Finland in verwarring over liberale wapenwet Egypte: 'Duitsland onderhandelt met ontvoerders van toeristen' Italië stuurt 500 militairen naar Napels Nieuwe zorgen over asbest in EU-parlement Deeltjesversneller langer kapot 'RAF wilde aanslag plegen op Strauss' Kidnappers zouden criminelen zijn, geen militante moslims. Schietpartij Finland PZC Woensdag 24 september 2008 7 - den deze overigens verwijderd. In een filmpje schiet hij een pis tool leeg, draait zich vervolgens naar de camera en zegt 'goodbye'. In het andere filmpje zegt hij 'you will die next' en schiet vervolgens richting de camera. Uit zijn inter- netprofiel wordt verder duidelijk dat hij een horrorfilm-fanaat is en 'geïnteresseerd in seks, computers, wapens en bier'. Naar aanleiding van de internet filmpjes werd Saari maandag nog door de politie verhoord. Die zag toen echter niet genoeg reden om hem vast te houden of zijn wapen in beslag te nemen. Psychologen menen dat de media bij de tweede schietpartij een gro te rol hebben gespeeld. Door uitge breid verslag te doen van de schiet partij van vorig jaar in Jokela, zou den ze Saari op een idee hebben gebracht. voor elf in de ochtend het gebouw binnen en opende het vuur op een groep leerlingen die examen aflegde. Hij droeg een bivakmuts, zwarte kleding en had een grote tas bij zich. De angst bestond even dat hij ex plosieven bij zich had. Op het mo ment van de schietpartij waren er circa 150 leerlingen in het gebouw, waar paniek uitbrak. „Ik rende voor mijn leven", aldus de conciër ge van de school. Het is de tweede keer binnen een jaar dat een scholier een bloedbad aanricht op een Finse school. Vo rig jaar november vermoordde een 18-jarige scholier in Jokela acht mensen, voordat hij zichzelf dood schoot. Na afloop van een spoedberaad van de Finse regering zei Vanha nen gistermiddag meteen de wa penwet te willen aanpassen. Vorig jaar, na het bloedbad in Joke la, deed hij dat overigens ook, maar sindsdien is er niets gebeurd. Ook niet nadat een speciale com missie met een drieduizend pagi na's tellend rapport over de schiet partij kwam. De verwachting bij de meeste Fin nen is dat er eerst lang en fel gedis cussieerd zal worden over het recht van Finnen om al dan niet een wapen te bezitten, voordat de wapenwet daadwerkelijk wordt aangepast. Het gevolg van de liberale Finse wapenwet is dat van iedere hon derd Finnen er 56 een vuurwapen hebben. Alleen in de Verenigde Staten en Jemen zijn meer wapens in omloop. Saari had sinds augus tus vorig jaar een tijdelijke wapen vergunning. Hoge politiebazen willen dat ze meer middelen krijgen om het in ternet te controleren, waardoor alarmbellen sneller gaan rinkelen bij een reële dreiging. Net als de 18-jarige student vorig jaar, was Saari actief op YouTube. Afgelo pen week zette hij enkele filmpjes op deze videosite. Gisteren wer- ledere Fin ouder dan 15 jaar zonder strafblad kan een wapen kopen. Alleen in de VS en Jemen zijn meer wapens in omloop. Premier Vanhanen wil een strengere wapenwet. Dat wilde hij na het vorige bloedbad ook al. door onze correspondente Windy Kester Premier Matti Vanhanen van Finland wil de libera le wapenwet van het land aanscherpen. En de politie vraagt om meer middelen om mogelijk ontspoord gedrag van gewelddadige burgers in een vroeg stadium op te kun nen sporen. De aanleiding is de schietpartij gis teren op een school voor beroeps onderwijs in Kauhajoki in het wes ten van Finland. Een 22-jarige stu dent, Matti Juhani Saari, zaaide daar dood en verderf. De jongeman drong rond kwart Een van internet geplukt beeld van Matti Juhani Saari, die gisteren min stens tien studenten en zichzelf doodschoot. foto AFP ROME - Italië stuurt vijfhonderd militairen naar Napels en omge ving naar aanleiding van het ge weld dat vorige week zeven levens eiste. De militairen worden voor drie maanden naar Napels ge stuurd. Eind vorige week werden onder andere zes Afrikaanse immi granten doodgeschoten bij Napels. Onderzoekers vermoeden dat een lokale maffiaclan een conflict heeft met immigranten uit Afrika. STRAATSBURG - Het ingestorte dak van het Europees Parlement in Straatsburg is nog maar net gerepa reerd of het gebouw is weer in op spraak. Er zit meer asbest in het pand dan gedacht. Dat blijkt uit een uitgelekte brief van de ambte lijke top. Europarlementariër Matsakis, van beroep forensisch pa tholoog, acht het gebouw 'onge schikt voor gebruik door mensen'. GENÈVE - Het duurt langer dan ge dacht om de grootste deeltjesver sneller ter wereld te repareren. De versneller blijft buiten gebruik tot het voorjaar, zo maakte het in Genève gevestigde Europese onder zoeksinstituut Cern gisteren be kend. Vorige week dachten wetenschap pers slechts twee maanden nodig te hebben voor herstelwerkzaam heden. BERLIJN - De Duitse extreemlinkse terreurbeweging Rote Armee Frak- tion (RAF) wilde in 1977 een aan slag plegen op de toenmalige Beier se premier Franz Josef Strauss. Dat zei een dochter van Strauss giste ren in de Duitse krant Bild. RAF-lid Verena Becker wou naar verluidt met modelvliegtuigjes ex plosieven bij het huis van Strauss tot ontploffing brengen. ASWAN - Duitse autoriteiten onder handelen over losgeld met de ont voerders van elf Europese toeris ten en hun acht Egyptische gidsen en chauffeurs. Dat beweert de Egyptische minister van Toerisme, Zoheir Garana. Het Duitse ministe rie van Buitenlandse Zaken wil slechts kwijt dat het een crisis team heeft gevormd. De ontvoerders zouden volgens sommige media in Egypte 10 mil joen euro losgeld eisen. Garana noemde eerder een bedrag van 4 miljoen euro. Hij zei dat toen hij sprak over de onderhande lingen tussen het Egyptische reis bureau dat de woestijnsafari voor de groep organiseerde en de ont voerders. De toeristen - vijf Duitsers, vijf Ita lianen en een Roemeen - waren onderweg naar de Gilf al-Kebir, een plateau dat beroemd is om zijn prehistorische grotschilderin gen. Zij werden vrijdag gevangen genomen toen zij bij de Sudanese grens hun tenten aan het opzetten waren en zij werden meegenomen naar Sudan. De ontvoering is niet het werk van militante moslims, die in het verleden toeristen in het zuiden van Egypte en de Sinaï-woestijn hebben aangevallen, zei regerings woordvoerder Magdy Rady. „Dit is een criminele daad. Het is hun om losgeld te doen." Dat de groep was ontvoerd, werd bekend doordat de Egyptische eige naar van het reisbureau, die aan de trektocht deelnam, kans zag zijn Duitse vrouw te telefoneren. Hij zou haar hebben verteld dat de ontvoerders er 'Afrikaans' uitza gen. Volgens de Italiaanse autoritei ten belde de eigenaar zijn vrouw maandag nóg een keer en vertelde hij toen dat de groep was meege nomen naar Sudan. Een man die als gids in het gebied werkt zei van collega's te hebben vernomen dat de ontvoerders tot Afrikaanse stammen behoren. Hij zei dat er eerder berovingen heb ben plaatsgevonden. Zo werden in mei twee luxe wagens geroofd van een reisbureau dat met toeristen in de woestijn op trektocht was. De Gilf al-Kebir ligt in het onont gonnen zuidwesten van Egypte, de Grote Zandzee. Dat gebied trekt een groeiend aantal liefheb bers van adventure- en eco-toeris- me. Maar het is ook een kruispunt van (smokkel)routes van stammen uit Libië, Sudan en Tsjaad. Toeris ten moeten toestemming vragen aan het leger en mogen alleen in (bewaakte) groepen reizen. april 2002 Een bloedbad op een school in Erfurt in het oosten van Duitsland kost achttien mensen het leven. Onder hen is de dader, een oud-leerling die twee keer voor zijn examen was gezakt, januari 2002 Een 42-jarige student rechten die is weggestuurd van een universiteit in Virginia schiet de decaan, een professor en een student dood en verwondt drie studentes, april 1999 Scholieren richten op de middelbare school Columbine in de Ameri kaanse plaats Littleton (Colorado) een bloedbad aan. Ze schieten twaalf scholieren en een leraar dood. Daarna plegen ze zelfmoord, maart 1998 Twee jongens (11 en 13) schieten vier scholieren en een leraar dood op de Westside Middle School in Jonesboro in de Amerikaanse staat Arkansas. infographic: AA,ANP,GN/bron: stt, met: ZWEDEN Kauhajoki 23 september 2008 minstens 11 doden waaronder de schutter Eerdere schietpartijen op scholen en universiteiten februari 2008 Een studente doodt twee mensen en zichzelf op de universiteit van Baton Rouge in de Amerikaanse staat Louisiana. Tallinn november 2007 Acht doden bij een schietpartij op een school in het Finse Tuusula. april 2007 33 doden (inclusief schutter) bij een schietpartij op de Virginia Tech University in het Amerikaanse Blacksburg. oktober 2006 Een vrachtwagenchauffeur richt een bloedbad aan in een school van de Amish-geloofsgemeenschap in het district Lancaster (Pennsylvania). Er vallen vijf doden. De schutter pleegt zelfmoord. september 2006 Een 49-jarige man schiet zijn twee volwassen zoons en zichzelf dood tijdens een bezoek aan de campus van de Shepherd Universiteit in Shepherdstown, West Virginia, maart 2005 In de Amerikaanse staat Minnesota schiet een leerling zeven andere scholieren dood voor hij de hand aan zichzelf slaat. Kort daarvoor had hij al twee van zijn grootouders omgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7