Waterschap wint strijd om noodpeil Zeeland 'Je ziet het kwartje vallen bij zo'n beest' schuld, zonder straf plannen dorpsraad Hansweert voor mishandeling Colijnsplaat 17 Reddingshonden trainen kost veel tijd, geld en moeite. Rechtbank stelt dat verlagen niveau mag tot min dertig NAP, Veteranen uitgenodigd voor opening expositie Informatiebijeenkomst plannen Erasmusflat Vocaal ensemble opent cultuurseizoen Kapelle Nisse mag meepraten over woningbouw Vrienden Zuidwester zoeken vrijwilligers Gezellige meidenavond in dorpshuis Waarde OM in Den Haag vindt opgelegde boete een beetje overdreven. Krediet van 40 mille gebruiken voor onder meer nieuwe jeugdsoos 22 Woensdag 24 september 2008 PZC B Een 'slachtoffer' wordt gered door een golden retriever tijdens een trai ningsweekend van de Delta Reddingshonden Groep, foto Ronald den Dekker door Koen van Bommel PUTTE - Het is een prachtige nazo mermiddag op de Kalmthoutse Heide, nabij Putte. De geur van naaldbomen en de stilte doen de naam van het gebied eer aan. Kalm, dat is het juiste woord. Toch zijn er vandaag zo'n twintig reddingshonden actief in het bos. Dat kan twee dingen betekenen. Óf er zijn bijzonder veel vermissin gen op de grens van Noord-Bra bant en Vlaanderen, óf het half jaarlijkse trainingsweekend van de Delta Reddingshonden Groep wordt hier gehouden. Gelukkig, de tweede optie is de juiste. De fel oranje overalls van de Delta leden vallen erg op in het voorna melijk groen en zandkleurige land schap. Dat is misschien maar goed ook, aangezien het een militair trainingsgebied is. Het lijkt een ideale stek om met de honden te trainen. Toch ko men ze hier niet vaak. Voorzitter Rinus Sentse: „Het is belangrijk om vaak van terrein te wisselen, anders raken de honden er te veel aan gewend. Het is beter dat de honden op onbekende grond trai nen. Daar blijven ze alert van." Naast twee keer per jaar een lang weekend, traint de brigade elke dinsdagavond, elke eerste zondag van de maand en elke derde zater dag van de maand. En dan is er ook nog een theorieavond. Dan moet er ook nog een jaarlijkse con tributie betaald worden van hon derd euro. Is het dat allemaal waard? Sentse: „Ja, het is prachtig als je hond het door begint te krij gen. Je ziet gewoon het kwartje val len bij zo'n beest. Dat is onbetaal baar." Bijna elke hond kan een reddings hond worden, volgens hem. „Be halve hele kleine hondjes, dat wordt lastig." En politiehonden, kunnen die zo iets niet veel beter? „Nee, die vin den het slachtoffer wel, maar de beesten zijn zo gewend om crimi nelen op te sporen, dat ze hem waarschijnlijk bijten." De honden worden overal ter we reld ingezet. Zo is instructeur Ad Melissant met zijn speurneus in Italië, Oostenrijk, Samos, Hondu ras en Frankrijk geweest. De laat ste tijd worden ze bijna alleen nog maar opgeroepen om mensen in de regio te zoeken. Volgens Melisant vinden hun hon den altijd de zoekgeraakte persoon terug, dood of levend. Het komt wel eens voor dat een vermiste niet ergens buiten is, maar toch binnen verblijft. Sentse: „Dan ligt er bijvoorbeeld een kindje onder het bed. Daarom vragen we altijd eerst of het huis al doorzocht is." 1^ De Delta Reddingshonden Groep hield afgelopen week een trai ningsweekend. Vier lange dagen werd er geoefend met slachtof fers zoeken. door Entile Calon MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden mag onder bijzondere omstandigheden 's zomers het peil van het water in het Veerse Meer verlagen tot dertig centime ter onder NAP. De Middelburgse rechtbank heeft een bezwaar van het waterschap tegen het noodpeilbesluit van Rijkswaterstaat gegrond verklaard. Het rijk wilde dat het waterpeil zo mers in het Veerse Meer nimmer onder de twintig centimeter bene den NAP zou komen. Het waterschap is volgens woord voerder Danielle Steijn blij met de steun van de rechtbank. Het schap wil het peil kunnen verlagen om bij extreme neerslag snel het water vanuit de omliggende gebieden af te kunnen voeren. Dat kan vol- GOES - Alle Goese veteranen zijn woensdag t oktober welkom bij de opening van de foto-expositie 'Ve teranen, ingezet in dienst van de vrede' in het Goese stadskantoor. De expositie laat een beeld zien van de inzet van Nederlandse mili tairen in de Tweede Wereldoorlog, in Nederlands Indië, Korea, Nieuw Guinea en bij recentere vredesope raties. De expositie wordt geopend om 15.30 uur. GOES - In wijkcentrum De Spinne aan de Joseph Lunslaan 7 in de Goese Polder is vanavond een in loopbijeenkomst over de plannen voor de sloop en nieuwbouw van de Erasmusflat. Er zijn tekeningen te zien van de nieuwbouw en de inrichting van de binnenruimte. Ook is er informatie verkrijgbaar over de planning. De bijeenkomst is van 16.30 tot 18.30 uur. gens Steijn alleen als het peil in het Veerse Meer wat is verlaagd. Een stand van min dertig centime ter beneden NAP is volgens haar dan absolute noodzaak. Zij wijst daarbij op de klimaatveranderin gen waardoor het zomers meer en langduriger kan regenen. „Daar moeten we op in kunnen spelen." Het 'normale' zomerpeil is tien centimeter onder NAP. Rijkswaterstaat was tegen het ver lagen van het peil tot min dertig centimeter NAP omdat dat nadelig is voor de natuur. Volgens E. Dae- men kunnen de oevers en platen dan droogvallen waardoor het bo dem- en plantenleven kan afster ven. Daar komt ook nog eens bij dat in de winter het peil ook al tot veertig centimeter NAP wordt te- m Waterschap Zeeuwse Eilanden mag zomers het waterpeil in het Veerse Meer verlagen om bij ex treme neerslag snel het water van elders af te kunnen voeren. KAPELLE - Vocaal ensemble Voci Miste uit Oost-Souburg opent van avond het nieuwe cultuurseizoen in Kapelle met een concert in het gemeentehuis. Voci Misti, onder leiding van Ineke Wijkhuis, zingt a capella vierstemmig met mede werking van Elly Kopmels (viool) en Greetje Buytendijk (cello). Het optreden begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is vijf euro, inclusief koffie of drankje. NISSE - Wellicht komt er in Nisse weer eens wat nieuwbouw. Het Borsels college zal dat volgende week dinsdag uit de doeken doen in 't Durpsuus. Locaties die al wor den genoemd in de uitnodiging voor de avond, zijn de hoek Van der Poest, Clemenstraat, Akerweg en de Zwaakweg (voormalig loon- werkbedrijf). De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. rug gebracht, aldus de medewer ker van Rijkswaterstaat. Zo veel schommelingen is volgens hem slecht voor het dieren- en planten leven in het Veerse Meer. De rechtbank is het schap tege moetgekomen, omdat Rijkswater staat tijdens de zitting toegaf dat in bijzondere omstandigheden het waterpeil in het Veerse Meer nog lager kan worden gebracht dan die min dertig centimeter NAP. Ook stelt de rechtbank dat de vrees dat ecologische doelstellingen niet worden gehaald, geen reden kan zijn om het schap te verbieden het peil in bijzondere omstandighe den te verlagen. Volgens Steijn heeft de rechtbank met deze uitspraak duidelijk voor het belang van de mensen geko zen. Zij is daar blij om omdat het schap dankzij dit besluit de veilig heid beter kan dienen. Volgens Daemen lopen er nog procedures tegen dat peil van min dertig zo dat de strijd nog niet gestreden is. GOES - Koken, schilderen, toneel spelen, paardrijden, zwemmen en wandelen. Voor al dit soort activi teiten is stichting Vrienden van Zuidwester op zoek naar vrijwilli gers, donateurs en sponsors. Zuid wester heeft onder meer vestigin gen voor verstandelijk gehandicap ten in Goes. In 'gewone' huizen is vaak een Kookgilde van vrijwilli gers actief Aanmelden via e-mail: vriendenvan@zuidwester.org WAARDE - Het dorpshuis van Waar de biedt volgende week woensdag onderdak aan Ladies Night; een ge zellige meidenavond volgens de or ganisatie 'boordevol leuke meiden- dingen en workshops'. Op het pro gramma staan: hairstyling, dansen in allerlei stijlen, visagie, nailart en sieraden maken. Meiden tussen de 12 en 15 jaar zijn welkom van 19.00 tot 22.00 uur. Entree is één euro. den haag - Een inwoner van Co lijnsplaat heeft zich maandag voor het gerechtshof in Den Haag moe ten verdedigen tegen beschuldigin gen van mishandeling. Eerder kreeg hij van de politierechter in Middelburg een boete van 300 eu ro. De aanklager bij het hof meen de dat hij schuldig is, maar geen straf verdient. De verdachte en zijn partner raak ten vorig jaar verzeild in een hoog oplopend conflict met twee vrou wen die op de boerderij van de man enkele paardenboxen huur den. De man zou de vrouwen twee keer mishandeld hebben. Daaraan zou ook zijn partner een keer hebben meegedaan. De ver dachte ontkende geweld gebruikt te hebben tegen de huursters. „Hij weet hoe hij met het woord een discussie kan beslissen", stelde zijn advocaat. Volgens de aanklager bij het hof was er voor de worsteling met een van de huursters inderdaad geen bewijs. Bij een vechtpartij een maand eerder zou hij de andere vrouw wel degelijk mishandeld hebben door haar tegen de grond te werken. De OM-woordvoerder in Den Haag betreurt het dat zijn collega's uit Middelburg de kwes tie voor de rechter hebben ge bracht. „Dit is nou een zaak die zich leent voor seponering." door Luc Oggel hansweert - De dorpsraad van Hansweert heeft een idee hoe het krediet van 40.000 euro dat het dorp nog heeft staan bij de ge- meent Reimerswaal, moet worden besteed; onder meer aan een nieuw onderkomen voor de jeugd soos. Hansweert heeft het bedrag vrij te besteden, als compensatie voor het slibdepot in het dorp. In de ja ren tachtig werd een gat dat over bleef na de herinrichting van het Kanaal door Zuid-Beveland ge bruikt om vervuild slib in op te slaan. Bovenop de vieze baggerspe cie is een laag van zeven meter schone grond gelegd. Het is nu een stukje Westerscheldeoever. Tot nu toe is nog amper gebruik gemaakt van het compensatiegeld, maar in een overleg met het Rei- merswaalse college van b en w, af gelopen maandag, heeft de dorps raad enkele ideeën geopperd waar voor het bedrag zou kunnen wor den gebruikt. Onder meer voor de verplaatsting van de jeugdsoos naar de gedempte kanaalarm. Nu is de jeugdsoos nog gevestigd aan de Boomdijk, maar die is te klein, aldus dorpsraadvoorzitter Adri Kortlever. Ook wil de dorpsraad een officiële camperparkeerplaats aan het begin van het slibdepot. „Er is daar water en elektriciteit, want er staan wel vaker campers. Maar daarover moet nog worden overlegd met Rijkswaterstaat", zegt Kortlever. De dorpsraad wil verder een onaf hankelijke dorpsvisie laten opstel len en wil graag dat er een plaquet te met de loop van de Westerschel- de bij het beeld Amos, op het ha venhoofd wordt geplaatst. Kortle ver: „Die plek trekt veel toeristen, maar sommigen weten niet waar Antwerpen en Terneuzen ligt. Dat kun je op zo'n kaart mooi laten zien." Vóór 1 januari moet duide lijk zijn of de plannen uitgevoerd kunnen worden. Overigens wordt in Hansweert ook nog gezocht naar een locatie voor een skatebaan. Wat Kortlever betreft zou die bij de nieuwe jeugd soos kunnen komen. „Dan heb je alles voor de jeugd een beetje bij el kaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46