Nieuw contract beheer Houtdraaien kan iedereen leren vaarroute berco Wellicht stukje WCT in Borsele Muziekfestival in herkansing Zeeuwse vereniging De Scheldedraaiers bestaat vijf jaar. Rijkswaterstaat besteedt werken voor het eerst uit aan één marktpartij. voor de meest uitgebreide collectie van FRANKWALDER 6ERRY WEBER Middelburg B PZC Woensdag 24 september 2008 23 Voorzitter Ko Marinissen van houtdraaivereniging De Scheldedraaiers aan het werk achter zijn draaibank. foto Willem Mieras door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - Van een ruwe boomstronk of een ander onbe werkt stuk hout de fraaiste voor werpen maken. Dat is wat hout draaiers doen. Ook in Zeeland wordt het ambacht beoefend, de Zeeuws-West-Brabantse hout- draaiersvereniging viert komende maand het eerste lustrum. Ko Marinissen (64) uit Colijns- plaat is voorzitter van De Schelde draaiers, zoals de Zeeuwse afde ling heet. Hij hield zich altijd bezig met houtsnijden, totdat iemand hem vroeg eens een broodschaal te maken. Maar daarvoor moet je toch echt houtdraaien en dat is een andere tak van sport. Marinis sen heeft toen een cursus in België gevolgd. De oud-politieambtenaar had daarna enige tijd een atelier in het Ambachtscentrum in Goes. Met een collega-houtdraaier die hij daar ontmoette, richtte hij De Scheldedraaiers op. Aan de hand van ledenlijsten van de landelijke vereniging zijn de Zeeuwen en West-Brabanders be naderd. „De respons was aarze lend, maar de mensen die er toen eigenlijk niet aan wilden begin nen, zijn nu de enthousiastste le den", zegt Marinissen. Achtentwin tig leden telt de vereniging inmid dels. Maandelijks komen zij samen in het Ambachtscentrum om eik aars werk te beoordelen, ervarin gen uit te wisselen en ideeën op te doen. „Dat stimuleert geweldig", aldus Marinissen, die, getuige de (sier)werkstukjes die her en der in zijn huis staan, het beginnersni veau zelf ver is ontstegen. Kaarsen houders, potjes met deksels, een fruitschaal compleet met appels en peren. Menig uurtje brengt hij dan ook door in zijn schuur, een soort houtdraaiersparadijs voor zien van allerlei gereedschappen en natuurlijk een draaibank, waar 'Het leuke is dat je begint met een stuk hout, dat een voorwerp wordt' het allemaal op gebeurt. „Het leu ke is dat je begint met een stuk hout, wat uiteindelijk een voor werp wordt. Je kunt het zo inge wikkeld maken als je wilt, maar in principe kan iedereen het leren." Bij het maken van een voorwerp laat Marinissen zich meestal lei den door het soort hout waar hij mee werkt. „Soms heeft het een mooie natuurlijke tekening of een lichte en een donkere kleur, zoals de stam van goudenregen." Toch is het volgens de verenigings voorzitter best moeilijk om aan goede houtsoorten te komen. De meeste mensen brengen het naar de milieustraat, maar wij kunnen het goed gebruiken." Hoewel Marinissen zich erover ver baast dat er best veel mensen zijn die zich met houtdraaien bezig houden, is het naar zijn idee nog niet zo'n heel erg bekende bezig heid. „De mensen die het doen zijn vaak wat ouder, het is onze wens om de jeugd wat meer te be naderen." Belangstellenden (jong en oud, begin ner of gevorderd) die zich bij de vereni ging willen aansluiten, kunnen zich mel den bij Ko Marinissen: 0113-695970. HANSWEERT - Rijkswaterstaat Zee land heeft voor het eerst het be heer en het onderhoud van alle werktuigbouwkundige en elektro magnetische installaties op de vaar route Hansweert-Krammersluizen uitbesteed aan één bedrijf, GTI Energy Infra. Met het contract dat tot 2011 loopt, is een bedrag ge moeid van 23,3 miljoen euro. De nieuwe vorm van aanbesteding legt veel verantwoordelijkheid bij de aannemer en neemt Rijkswater staat veel werk uit handen. Zowel vast als groot onderhoud valt eron der. Rijkswaterstaat moest vroeger tientallen contracten met verschil lende aannemers afsluiten voor de ze werkzaamheden. GTI Energy Infra moet Rijkswaterstaat van te voren een werkplanning geven die achteraf wordt getoetst. Omdat de firma ook het groot onderhoud doet, zou ze zichzelf in de vingers snijden als ze het vast onderhoud niet goed zou doen. VBO t :iMAKELAAR BORSSELE - Een taartpuntje van de Westerschelde Containerterminal (WCT) komt wellicht op grondge bied van Borsele. De Borselse ge meenteraad mag daarom zijn zeg je doen over de planologische in passing van het project, waarbij de regie in handen is van de provin cie. Gedeputeerde Staten hebben het Borsels college van B en W gis teren gevraagd om de mening in de gemeenteraad te peilen over de WCT. De kans dat de terminal in Borsele komt, is klein. In de start notitie voor de WCT-milieustudie wordt een voorkeur gegeven aan si tuering langs de Westerschelde vol ledig op Vlissings grondgebied. SINT PHILIPSLAND - Muziekvereni ging Concordia uit Sint Philips- land houdt zaterdag een muziekfes tival ter ere van haar 105-jarig be staan.. Dat jubileum was maar toen werd het festival op het laatste moment afgeblazen vanwe ge de begrafenis van Renate Reijn- goudt, de Fliplandse die bij een fa miliedrama in Melissant om het le ven kwam. Zaterdag maken drie muziekkorp sen vanaf 15.30 uur een rondgang door het dorp. Behalve Concordia zijn dat Accelerando uit Sint-Anna- land en Euterpe uit Sint-Maartens dijk. In de Voorstraat worden de groepen samengevoegd. Zij spelen dan marsen en marcheren naar De Wimpel. lange vorststraat goes MMwriHMMMiWBoBmmam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47