Baby's dood door personeelstekort SINGLE REIZEN I 1 Autobom ETA doodt legerofficier vertrek nationalistische minister 0 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Opnieuw sterven in Turkije te vroeg geboren kinderen Wintersport- en kerstreizen Europa speciaal voor alleenstaanden (45+)! PZC Dinsdag 23 september 2008 9 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Te weinig personeel, te weinig couveuses. Professor Haluk Eraksoy, expert infectieziektes, is er duidelijk over: dat zijn volgens hem de belangrijkste redenen voor de massale babysterfte in het staatsziekenhuis van Izmir in het afgelopen weekeinde. Binnen 24 uur stierven maar liefst dertien te vroeg geboren baby's, waarschijn lijk door een infectie in het zieken huis. De Turkse overheid heeft meteen een onderzoek ingesteld. Het is niet de eerste keer dat een dergelijk drama zich afspeelt in Turkije. Nog geen drie maanden geleden stierven in het staatszie kenhuis in Ankara in twee weken tijd 26 pasgeboren baby's. De Turk se kranten stonden bol van verha len over radeloze ouders en over werkt personeel. Een vader kreeg het lichaam van zijn overleden zoontje in een kartonnen doos overhandigd. De onderzoekers van het ministe rie van Gezondheidszorg conclu deerden begin augustus dat de slechte hygiëne en verwaarlozing de oorzaak vormt van de babysterf te in Ankara. „Maar het onderlig gende probleem is het tekort aan personeel", zegt professor Eraksoy. „Het ziekenhuis in Ankara heeft hierover keer op keer aan de bel ge trokken bij het ministerie, maar 'Nu is het Izmir maar dit kan in elk staatsziekenhuis gebeuren' zonder resultaat. De ziekenhuizen in de grote steden blijven maar pa tiënten toelaten, met dit als ge volg." Ziekenhuizen in kleinere Turkse steden ontbreekt het vaak aan ken nis over te vroeg geboren baby's. Daardoor worden zulke pasgebore nen meestal in de grotere staatszie- kenhuizen behandeld, in Istanbul, Ankara of Izmir. Die ziekenhuizen kampen echter met een groot te kort aan personeel en aan couveu ses om de vele baby's goed te kun nen verzorgen. Uit het onderzoek van het ministe rie bleek bijvoorbeeld dat het zie kenhuis in Ankara een capaciteit heeft voor 122 baby's, maar dat er in juli 148 baby's waren opgeno men. Gemiddeld was één verpleeg ster verantwoordelijk voor vier te vroeg geboren baby's. Erkasoy: „Met alle gevolgen van dien. Ouders konden bijvoorbeeld zo, zonder mondkapje, de afdeling op." Ook is er in Turkije een groot te kort aan couveuses. Volgens de vakbond van gezondheidswerkers zijn er zo'n vijftienhonderd cou veuses in Turkije, terwijl er vijfdui zend nodig zijn. „Soms delen drie baby's een cou veuse, wat de kans op infecties ver groot", zegt Ilnek Okay van de stichting El Bebek Gul Bebek, die zich sterk maakt voor de zorg aan prematuur geboren kinderen. „Nu is het Izmir, maar dit kan in elk staatsziekenhuis gebeuren." Daar bij komt het probleem dat er te weinig gespecialiseerde verpleeg kundigen zijn. De zuigelingensterfte in Turkije is erg hoog in vergelijking met met Europese landen: 18 op duizend baby's. In Nederland ligt dat aan tal op 4,4 per duizend. BRUSSEL - De politieke chaos in Bel gië is gisteren verergerd door het opstappen van de Vlaams-nationa listische minister Geert Bourgeois uit de Vlaamse regering. Zijn partij N-VA bevestigt daarmee dat de sa menwerking met de christendemo craten van premier Yves Leterme niet meer bestaat. Maar Leterme en zijn CD8tV ont kennen dat hun lijstverbinding met de N-VA is opgeblazen. Leter me is premier geworden met dank aan die N-VA, die zijn lijst de grootste van België maakte. Letermes meerderheid in het parle ment is inmiddels niet meer afhan kelijk van de N-VA, omdat ook de Waalse socialisten Leterme steu nen. SANTONA - Een autobomexplosie heeft gisteren in Spanje het leven geëist van een legerofficier. De bom ging gisterochtend af bij een kazerne in de noordelijke plaats Santona. Het slachtoffer is brigadecomman dant Luis Conde de la Cruz. Hij verliet de kazerne nadat er na mens de ETA was gewaarschuwd voor een autobom. Bij de explosie vielen zes gewonden, onder wie een kapitein, die in kritieke toe stand in het ziekenhuis werd opge nomen. Zondag ontploften ook al twee aan de ETA toegeschreven auto bommen. Bij een van de explosies, bij een politiebureau, raakten tien mensen gewond. Vorige week verbood een rechter twee politieke partijen vanwege hun banden met de ETA. De bom die gisteren ontplofte, sloeg een grote krater en veroorzaakte aan zienlijke schade aan nabijgelegen gebouwen. Volgens minister Alfredo Perez Ru- balcaba van Binnenlandse Zaken waren de drie auto's die werden gebruikt bij de bomaanslagen van de afgelopen dagen gestolen en ge prepareerd in Frankrijk. Bti-Küjy6s, MacI a Familieleden halen de stoffelijke resten op van een overleden baby in het mortuarium van Izmir. Dertien te vroeg geboren kinderen kwamen daar in het afgelopen weekeinde om het leven. foto AP f L. Heeft u zin in een cultuurrijke kerst? Dan is de Duitse hoofdstad Berlijn een uitstekende keus, want in deze bruisende metropool zijn hiervoor alle ingrediënten aanwezig! 5 dgn KERST IN BERLIJN v.a. 389 U maakt uitgebreid kennis met historische monumenten, interessante bouwprojecten en musea. We nemen u bovendien mee naar het barokke Potsdam, waar park Sanssouci en het Hollandisches Viertel de schitterende trekpleisters zijn. U verblijft in het 3-sterren Hotel Tryp Potsdam incl. ontbijt en (kerstldiners. Vertrekdatum: 23 december Prijzen zijn per persoon. Zie www.kras.nl/22357 Sportieve 4-landenvakantie! Reis mee naar Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland en Liechtenstein, waar KRAS.NL een fantastische langlauf-/wandelsafari voor u uitstippelde. 8 dgn LANGLAUFSAFARIVORARLBERG v.a. 539 In Oostenrijk, tegen de grens met Zwitserland en Liechtenstein, ligt Feldkirch. Van hieruit ontdekken we het oudste wintersportgebied van Oostenrijk, de Vorarlberg. Ruim 800 km aan loipes bieden voor iedere langlaufer genoeg mogelijkheden. U verblijft in het 4-sterren Hotel Weisses Kreuz incl. ontbijt, diner en vele extra's. Vertrekdata: 3, 17, 24 januari, 14 februari en 28 maart Prijzen zijn per persoon. Zie www.kras.nl/40017 waarom zou je verder zoeken Ontdek het mooiste van Noord-ltalië en Kroatisch Istrië tijdens de feestdagen! Venetië, Padua, Opatija en al die andere prachtige steden zijn in deze periode nóg sfeervoller! 12 dgn FEESTDAGEN ITALIË ISTRIË v.a. 779 Via Treviso rijden we naar de unieke waterstad Venetië, bekend om haar vele bruggen, kanalen, gondels en paleizen. Vervolgens reizen we naar het historische Aquileia en Kroatië, waar het populaire Opatija, Pula, het schilderachtige Porec en de oude universiteitsstad Padua op het programma staan. Vertrekdatum: 23 december Prijzen zijn per persoon. Zie www.kras.nl/22372 15 cpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9