoiets moet de ■A. JL Marokkaanse jon gen hebben geroepen naar de am bulancebroeder in Amsterdam die zijn neergestoken broer probeerde te redden. De ambulancezorg pik te het niet langer en dreigde te gaan staken. Steeds meer hulpverleners en be stuurders krijgen te maken met agressie en bedreigingen. Dat is deels te verklaren door de groeien de hufterigheid in de Nederlandse samenleving, zegt socioloog en be stuurskundige Menno van Duin van de Erasmus Universiteit. „Men sen hebben geen geduld meer. We willen niet wachten. En internet maakt anoniem dreigen heel mak kelijk. Vroeger moest je een brief schrijven, dat is veel omslachtiger. Vaak was je woede dan al wat ge zakt voor je onderaan de brief zat. Wie nu zijn zin niet krijgt, gaat achter z'n computer zitten en ramt er een haatmailtje uit." Probleem is dat agressie tegen hulpverleners en bestuurders loont, zegt Van Duin. „Onderzoek wijst uit dat mensen in een flink aantal gevallen toegeven aan ge weld. Dat de brandweer nog een extra rondje omrijdt en agenten en conducteurs zeggen: laat die bon of dat treinkaartje maar zit ten. Burgers zien dat en denken: als ik een grote bek geef krijg ik misschien wel gelijk." De verruwing is van alle tijden, zegt de socioloog. „Vroeger wer den agenten en hulpdiensten even goed lastiggevallen. Maar het neemt wel toe, zeker in Neder land. De vormende rol van het ge zin, de kerk, vakbonden en vereni gingen is hier harder weggevallen dan elders. En juist deze instituten hebben een sociale functie, hier werden mensen nog aangesproken op hun gedrag. We zijn doorge schoten in onze individualiserings- drang." Ook criminoloog Frank Boven kerk constateerde in zijn onder zoek 'Bedreigingen in Nederland' dat het verschijnsel sinds de jaren tachtig en negentig flink is toege nomen. Bovendien is de aard van bedreigingen veranderd. „Zo is het afgraven van de voortuinen van politiek ambtsdragers van de jaren zeventig inmiddels vervangen door een krachtig nieuw middel. Dankzij de zegeningen van inter net behoort het nu tot de mogelijk heden politici en bestuurlijke ambtsdragers anoniem de stuipen op het lijf te jagen. Het politieke protestkarakter van zulke bedrei gingen is op de achtergrond ge raakt. Het gaat nu meer dan voor heen om het afreageren van aller lei persoonlijke frustraties." Opvallend vaak komen de dreige menten van jongeren, de laatste tijd in het bijzonder van Marok kaanse jongeren. Het dreigen zit voor een deel in de Marokkaanse straatcultuur, zegt de Amsterdam se wethouder Ahmed Marcouch. Waar een ander 'Ga toch weg' zou zeggen, roept een Marokkaanse jongere heel makkelijk 'Ik maak je dood'. Hij bedoelt het niet letter lijk en overziet de gevolgen niet voor de ontvanger van het dreige ment. Socioloog Menno van Duin ver baast zich erover dat allochtone jongeren soms trots zijn als ze met het strafrecht in aanraking komen. „Allochtone jongeren hebben wei nig ontzag voor gezag. Ze vinden onze straffen vaak een lachertje. Ik hoorde laatst een gesprek tussen twee Marokkanen. De een zat vol trots te vertellen dat zijn broer in de gevangenis zat. Maar vergeet niet, agressie komt ook vaak van autochtone jongeren. En de ruime aandacht voor het toegenomen ge weld zorgt weer voor kopieerge drag. Wat je ziet, ga je volgen." De roep om zware straffen klinkt steeds luider. Sinds vorig jaar is het mogelijk geweld tegen hulpver leners dubbel zo zwaar te straffen. Van Duin ziet daar weinig heil in. „Via onderwijs en opvoeding moe ten we agressie tegen hulpverle ners en bestuurders bespreekbaar maken. Belangrijk is ook dat we sneller straffen. Nu is de pakkans te gering. Een lik-op-stuk-beleid werkt beter. Als je dit niet meteen aanpakt en bestraft ontstaat er een sfeer dat je er toch wel mee weg komt. En dat zingt snel rond." Haulerwijk, 1 januari: Tijdens de jaarwisseling worden in diverse plaatsen brandweer mensen bedreigd. In het Gro ningse Haulerwijk krijgen brand weerlieden het zwaar te verdu ren. Ze worden bedreigd, beko geld met glas en vuurwerk, krij gen verwensingen naar het hoofd geslingerd en de brand- kraan wordt dichtgedraaid. Venray, 9 januari: Lokale bestuurders in Venray.blij- ken al wekenlang te worden be dreigd door dierenactivisten, die de komst van bedrijvenpark ScienceLink willen tegenhouden. Daar zullen volgens hen ook dier proeven worden gehouden. De grootste investeerder van Scien ce Link trekt zich terug nadat de woningen van enkele projectma nagers zijn beklad met leuzen. Amsterdam, 26 maart: Het bestuur van de Amsterdam se Aya Sofia-moskee bedreigt het PvdA-raadslid Yksul Kaplan. Hij had zich kritisch uitgelaten over het bestuur van de nog te bouwen omstreden Westermos kee. Hij mag geen kritiek meer leveren op de leiding 'anders zou hem iets te wachten staan'. Almelo, 16 juni: Wethouder Bert Kuiper van Al melo wordt urenlang gegijzeld door een 41-jarige café-eigenaar die het niet eens is met de slui ting van zijn pand wegens (ont brekende) horecavergunningen. Voordat hij de wethouder en nog vier ander aanwezigen gij zelt, steekt hij zijn auto en café in brand. Amsterdam, 3 september: Ambulancepersoneel in Amster dam legt vier uur het werk neer na de (zoveelste) bedreiging. Een ambulancebroeder wordt tij dens de hulpverlening aan een neergestoken jongen bedreigd door diens broer. Hij biedt later zijn excuses aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12