Sport Majestueuze allrounder zwaait af 33 37 36 Rintje Ritsma (38) is goed voor twintig jaar topschaatsen. Tennissers nemen een korte rustperiode Lefevere probeert om Armstrong te strikken RBC vliegt uit beker Volleyballers keren door amateurclub terug in World League Britten verwachten medailleregen door komst Van Commenée Woensdag 24 september 2008 Tennissers loten tegen Argentinië in strijd om de Daviscup Tip? sport@pzc.nl door Renze Lolkema LEEUWARDEN - Aan de roemrijke carrière van Rintje Ritsma (38), goed voor bijna twintig jaar top sport, komt vandaag een einde. De beer uit Lemmer rijdt zijn laatste ronde. Daarbij past een prachtige terugblik. Het was, aan het begin van zijn carrière, een moment waarop de Noren zich rot schrokken. In janua ri van 1994, een maand voor de Olympische Winterspelen in Lille- hammer, had Johann Olav Koss moeten schitteren. Maar de groot heid verbleekte bij Ritsma. De Noor werd weer tweede, net als de twee vorige jaren. De Vikingen staarden dat winterweekeinde twee dagen vol ongeloof naar het ijs en scorebord. Eindelijk was de gespierde spijker Falko Zandstra weggetimmerd door Koss, zagen ze een volgende beer op de weg. Eentje uit Lemmer nota bene, uit datzelfde land waar ook die spijker vandaan kwam. Ritsma reed op dat bewuste EK een wereldrecord op de 1500 me ter en legde daarmee de basis voor zijn eerste internationale hoofd prijs. Daar in Hamar zette Ritsma de toon voor een ongelooflijke car rière, die zes Europese en vier we reldtitels allround zou opleveren. Maar ook wereldtitels op de mijl en 5000 meter. En bovendien olympisch eremetaal, alleen net geen goud. Ritsma is tijdens vijf Winterspelen behangen met twee zilveren en vier bronzen plakken. Een maand na zijn schitterende Europese titel nam Koss revanche. Op de 1500 meter, de afstand waar Ritsma dacht goud te delven, reed de Noor nu een wereldrecord. Hij was al in de stemming gekomen op de vijf kilometer die hij ook won. Nooit meer kwam Ritsma dichterbij goud dan toen in 1994. In Nagano, tijdens de Winterspe len van 1998, bleek hij niet tegen Gianni Romme op te kunnen. Hij verdiende daar zilver op de 5000 Rintje Ritsma (38) zegt het top- schaatsen vaarwel. De beer van Lemmer, was in zijn lange car rière goed voor zes Europese en vier wereldtitels allround. meter en brons op de 1500 en 10.000 meter. En Ritsma zal vooral ook herinnerd worden als een ma jestueuze allrounder en een com merciële revolutionair. Dat hij het op het ijs verder schop te dan Falko Zandstra was al een wonder. Ritsma was immers het krachtmens, de schaatser die niet gleed, maar hakte en met moeite aansluiting vond bij de nationale top. Hij werd gedoogd in de kern ploeg, maar reed nauwelijks een in ternationale wedstrijd. Ritsma denderde maar door, werk te zich suf en verveelde zich nooit. Zijn mentaliteit maakte hem tot de grootheid die zich mag meten met Ard Schenk. Daarnaast maak te hij iedereen rijker, net als zich zelf De combinatie van uitstraling en wilskracht maakte hem een ver mogend man en een interessante persoonlijkheid voor de media en de reclamewereld. Beroemd is zijn badscène met Ma rianne Timmer. Zijn billen bleken goud waard voor Sanex. Door Rits ma gingen ook Postma, Romme en Timmer, om er maar een paar te noemen, miljoenen verdienen. Niet voor niets zwemt Pieter van den Hoogenband tegenwoordig ook in het geld. De Brabander, met een soortgelijke uitstraling als Ritsma, heeft dezelfde manager. De laatste jaren kon Ritsma nooit meer het hoge niveau van weleer halen. Zijn kuitbeenbreuk in 2003, na een middagje kitesurfen, had daar mee te maken. Revalideren op een hoge topsportleeftijd bleek nagenoeg onbegonnen werk. Rintje Ritsma Behalve zes Europese titels en vier wereldtitels allround won Ritsma ook elf gouden medail les op het NK afstanden. Hij verbeterde vier keer een wereldrecord: twee keer op de 1500 meter, twee keer op de vierkamp. Zijn persoonlijke records op de sprintafstanden zijn: 35.90 op de 500 meter, 1.10.19 op de 1000 meter. Op de andere afstanden zijn de persoonlijke toptijden: 1.45.86 op de 1500, 6.20.26 op de 5000,13.28.19 op de 10.000 meter. Rintje Ritsma, die vandaag afscheid neemt van het topschaatsen, kan terugkijken op een prachtige carrière met zes Europese titels en vier wereldtitels allround. foto Catrinus van der Veen/CPD RIJSWIJK - Thiemo de Bakker en Jesse Huta Galung komen deze week niet in actie. De twee tennis sers zouden challengertoernooien in het Slowaakse Trnava en Napels spelen. Na hun optreden in de Daviscup hebben ze besloten rust te nemen. „Deze week speel ik niet in Trnava omdat ik grieperig ben", aldus de Bakker. Met De Bakker en Huta Galung keerde Nederland ten koste van Zuid-Korea terug in de wereld- groep. BRUSSEL - Patrick Lefevere doet po gingen om Lance Armstrong naar zijn team te halen. De manager van wielerploeg Quick-Step heeft dat gezegd tegen het Belgische dag blad Krant van West-Vlaanderen. De zevenvoudig tourwinnaar kon digde onlangs zijn rentree aan. „Er zijn nog geen concrete gesprek ken geweest, maar ik heb wel al contact opgenomen met het bu reau van zijn advocaat en adviseur Bill Stapleton", aldus Lefevere. Lefevere houdt er rekening mee dat Armstrong kiest voor Astana. Lance Armstrong RIJNSBURG - De zaterdagamateurs van Rijnsburgse Boys, voorheen vaak tegenstander van Hoek en Kloetinge in de hoofdklasse, heb ben gisteren RBC uitgeschakeld in de strijd om de KNVB-beker. De amateurs wonnen thuis met 2-1 van de club uit de Jupiler Lea gue. RBC kwam nog wel op voor sprong door Sven Delanoy. In de slotfase draaide alles om. Bennie van Noord maakte zeven minuten voor tijd 1-1, Djuric Ascencion zorgde twee minuten later voor de verrassende 2-1. NIEUWEGEIN - Het Nederlandse mannenvolleybalteam keert na een afwezigheid van vijf jaar terug in de World League. De Verenigde Staten, Italië en China zijn in juni en juli volgend jaar de tegenstan ders van Oranje in het prestigieu ze toernooi. De World League Council in het Zwitserse Lausanne nam gisteren het besluit om de nummer dertig van de wereldranglijst weer op te nemen in de elite van het volley bal. Nederland deed in 2003 voor het laatst mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35