Van de grote hoop „Zolang stroom betaalbaar is en redelijk schoon maakt het mij niet uit waar het vandaan komt." Jos Cozijnsen, onafhankelijk expert emissierechten A 11 y y\ a 1 p IA A A PZC Woensdag 24 september 2008 1 1 Productie van duurzame elektriciteit in Nederland extra voor moeten beta len. Wat je eerst als sub sidie betaalde aan de producent, komt dan uit de zak van de con sument," zegt Rexwin- kel. Jos Cozijnsen uit Utrecht, onafhankelijk expert emissie rechten, ziet geen heil in de Brus selse plannen. „Dat is schieten op een verkeerd doelwit." Het zal hem worst wezen waar de groene stroom vandaan komt. „Als ze het in Denemarken beter en goedko per kunnen opwekken dan in Ne derland, prima. Het gaat erom wat er totaal op het net wordt gezet. De stroommarkt is Europees. Zo lang stroom betaalbaar is en rede lijk schoon maakt het mij niet uit waar het vandaan komt." houdt de gemoederen bezig, omdat hiervoor voedingsmiddelen (onder meer plantaardige olie) worden ge bruikt. In 2005 werd 4,22 procent van het elektriciteitsverbruik in Nederland opgewekt uit biomassa. Als dit deel uit fossiele brandstoffen was opgewekt, zou er 4434 miljoen kilo meer C02in de lucht zijn gekomen. Een nieuwe fa briek in Moerdijk zet sinds begin sep tember kippenmest om in stroom. Warmtekrachtkoppeling: Dit is een technologie die tegelijk elek triciteit én warmte produceert. Elektrici teitscentrales hebben een elektrisch rendement van ca 40%, de rest van de energie uit de gebruikte brandstoffen komt vrij als warmte. Door het gebruik van een warmtekrachtkoppelingsinstal latie kan deze warmte gebruikt worden voor het weer opwekken van elektrici teit. Maar ook voor andere doeleinden, zoals stadsverwarming in het Belgische Gent. Studies onderzoeken de haalbaar heid van micro-warmtekrachtkoppe- lingssystemen voor woningen van parti culieren. Warmtekrachtkoppeling zorgt voor een besparing van 20 procent van de zogenaamde 'primaire' energie (brandstof). Relevante websites: www.groenestroomjagraag.nl www.milieucentraal.nl www.consuwijzer.nl 700 600 500 400 300 200 100 0 x 1.000 MWh L 2005 wind biomassa 2006 zon water 2007 Totale elektriciteitproductie in Europa 100 90 80 70 60 overig waterkracht afgeleide gassen wind uranium olie bruinkool steenkool aardgas infographics: CvW bron: Jaarverslag CertiQ 2007 „Ik gebruik groene stroom." Dat zeggen 2,4 miljoen Nederlandse huishoudens. Eenderde van de huishoudens is dus 'groen'. Maar niet iedereen die zich tot groene stroom heeft bekeerd, krijgt groe ne stroom. Misschien krijgt de wa re groenliefhebber stroom die uit kernenergie is opgewekt of uit ko len. Stroom is een lastig product. Je kunt het niet opslaan en je kunt het al helemaal niet sturen. De stroom die de Nederlandse produ centen (Nuon, Essent, Eneco, Elec- trabel, Delta, E.On) opwekken gaat het net op en zoekt vandaar geheel zelfstandig zijn eigen weg. De stroom gaat als het ware in een grote badkuip van waaruit het naar de klanten 'stroomt'. Zo kan groene stroom dus terecht komen bij een huishouden dat zich daar niet voor heeft aangemeld. Veel energiebedrijven importeren stroom uit het buitenland, met na me uit Frankrijk, Duitsland en Skandinavië. Sinds 1 januari is het verplicht stroom te etiketteren. Dat betekent dat de energiebedrij ven moeten aangeven uit welke bronnen de stroom die zij verko pen is opgewekt. Zo zat in de stroom van het Zeeuwse energie bedrijf Delta vorig jaar de meeste kernenergie: 18,9 procent, Oxxio had maar 3 procent kernenergie. EnergieDirect, een dochterbedrijf van Essent, verkocht stroom die voor 29 procent uit steenkool was opgewekt. Daarmee was Energie- Direct meteen de meest vervuilen de energieleverancier: per kilowat tuur stroom werd 491 gram CO2 uitgestoten. Het schoonst waren Windunie, NL Energie, Caplare, Greenchoice en Elektran die alle maal 100 procent groene stroom le verden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11