Binnenland 'De belegger verzint wel iets nieuws' Duizenden euro's voordeel op alle Opel modellen uit voorraad. Kijk op www.opel.nl voor het actuele aanbod. 6 Dinsdag 23 september 2008 PZC Groot gokken op dalende beurskoersen is voorlopig van de baan. Maar het verbod op 'naked short selling', dat minister Bos van Financiën heeft ingesteld, is volgens kenners symboolpolitiek. door Thomas Olivier en Hans Certsen Nog nooit waren de golven op het Dam rak zo hoog als vori ge week. In het ge weld van de krediet crisis kon de geplaagde bankverze keraar Fortis met moeite het hoofd boven water houden. Het aandeel raakte de eerste vier dagen een derde van zijn waarde kwijt, om vlak voor het weekeinde plots een dikke 20 procent omhoog te schieten. Beleggers waren eufo risch, nadat de Amerikaanse rege ring liet weten kwakkelende ban ken en verzekeraars te helpen. In dat golfslagbad voelen speculan ten zich als een vis in het water. Niets is interessanter voor het be halen van snelle winsten dan de enorme bewegingen die beurzen van Amsterdam tot Wall Street vo rige week lieten zien. Dankzij de kredietcrisis is het smullen voor De beurs moet kalmeren door een verbod op het 'naked short selling', foto Remy de la Mouviniere/GPD hedgefondsen en daghandelaars, die met groot geld gokken op de dagelijkse koersfluctuaties. Maar de lol gaat er wel wat vanaf, nu het ene na het andere land specula tie op koersdalingen aan banden legt, om de turbulentie op de fi nanciële markten tot bedaren te brengen. Sinds gisteren geldt ook in ons land een verbod op 'naked short selling'. Daarbij verkopen speculanten aandelen die ze niet bezitten en die ze evenmin leen den bij een andere partij. 'Slachtoffer' Fortis is blij met het verbod, maar volgens kenners is het niet meer dan symboolpoli tiek. „Zonder deze maatregel was de beurs gisteren net zo laag geslo ten", meent David van der Zande, hoofd beleggingen bij Theodoor Gilissen. Hoogstens keert de rust op de financiële markten er wat sneller door terug, verwacht hij. In Nederland komt naked short selling niet op grote schaal voor, al dus de Autoriteit Financiële Mark ten (AFM). Het verbod treft vooral hedgefondsen die speculeren op koersdalingen. Toch vindt de finan ciële waakhond dat met een ver bod nog meer schade kan worden voorkomen. Minister Bos (Financiën), die zon dagavond het verbod bekendmaak te, erkent dat hij een 'heftig mid del' inzet. Maar nood breekt wet, vindt hij, nu kwetsbare beursfond- sen de dupe worden van agressie ve speculanten die hopen dat de koersen nóg verder dalen. Dan gaat het om banken en verzeke raars, die door de kredietcrisis toch al in de hoek zitten waar de klappen vallen. Denk aan Fortis, waarvan kwaadwillende speculan ten met via e-mail verspreide ge ruchten de koers omlaag proberen te praten. Nieuw is marktmisbruik door na ked short sellen allerminst. Al in de Gouden Eeuw verkochten spe culanten aandelen die ze niet in bezit hadden. De Nederlander Isaac Le Maire, grootaandeelhou der van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie (VOC), geldt zelfs als de bedenker. Hij verkocht meer aandelen dan hij bezat en probeer de vervolgens met valse geruchten de koers omlaag te duwen. Het leidde destijds al tot een verbod op naked short selling, dat echter korte tijd later weer werd opgehe ven. In de huidige omstandigheden kan een verbod op korte termijn gunstig uitwerken, denkt Jan Maar ten Slagter, directeur van de Vere niging van Effectenbezitters (VEB). „Het is waar dat de turbu lente markt van dit moment zeer gevoelig is voor negatieve geruch- Speculeren ten." Hij pleit voor een harde aan pak van marktmanipulatie in wel ke vorm dan ook. Toch is volgens Slagter een verbod geen structure le oplossing. „Beleggers zijn inven tief Ze verzinnen snel weer iets nieuws om te kunnen profiteren van koersdalingen. Bovendien, in spelen op dalende beurskoersen hoort gewoon bij beleggen. Dat moet ook vooral zo blijven." 'Short gaan' is een vorm van speculeren op de aandelenmarkt. Eenvou dig gezegd komt het er op neer dat een speculant aandelen leent en die vervolgens verkoopt. Na de gewenste koersdaling worden de aandelen tegen een lagere prijs teruggekocht en weer aan de bezitter verkocht. De speculant steekt het verschil in zijn zak. »- 'Naakt' short gaan is een veel speculatiever variant, waarbij de specu lant aandelen verkoopt die hij nog niet bezit en zelfs niet heeft geleend. Er zijn aanwijzingen dat de koersbewegingen van vorige week deels zijn veroorzaakt door dergelijke speculatie. Daar komt bij dat in enkele geval len - zoals bij Fortis - mogelijk valse geruchten zijn verspreid om de koers verder naar beneden te krijgen. De AFM onderzoekt die zaak. Verbod Acht Nederlandse financiële instellingen zijn voorlopig beschermd tegen speculanten die aan 'naked short selling' doen. Het gaat om Aegon, Bin- ck Bank, Fortis, INC, Kas Bank, SNS Reaal, Van der Moolen en Van Lanschot. Handelaren mogen drie maanden geen aandelen van deze financials ver kopen ais ze die niet in bezit of tijdelijk geleend hebben. Het verbod geldt voor alle transacties in of vanuit Nederland, zo heeft de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) gisteren duidelijk gemaakt. - 'Gewoon' short gaan kan nog wel, maar wordt op een andere manier ont moedigd. De grote pensioenfondsen hebben afgesproken dat ze geen aandelen meer uitlenen van banken en verzekeraars als dekking voor spe culatieve transacties zolang de onrust op de financiële markten aanhoudt. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot volgens Richtlijn 1999/100/EU of 2004/3/EU of ECE R 101Benzinemotoren km/liter: 8,6 tot 20,0. Liter/100 km: 11,6 tot 5,0. C02 g/km: 278 tot 120. Dieselmotoren km/liter: 11,1 tot 22,2. Liter/100 km: 9,0 tot 4,5. C02 g/km: 238 tot 119.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6